Десет исландци не се дадоха на Хърватия

Исландия и Хърватия завършиха 0:0 в първа среща от баражите за класиране на Световното първенство в Бразилия догодина. Цяло второ полувреме скандинавците играха с човек по-малко, но въпреки това устискаха нулевото равенство, което запазва шансовете им преди реванша в Загреб след три дни.

Домакините се представиха много силно в квалификациите и се пребориха за второто място в групата си със Словения, Норвегия и Албания, изоставайки единствено от Швейцария. Хърватите пък до последно се конкурираха за първата позиция в своята група с Белгия, но останаха след "червените дяволи".

Селекционерът на Исландия Ларк Лагербак заложи в предни позиции на двама футболисти от холандското първенство - Колбейн Сигторсон от Аякс и Алфред Финбогасон от Хееренвеен.

Хърватите започнаха с Марио Манджукич на върха на атаката и много силна халфова линия с Лука Модрич, Иван Ракитич и Иван Перишич.

Още в първите минути на двубоя в Рейкявик двата отбора пропуснаха по едно положение чрез Едуардо да Силва и Финбогасон. В средата на полувремето Перишич се опита да изненада вратаря на домакините Халдорсон с далечен изстрел, но той внимаваше. Исландците отговориха с опасен удар на Гунарсон, преминал встрани от целта. Като цяло хърватите имаха инициативата, но трудно създаваха голови ситуации.

В началото на втората част в игра за Исландия се появи ветеранът Ейдур Гудьонсен. Ивица Олич пък замени Иво Иличевич в състава на Хърватия. В 50-ата минута Олафур Скуласон извърши груб фаул срещу откъсващия се Перишич и съдията Ундиано Майенко му показа директен червен картон.

С човек повече хърватите доминираха и Дарио Сърна можеше да открие резултата, но стреля право в ръцете на Халдорсон. Само минута по-късно Манджукич центрира към Перишич, но и този път стражът на исландците се намеси великолепно. Постепенно натискът на гостите се усилваше, но далечните изстрели на Перишич и Модрич не затрудинха Халдерсон.

До края гостите продължиха да притискат съперника си, а Перишич пропиля най-доброто положение в целия мач. Манджукич свали топката с глава към халфа на Волфсбург, но той шутира на сантиметри в аут.

ИСЛАНДИЯ - ХЪРВАТИЯ 0:0