Федерер се класира за полуфиналите след епична победа над Дел Потро

Шесткратният шампион Роджър Федерер (Швейцария) се класира за полуфиналите на финалния турнир на АТП в Лондон. Седмият в схемата Федерер се наложи в решаващия мач от група "Б" над петия поставен Хуан Мартин Дел Потро (Аржентина) с 4:6, 7:6(2), 7:5 в епичен мач, продължил 2:26 часа. 32-годишният швейцарец преодоля колебливо начало и в трите сета, за да стигне до обрата, с което си осигури 11-о класиране за полуфиналите в 12-ото си участие в надпреварата на най-добрите осем през годината.

Двубоят започна отлично за финалиста от 2009 година Дел Потро, който поведе с 5:1, след като проби още в първия гейм, а след това и в петия. Федерер започна да намира играта си и намали до 4:5, като дори имаше възможност за пробив за 5:5, но със серия от силни сервиси аржентинецът измъкна първия сет. Нов ранен пробив даде аванс на Дел Потро от 3:1 във втората част, но швейцарецът изравни за 3:3, а в последвалия тайбрек беше безапелационен.

Аржентинецът дръпна с 3:0 и в третия решаващ сет, но Федерер отново успя да изравни при 3:3, а в 11-ия гейм реализира нов пробив. При 6:5 Дел Потро имаше шанс да вкара мача в тайбрек, но швейцарецът спечели следващите три разигравания, като затвори мача с десетия си ас. Федерер пласира 39 печеливши удара срещу 27 на съперника си, което се оказа най-съществената разлика в двубоя.

На полуфиналите утре швейцарецът ще се изправи срещу поставения под номер 1 и вицешампион от 2010 година Рафаел Надал (Испания). В другия полуфинал защитаващият титлата си и втори в схемата Новак Джокович (Сърбия) излиза срещу Станислас Вавринка (Швейцария).