Вече изминаха два месеца, откакто големите европейски лиги започнаха. Въпреки че летният трансферен прозорец продължи да е отворен до началото на септември, вече могат да се направят някои изводи за най-бляскавите сделки. Този анализ включва всеки от 25-те най-скъпи трансфера на лятото.
ГАРЕТ БЕЙЛ – РЕАЛ МАДРИД (100 млн. евро)
Уелсецът още не може да покаже потенциала си. Контузиите не го оставят на мира и изигра само два мача. При все това, в единия от тях вкара първия си гол с екипа на новия си отбор.
ЕДИНСОН КАВАНИ – ПСЖ (64,5 млн.)
Уругуаецът, приспособен на десния фланг на атаката на ПСЖ, има 4 гола в първенството и един в ШЛ. Триото с Есекиел Лавеци и Златан Ибрахимович работи добре, та и треньорът Лоран Блан, и Ибра похвалиха наскоро Кавани. Показва качества и в Париж вече никой не помни колко струваше.
РАДАМЕЛ ФАЛКАО – МОНАКО (60 млн.)
Без значение къде е, колумбиецът носи гола в кръвта си, а в Монако нямаше как да е иначе. Седем гола в девет мача в лигата го утвърждават, за кой ли път, като една от най-добрите “деветки” в света, ако не и най-добрата. Въпреки това се спекулира, че Фалкао може да остави отбора на Клаудио Раниери в края на сезона заради очакваните промени в данъчната система.
НЕЙМАР – БАРСЕЛОНА (57 млн.)
Бразилецът, далеч от нуждата от приспособяване, вече демонстрира, че е №1. Способността му да вади от равновесие съперниците допринесе много жизненост в атаката на Барса, която вече не се уповава само в Лионел Меси. Барселонистите са много обнадеждени от ставащия все по-добър бивш нападател на Сантос.
МЕСУТ ЙОЗИЛ – АРСЕНАЛ (50 млн.)
Карло Анчелоти заяви преди дни, че Мадрид “не се нуждае от него”. Този, който обаче несъмнено се нуждаеше от него, е Арсенал. Идването на Йозил на “Емирейтс” върна доверието у един проект, който се бе разклатил. Четири асистенции, един гол и много магия го превърнаха в новия идол на феновете на “артилеристите”.
ХАМЕС РОДРИГЕС – МОНАКО (45 млн.)
За разлика от Фалкао, Хамес се затрудни да си намери мястото в Монако. Бе резерва в половината шампионатни мачове, като още няма гол. Въпреки това, в последния кръг показа най-доброто си лице с две асистенции при победата над Сент Етиен.
ФЕРНАНДИНЬО – МАНЧЕСТЪР СИТИ (40 млн.)
Игра на практика във всички мачове, но Мануел Пелегрини го остави на пейката в някои случаи. Чилийският мениджър искаше новият бразилец да даде “ритъм и твърдост” на центъра на полузащитата заедно с Туре Яя, ала играта на Фернандиньо със сигурност не е убедителна. Пък и бившият халф на Шахтьор си призна, че му липсва Украйна.
МАРИО ГЬОТЦЕ – БАЙЕРН (37 млн.)
Голямата покупка на Джосеп Гуардиола, поне към момента, е разочарование. Контузиите му пречат да има нужното постоянство, за да си намери място в един отбор победител, който функционира сам и наизуст. Няма съмнение, че трябва доста да се доказва.
ГОНСАЛО ИГУАИН – НАПОЛИ (37 млн.)
Ел Пипита напусна Реал Мадрид в търсене на проект, в който да се чувства значим и оценен. Намери го в Наполи и отговори с добра игра и голове, макар че неговите “съдружници” в атака – Хосе Кайехон и Марек Хамшик, се представят на или над неговото ниво. В ШЛ, където се твърдеше, че се проваля, бе с ключова роля при победата над Борусия Дортмунд. Използвайки неговата контузия, Горан Пандев даде заявка за мястото му с три гола за два мача.
ВИЛИАН – ЧЕЛСИ (35,5 млн.)
Тази неделя срещу Норич вкара първия си гол за Челси. Жозе Моуриньо, в търсене на идеалната си единайсеторка, досега го поставя и като титуляр, и на трибуните. Бразилецът още не се е разкрил напълно, но е призван да бъде един от важните хора за “сините”. Преди дни Моуриньо заяви, че Вилиан, дошъл при вече започнал сезон, се нуждае от време за приспособяване.
МАРУАН ФЕЛАИНИ – МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД (32,4 млн.)
МАРКИНЬОС – ПСЖ (31,4 млн.)
От долу нагоре. В първите му дни в ПСЖ се спекулираше, че е болен от хепатит, което бразилецът отрече. Блан го пазеше, докато не достигне оптималната си физическа кондиция. Оттогава той оформи много стабилна двойка с Алекс в центъра на защитата и дори вкара два гола, единия в ШЛ. Блан е много доволен от него.
ИСКО – РЕАЛ МАДРИД (30 млн.)
