Волейболният ЦСКА съществува благодарение на един човек. Клубът го има, защото той остана, за да го спаси. Александър Попов рядко или почти никога не изтъква своя принос за това ЦСКА да го има. Да, това е истината, ако не беше Сашо Попов, днес волейболът щеше да е там, където беше баскетболът - да изчезне. Той е роден на 5 април 1972 г. и целият си живот е отдал на ЦСКА с малко изключение, в което е треньор на Славия. На 22 години прекратява кариерата си заради контузии и операции, а от 1998 г. т.е. само на 26 е треньор на ЦСКА. До днес. Печели 5 шампионски титли като състезател и 3 като треньор. Ето го и него, време е да говори Александър Попов:
- Господин Попов, ще го има ли волейболният ЦСКА? Ще допуснете ли да стане като с баскетболния клуб, който изчезна.
- Толкова много усилия сме положили през последните три години. Не може да се откажем точно сега и да зарежем всичко. От три години водим борба, щом дотук сме го докарали ще успеем. Бъдете сигурни, че ЦСКА ще продължи да го има и ще живее!
- От известно време има инициатива "100 сърца за ЦСКА" за спасението на клуба. Има ли спасители, които живеят с червената идея?
- От една година водим тази кампания, която е изключително успешна не само във финансов и събирателен план. Тя е свързана с феновете на ЦСКА и изобщо с хората, които обичат спорта. От една година видяхме и усетихме съпричастността не само на цесекари, а и хора, които обичат спорта. Изненадващото е, че обединихме освен фенове на ЦСКА, така и хора, които не мога да кажа, че са доволни, но се възхищават за борбата, която водим за оцеляване. Според много хора много малко отбори дори в света водят подобна борба с такива методи. А нашите методи са отворени към обществото с ясна кауза и идея какво искаме и как да го направим. Дали са ни помогнали и фенове на Левски?! Нарочно внимавам с думите, не казвам, че помагат, а по-скоро са очаровани от нашето желание за борба. Ние водим и малко по-различен морал от останалите в България. Защото много хора се възхищават на нашите момчета и момичета, които толкова дълго време затават зад една кауза и не предават емблемата си.
- Съгласете се обаче, че да стоиш една, две или три години без заплата, която и емблема да е в един момент всичко опира до пари?
- Така е, но в този момент стигаме до възпитателния процес. Смея да твърдя, че всички треньори в школата и ние като ръководители в ЦСКА от най-ранна детска възраст възпитаваме нашите деца не само към спортни качества, а и към морал. И някой път тази възпитателна наша роля се отблагодарява точно в такива моменти.
- Не ви ли е болно, че този славен клуб едва вегетира?
- След като една година бяхме без финансиране ни беше срам да си признаем. Да, беше ни срам наистина и не си признавахме, че в ЦСКА останахме без пари! От един момент нататък ситуацията стана повече като геройство. Едни млади състезатели и треньори да се борят за каузата си. Със сигурност в България имаме дефицит на морал и стойност и съм щастлив, че хората в ЦСКА са едни от малкото в България, които могат да се похвалят с тези достойнства. Разбира се, че е много сложно да се живее без финансиране в днешното ежедневие, но нека да си признаем, че много малко хора биха издържали по този начин. А нашите хора издържат, което означава много неща и може би ще сгреша, ако тълкувам нещата. Нека вашите читатели тълкуват ситуациите. Аз, ако го направя, ще стане много парвенюшко, самохвално. Фактите нека да говорят, ние сме единственият клуб в България, който се бори и не се е предал. Ще ви призная нещо, преди 3 години десетки приятели икономисти ме съветваха да фалирам дружеството ЦСКА и да се започне отначало. Апропо, същото опитаха да напряват и във футбола, които не успяха, тъй като кредиторите не им позволиха. Ние дори не тръгнахме към тази идея. Икономически правилно беше да направим точно това, фалит и преструктуриране под друга форма. Аз обаче избрах друга форма на борба, честно признаване на ситуацията, финансов борд, в който всички в клуба да са съгласни и бавно постепенно изчистване на дългове, оцеляване, търсене на хоризонти. За 3 години успяхме да направим много и на въпроса, дали ще го има ЦСКА, спокойно мога да потвърдя, че ще го има, защото ще се борим. Преди 3 години имахме задължения от 2 милиона лева, сега нещата стоят по съвсем друг начин.
- Считате ли се за човека волейбол в ЦСКА и приляга ли ви определението сам войнът е войн? Никога не сте се оплаквали, не сте хленчили.
