Еврострашилището Лудогорец превзе "Максимир" и би рекорда на Левски (видео+галерия)

Отборът на Лудогорец се превърна в истинско страшилище в Европа. "Орлите" превзеха стадион "Максимир", побеждавайки Динамо (Загреб) като гост с 2:1 в последен мач от груповата фаза на Лига Европа. Попаденията реализираха Даниел Абало (28) и Роман Безяк (72). Точен за домакините пък бе Чоп (45).

Българите приключиха участието в групата без загуба, постигайки 5 победи и един равен, и впечатляваща голова разлика - 11:2. Днешната победа бе осма за Лудогорец в тазгодишната кампания в Европа. По този начин тимът от Разград подобри рекорда на Левски от седем победи.

Лудогорец доминираше през по-голямата част от двубоя и заслужено грабна трите точки. Възпитаниците на Стойчо Стоев успяха да преодолеят умората от множеството мачове и демонстрираха приятен за окото футбол.

В 28-ата минута българите матираха своя опонент с атака като по учебник. Роман Безяк подаде с едно докосване към Марселиньо, който изведе майсторски Даниел Абало сам срещу вратаря. Испанецът с лекота прати топката в мрежата за 0:1.

Две минути по-късно Михаил Александров отправи топовен изстрел с десния крак, но стражът на домакините бе заел добра позиция и изби в корнер. В 35-ата минута "орлите" имаха идеална възможност за отбелязване на втори гол. Шоко изведе Марселиньо отляво по атаката.

Бразилецът обаче не успя да обработи добре кълбото и се забави да напредне. След като бе настигнат от бранителите на Динамо, "кариоката" стреля високо над напречната греда.

Секунди преди края на първата част миг невнимание донесе доста главоболия за българите, тъй като тимът от Загреб успя да изравни. Чоп се възползва от разбъркване в наказателното поле и с глава прати кълбото зад Владислав Стоянов.

В началото на втората част играчите на Лудогорец отстъпиха инициативата, но въпреки това с изключение на Шоко, играха стабилно в защита и не допуснаха гол. Постепенно нещата си дойдоха на мястото и българкският тим наложи своя стил на игра.

В 72-ата минута "зелените" отново ликуваха, тъй като Роман Безяк вкара второ попадение. Светослав Дяков потърси Абало, който овладя и подаде в наказателното поле към Безяк. Словенският национал скри топката на Шимунич и с прецезен удар не остави шанс на стража Сандомиерски.

Малко по-късно Жуниор Кайсара, който се намира в страхотна форма, се впусна по лявото крило и стигна чак до аутлинията. Фланговият състезател върна към Александров, който без да губи време стреля, но вратарят на домакините показа завидни умения и изби в корнер.

В 88-ата минута само неумението на Бечирай пред гола спаси Лудогорец. Чоп  центрира успоредно на голлинията, но Бечирай не успя да засече топката с глава, въпреки че бе сам на метър от вратата.

Лудогорец не се стъписа и отговори подобаващо. При един от следващите остри набези, Кайсара се озова на стрелкова позиция и шутира силно. Стражът на Динамо изби и кълбото пападна във Фабио Ешпиньо, но при добавката защитник на домакините парира удара. Малко след това главният съдия свири край на мача и Лудогорец заслужено ликува.

ДИНАМО - ЛУДОГОРЕЦ 1:2