Блестящ! Бившият плеймейкър на Малага заплени Реал Мадрид. Не само асистира, а и вкарва голове. Призван е да бъде един от най-добрите испански футболисти за последните години. Успех по всички показатели за “белия” клуб.
АСИЕР ИЯРАМЕНДИ – РЕАЛ МАДРИД (30 млн.)
Мадрид може и да не блести, ала бившият халф на Реал Сосиедад се представи добре при появите си в игра. Въпреки това от играч, струващ 30 млн. евро, се изисква да има по-значителна роля в отбора. Ще трябва да се види какво ще предприеме Анчелоти в центъра на полузащитата, щом се възстанови Чаби Алонсо.
ЕРИК ЛАМЕЛА – ТОТНЪМ (30 млн.)
Едва 21-годишен е и Андре Вилаш-Боаш знае това, поради което дозира минутите му. Изигра няколко мача като титуляр, ала основно влиза през второто полувреме. Много е качествен и само за два месеца го доказа с добри отигравания и две асистенции. Играч за бъдещето, който още не е завършен.
РОБЕРТО СОЛДАДО – ТОТНЪМ (30 млн.)
От горе надолу. Започна с 3 гола в първите си три официални мача, а оттогава – суша. Дотам, че Вилаш-Боаш го остави на пейката в последния шампионатен мач за сметка на Джърмейн Дефоу.
ХЕНРИК МХИТАРЯН – БОРУСИЯ ДОРТМУНД (27,5 млн.)
Голям успех за Борусия. Не бе лесно Гьотце да бъде забравен, а арменецът го постига, въпреки че е различен тип играч. Енергичен, качествен, с отличен удар и, най-вече, присъствие. Юрген Клоп му “даде” поста втори нападател, а Мхитарян отговори подобаващо по-рано от предварителните очаквания. Пък и вече има 3 гола в Бундеслигата.
СТЕВАН ЙОВЕТИЧ – МАНЧЕСТЪР СИТИ (26 млн.)
Малко неща могат да се кажат за черногореца, при положение че Пелегрини му е дал толкова малко шансове. Има голяма конкуренция и ще трябва да си спечели доверието на чилиеца, показвайки своя футбол след влизане от пейката, както и в двете вътрешни купи в Англия.
ЖОАО МОУТИНЬО – МОНАКО (25 млн.)
На португалеца му трябваха четири мача, за да се “набута” сред титулярите. Голямото му предимство е, че е най-добрият съюзник на Фалкао (играха заедно в Порто), комуто даде няколко асистенции. Моутиньо е натоварен да води атаката на един Монако, в чиито платна духа попътен вятър. “Той е ас. Когато има топката, съотборниците му се движат повече”, коментира го Раниери.
АЛВАРО НЕГРЕДО – МАНЧЕСТЪР СИТИ (25 млн.)
Бившият голаджия на Севиля не е неоспорим титуляр, тъй като Пелегрини още избира между него и Един Джеко. Трупа добри мачове и вече има 3 гола в Премиър Лийг и един в ШЛ, при това срещу Байерн на Пеп. При позицията на Серхио Агуеро като твърд титуляр все още има много да доказва, за да си осигури мястото до него.
ТИАГО АЛКАНТАРА – БАЙЕРН (25 млн.)
Испано-бразилският халф контузи глезена си и му остават още две-три седмици до завръщането на терена. До травмата бе най-добрият Тиаго досега: доказваше огромното си качество, но и губеше доста топки. Трудно ще е титуляр още с връщането си.
БЕРНАРД – ШАХТЬОР ДОНЕЦК (25 млн.)
Бразилецът, 21-годишен, още не се е утвърдил като титуляр в силно искалия го Шахтьор. В последния шампионатен мач, най-добрия му досега в Украйна, даде четири асистенции. Все още е рано за вадене на крайни заключения.
АНДРЕ ШЮРЛЕ – ЧЕЛСИ (22 млн.)
Бившият играч на Байер Леверкузен започна като централен нападател, но не убеди Моуриньо и бе преместен на крилото. Нападател с голям голов нюх, той все още не е вкарвал гол през сезона, но треньорът похвали последните му представяния. При моментното му ниво, получените 22 млн. евро изглеждат добра печалба за “аспирините”.
ХЕСУС НАВАС – МАНЧЕСТЪР СИТИ (20 млн.)
Повече от добре. Бързото крило бе титуляр в повечето мачове, асистирайки и създавайки опасност от фланговете. Сити има голям арсенал в атака, поради което Принца от Лос Паласиос е поредното парче от пъзела за Пелегрини. А и не е лесно да блестиш в един изпълнен с топиграчи отбор.
ЖЕФРИ КОНДОГБИА – МОНАКО (20 млн.)
Залог на сигурно. Французинът допринася мощ и баланс в центъра на полузащитата на Монако. Разликата с Испания е, че повечето френски отбори вече разполагат с играчи с неговия профил, поради което му е по-трудно да блести във физически план. Предимството му е, че, освен всичко друго, топката не му “пари краката”. Едва 20-годишен е, ала вече доказа на какво е способен. Много добре вложени 20 млн. евро.
Тони Хуанмарти, “Спорт”