Всичко свърши! Исландия взе своето в Осло и е на бараж (видео)

България загуби окончателно шансовете си да се класира за баражите за световното първенство в Бразилия. Това стана още преди края на последния двубой на "лъвовете" срещу Чехия. Освен да победят с три гола разлика, момчетата на Любослав Пенев се нуждаеха от благоприятни резултати в група "Е". Там обаче Исландия завърши 1:1 като гост на Норвегия и запази второто си място, с което си осигури участие на баражите. В другия мач от групата Швейцария надви с 1:0 Словения - резултат, който също не устройваше България.

Родните национали имаха теоретични шансове само при евентуалната победа с три или повече гола над Чехия, равенство между Швейцария и Словения и победа на Норвегия над Исландия. В крайна сметка нито едно от трите условия не бе изпълнено.

Швейцария и Норвегия нямаха сериозна мотивация за днешните си мачове, защото и двата отбора вече знаеха съдбата си в квалификациите. "Кръстоносците" си бяха гарантирали първото място в групата, докато норвежците загубиха шансове за втората позиция още след загубата в Словения миналата седмица.

Мачът в Осло започна перфектно за Исландия и тимът на Ларс Лагербек поведе още в 12-ата минута. Гола за гостите отбеляза Колбейн Сигторсон. Норвежците, които бяха без някои от водещите си футболисти, трудно стигаха до опасни положения пред вратата на своите съперници, но в 30-ата минута изравниха чрез Даниел Браатен. След почивката двата отбора не рискуваха и срещата логично завърши с равенство, което напълно удовлетворяваше исландците.

В Берн Швейцария доказа, че е най-добрият отбор в групата и дори без контузения Джердан Шакири победи Словения с 1:0. Гостите се стремяха на всяка цена към трите точки, но останаха далеч от тях. Единственото попадение в двубоя падна в 74-ата минута и бе дело на Гранит Джака. Малко по-късно нападателят на Словения Златан Любянкич уцели гредата.

НОРВЕГИЯ - ИСЛАНДИЯ 1:1