- Някои "приятели" зле разбират ситуацията. Казването на нещата в реалните му размери като проблем не е хленчене. Хленченето е да кажеш: "Ами, не става и аз съм дотук." Това е хленченето, а ние избрахме друг модел на поведение, да кажем честно и почтено проблемите и да се опитваме да ги разрешим. Съградили сме екип в ЦСКА, да, наистина имам ръководна роля в него, но без усилията на останалите хора, на Верка Николова, която отговаря за жените и ДЮШ, на моите приятели, които държим фронта, е невъзможно. Колкото аз да има хъс и непримиримост няма как да стане, когато човек е сам. Нека вашите читатели да си представят този хубав ден, в който нашата битка ще се уванчае с успех. Заради това си струва да се борим, защото ако успеем, ще трябва да ни дадат като пример не само в спорта, а и в икономиката. Ние сме на път да вдигнем едно фалирало дружество на крака. Човек не трябва да се отказва.
- Какъв тъст е Аспарух Никодимов?
- Прекрасен. Доста често припомнят, че ние сме една от най-успелите фамилии като спечелени трофеи. Имаме над 30 шампионски титли. Не съм със съпругата ми Елица, защото е от това семейство (смее се). Просто така се случи и за огромен мой късмет имаме изключителни взаимоотношения.
- Имате различни хобита - планината, книгите, концерти.
- Това е повече начин на живот. Много обичам нашата природа, не съм се наситил на нея. Използвам всяка възможност да съм сред планината и природата, това е страст и усещане. Не ми трябва чужбина, тук в Рила се чувствам по най-добрия начин. Това е моята любовница.
- Какво е мнението ви за скандала между Радостин Стойчев и Матей Казийски срещу федерацията преди Олимпиадата в Лондон миналата година?
- Почти всички неща, с които Казийски се бореше, ги изповядвам и аз. Категорично! Може би с Радостин Стойчев не уцелиха стратегически моментите, кога какво да направят. Но това по никакъв начин не наклонява везните прав ли е или не е прав. За повечето неща е прав. Не съм съгласен, че е родоотстъпник, напротив - дори и да е грешен си е отстоял мнението. В България точно хора, които си отстояват мнението са кът, дори когато не ги обичаме, трябва да ги почитаме. Има хора, които имат собствено мнение и го отстояват независимо от последствията, които се получават за тях. Момчето не отиде на Олимпиада заради принципите си. Това малко ли ви се струва. Може би и аз щях да бъда толкова твърд като него. Тяхната борба можеше да бъде спечелена при определени обстоятелства. От друга страна обаче федерацията не може да бъде обвинявана постоянно. Не може едните да са добри, другите - лоши. Винаги съм бил анти федерацията в повечето решения. Смея да твърдя, че съм прав.
- Вие сте ръководител и треньор. Ако някой по примера на Казийски ви постави такъв ултиматум?
- Самият факт за ултиматума е така, прав сте. Щом има такъв обаче, значи има причини. Не трябва да гледаме само върха на айсберга, а и основата. Щом най-добрият световен волейболист поставя ултиматум значи трябва да се разчепка случая. Трябва да има нещо сериозно и щом един волейболист, млад човек, е взел подобно решение, значи проблемът е сериозен.
- Имаме малко класни състезатели като Казийски, а се лишаваме от тях. Така е във футбола с Бербатов, в баскетбола с близнаците Деян и Калоян Иванови.
- Не могат и трите случая да се сложат под общ знаменател, но крайният резултат е този - те не играят за България. Толкова много глупави неща се случват, но тези са апотеоз на глупостта. Обяснявам го с несъвършеното ни е общество. 45 години комунизъм са ни върнали интелектуално и психологически назад и според мен трябва много-много време, за да уравновесим нещата.
- Накъде отива българският волейбол, защо се играе в тъмни зали като във физкултурни салони?
- Защото нямаме пари, това е, нямаме пари. Обществото няма потребност от политика в спорта. Без зали и база, без деца, които да играят, спортът отива по дяволите. От 1 години повтарям, че ако не се променят драстично настроенията сред политиците по отношение на спорта, на следващата Олимпиада ще имаме по 1-2 представителя във всеки спорт. За никакви медали не може да се борим. Ние нямаме материална база, където такива ентусиасти като нас да продължат да спортуват. Леката атлетика е почти затрита, футболът въпреки че е на върха като интерес, също няма условия, знаете какво е дереджето в баскетбола. За другите индивидуални спортове няма какво да говоря. Основната причина е липса на пари. Искам да призова чрез вашата медия час по-скоро да се разрешат някои много наболели и животоспасяващи въпроси за някои клубове. Ние, спортистите на ЦСКА - борци, щангисти, всякакви други, сме в неравностойно положение от конкурентите - не само Левски, а Славия. Най-неприятното е, че сме в по-лошо състояние от провинциалните отбори. Защото зад тях има община, а ние в ЦСКА нямаме въпреки че сме на територията на 6 общини. Нямаме никаква помощ, базите ни се рушат, а накрая трябва да плащаме и наем. Такова животно като проблема в ЦСКА няма в държавата, вероятно и в света. Ние питаме от поне 3 години защо се случва това и чакаме отговор. Сега министърката на спорта виждам и знам, че има огромното желание да разсече този възел. Досега ни казваха, че нямаме право, а ние питахме защо. Въпросът оставаше глас в пустиня.
Стефан Ралчев, БЛИЦ