Само в Бурунди футболът властва часове преди настъпването на Новата година. Всъщност шампионатни мачове днес има в още в шест държави, но – само по един или два. Играе се също в Австралия, Бангладеш, Индия, Израел, Непал и Пакистан.
Рани хора, разни нрави, някои си празнуват Рош Хашана, други – Банго Васил, трети – китайската Нова година. Не е чудо, че в еврейската земя ще се срещнат „Апоел” (Ерусалим) и „Макаби” (Ум Ал Фахм) в двубой от втора лига. Обаче в християнска Австралия ще се играе мачът „Сентрал Коуст Маринърс” – „Пърт Глори”.
Мюсюлманите празнуват Новата по традиция семейно и тежко, но в Пакистан и Бангладеш също ще ритат. Ще се играят днес и два мача от първенството на Западна Азия: Катар – Саудитска Арабия и Ирак - Оман.
Тайната на Пакистан и Бангладеш е в персийската Нова година Навруз – в доста страни я посрещат в нощта срещу 22 март. В Индия пък има осем Нови години според различните етноси, култури и религии. И там празнуват най-вече на 22 март. В Непал посрещат Новата на 13 април – затова е съвсем нормално днес да има мач.
Бурунди е християнска държава в Централна Африка –единствената в света, в която ще има цял кръг и то от първа лига. Ше се играят 7 мача, като последният е „Академи” (Чиге)
– „Интер Стар” и ще започне от 15 ч на стадион „Принц Луи Рвагасоре” в столицата Бужумбура. Докато се изкъпят футболистите в съблекалните и ще трябва да сядат на празничната трапеза...
По аналогия – в някои африкански страни не посрещат Новата на 1 януари. Например в Джибути празнуват през август, а в Гамбия – на 7 октомври. Обаче в сайта на бурундийското посолство в Лондон пише, че 1 януари е национален празник, Нова година.
А преди няколко дни медии разпространиха правителствен призив народът да празнува по-кротко Нова година. Хората да не пият много, да не слушат силно музика, да не превишават скоростта и да няма струпвания на големи групи. В страната личи страх от тероризъм, защото Бурунди изпрати отряд за мисията на Африканския съюз в Сомалия.
Накъсо – в Бурунди има и посрещане на Нова година, и куп мачове, което си е феномен. Може би там бързат да играят, защото през декември и януари е краткият сух сезон. От февруари започват проливните тропически дъждове. Ама и в ред други държави ги има пороите...
Страната е от най-малките в Африка с територия от 27,8 хил. кв. км, но с висока раждаемост – населението е близо 11 млн. души. Жените имат средно по 7 деца. Бурунди е изключително бедна. Брутният вътрешен продукт на глава от населението годишно е 600 долара според „Световната книга на фактите” на ЦРУ. Или 840 лева. Годишно. За България е 14 100 долара. Бурундийците са 23,5 пъти по-зле от нас, грубо казано. Там средностатистическият жител я кара по-скромно от нашенски пенсионер...
На кота 600 долара са още Сомалия и Зимбабве. По-зле в целия свят е само Демократична република Конго с 400 долара.
Бурунди е обрулена от гражданската война между племената хуту и тутси, продължила 12 години (1993-2005) и убила 300 хиляди души. Серия проучвния поставят страната сред най-корумпираните в света.
Бурунди няма успехи във футбола. Гордее се с едно класиране на младежките национали за световното през 1995-а, когато завърши реми с Чели и записа две загуби.
Националният отбор не е съвсем зле, защото през 2013-а няма поражение с повече от два гола разлика, а два пъти повали Сомалия. Повечето стадиони в Бурунди са за 2-3 хиляди зрители, само „Принц Луи Рвагасоре” е за 22 000. Терените са предимно с покритие от пясък, само няколко са с трева.
Страната е бивша колония на Белгия, накъдето поемат повечето легионери. Сега има национали в „Гент” и „Брюксел”, както и в полския „Краковия”. Най-известното бурундийско име във футбола е на жена. Лидия Нсекера стана през май първата дама в историята, приета в Изпълнителния комитет на ФИФА. А е в Международния олимпийски комитет още от 2009-а.
Сега в Южното полукълбо е лято, но в Бурунди е идеално за футбол. Страната се намира на плато и температурата напоследък не надхвърля 26 градуса. Там днес ще е четвъртият кръг от първенството.
Жалко, че „Евроспорт” не се сети да излъчи някой по-важен мач от Бурунди – примерно третият „Академик” (Куниоша) приема лидера „Жюпиерс” на арена за 3000 души. Щеше да събере обаче телевизионни зрители, както няма какво да се гледа днес пряко. А и единствената нация в света, която играе здраво футбол пред Нова година, заслужава внимание...
"Труд"
Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.