Боят Владимир Кличко - Кубрат Пулев не спира да занимава България и дискусиите са разгорещени. Колкото повече време минава, толкова повече стават гледните точки, а една от тях е: Къде е този мач за титлата в тежка категория сред големите битки?
Отговорът - далеч. Нито като интрига, нито като завръзка и развръзка, нито като качество битката в Хамбург може да доближи най-титаничните сблъсъци за поясите в тежка категория.
Емоционално боят на Кубрат е пробив за българския фен на този спорт, защото е първи на наш сънародник за титлата в Меката на легендите - тежка категория.
За първи път българин се бие в галавечер, която е избрана за pay per view излъчване от HBO, който пък е боксовият канал на Америка и Европа. Това също е пробив.
Но за мача в Хамбург ще пишат още известно време вестниците, сайтовете и агенциите.
Докато за тези 10 (трудно подбрани, защото са много повече) велики мачове в тежка категория има книги, филми и легенди. Подборката е на ESPN, американската спортна медия, където боксът е широко застъпен.
1. Боят на века: Джо Фрейзър - Мохамед Али. 8 март 1971 г., Ню Йорк. Фрейзър печели в 15 рунда в "Медисън скуеър гардън" в битка, която носи първата загуба в кариерата на Али. Атмосферата е невероятна, като това е най-очакваният мач дотогава в боксовата история. Двамата печелят гарантира по 2,5 милиона долара, а срещата надминава всички очаквания. Фрейзър печели убедително, като и тримата рефери му дават предимство, въпреки че първите 3 рунда са за Али. Това е само първата част от трилогията, която продължава между двамата велики в бокса в следващите 4 години.
2. Бикът от Пампасите: Джак Демпси - Луис Анхел Фирпо. 14 септември 1923 г., Ню Йорк. Мачът е исторически - за първи път боксьор от Южна Америка се бие за световната титла в тежка категория. Аржентинецът Фирпо е наричан Бикът от Пампасите, а за да го видят в Ню Йорк се стичат 80 000 фенове. В първите секунди Фирпо сваля Демпси в нокдаун, а след това американецът поваля 7 пъти поред аржентинеца (като седи над него и го сваля веднага отново, още няма правило за оттегляне в ъгъла при нокдаун). Но Фирпо удря отново и то така, че изхвърля Демпси през въжетата на ринга! При падането той си удря главата в пишеща машина на първите редове, а чак 14 секунди по-късно се изправя и връща на ринга. Но съдията не обявява нокаут и Демпси поваля съперника окончателно рунд по-късно. И до днес се спори, че Бикът е трябвало да спечели.
3. Безкрайната битка: Джо Джанет - Сам Маквий. 17 април 1909 г., Париж. Само 2500 фенове се събират в парижкия цирк, за да видят срещата, считана от мнозина за най-великата в боксовата история. Тя продължава 49 рунда, като Джанет печели, а лицата на двамата са неузнаваеми в края на мача. Маквий поваля Джанет 21 пъти в първите 19 рунда, а съперникът му отвръща със 7 нокдауна. Но в течение на боя Джанет показва издръжливост, въпреки че е повален общо 27 пъти в нокдаун! Съперникът му не издържа и не успява да стане за 50-ия рунд.
5. Роки от Филаделфия: Роки Марчиано - Джърси Джо Уолкът. 23 септември 1952 г., Филаделфия. Марчиано е претендентът, но мнозина залагат, че той ще детронира остаряващия шампион. Уолкът обаче провежда блестящ тактически бой и доминира във всички рундове, нанасяйки серия тежки удари на Роки. Той пък, любимец на местната публика, е известен с непримирим дух и издръжливост. И с тежкия си десен прав. В 13-ия рунд, 43 секунди преди края (в толкова рундове тогава е мачът за титлата), Роки нанася удар, с който поваля шампиона и всичко приключва. Няма съмнение кой щеше да спечели при съдийско решение след 13 рунда... Но Марчиано става легенда, а последните рундове на мачовете му се наричат Шампионски след този ден.
7. Нощта на големия шок: Джеймс "Бъстър" Дъглас - Майк Тайсън. 11 февруари 1990 г., Токио. Мачът е определян като пореден по пътя на Тайсън като безспорен шампион в тежката категория. Дъглас е аутсайдер при 1:42 коефициент, а 23 дни преди сблъсъка със Звяра преживява новината за смъртта на майка си. Дори се обмисля отлагане, но мачът все пак се провежда по план. Първите 8 рунда са пълен шок, като аутсайдерът доминира, успява и да нанесе тежка аркада на Тайсън. В неговия ъгъл не са подготвени и настават скандали, защото всички мислят, че мачът ще е лесен. В осмия рунд Железния Майк нанася страхотен удар на Дъглас и го сваля в нокдаун, от който "се събуждаш в болницата", както коментира Шугар Рей Леонард, който помага в тв излъчването. Но Дъглас оцелява, а в 10-ия рунд нокаутира шампиона. Това е вероятно най-голямата сензация в бокса.
8. Наследниците на Али. Лари Холмс - Кен Нортън. 9 юни 1978 г., Лас Вегас. Човекът, който отнема титлата от Али всъщност е Леон Спинкс, но поясите са му взети административно, след като отказва да се бие с двамата заслужили това право претенденти. И те се изправят един срещу друг не само за титлата, но и за това кой да е наследник на великия Али. Това е един от боевете в тежка категория, след който съдиите са толкова раздвоени в решението си, че който и да победи няма да е грешка. Резултатите от ударите са съвсем близки, а в последния 15-и рунд зрелището е невероятно. Двамата разменят тежки удари без да се пазят, опитвайки да свалят съперника в нокаут. Не става, а решението е за Холмс.
9. Най-накрая! Ивендър Холифийлд - Майк Тайсън (бой номер едно). 9 ноември 1996 г., Гардън Парадайс, Невада. В тази вечер Ивендър Холифийлд докосва величие, като става първият боксьор след Мохамед Али, печелил шампионската титла в тежка категория 3 пъти. Той е претендент, както и аутсайдер на букмейкърите. Боят е наречен "Най-накрая" от световната преса, която го чака от години между двамата. Срещата върви равностойно, докато в 6-ия рунд Тайсън получава тежка аркада от удар с глава на Ивендър, който съдиите считат за неволен. Шампионът е разклатен, а в осмия рунд при замахване с голяма сила Тайсън не улучва Холифийлд, който успява да избегне удара, но двамата си сблъскват главите. Тайсън крещи от болка, защото това е удареното по-рано място и кръвта трудно е спряна. Холифийлд нанася серия тежки удари и в 11-ия рунд мачът е спрян. Ивендър е шампион.
Къде е боят Кличко - Пулев сред тези битки? Далеч от тях като значимост, но пък емоционално за България значеше много. За първи път сънародник се би за титлата в тежка категория, за първи път го направи и пред аудиторията на HBO.
А най-касовият мач в историята се очаква да бъде не в тежка категория. Догодина може да гледаме Мейуедър - Пакиао, който би донесъл около 1 милиард долара от pay per view и спонсори.
Това са и някои от най-гледаните събития в спорта за последните 120 години.
А кои са най-касовите?
Ето ви десетка на десетте боксови мача (не само в тежка категория), донесли най-големи приходи от pay per view - платената система на HBO:
1. Флойд Мейуедър - Саул Алварес - 150 милиона долара, 2013 г.
2. Оскар де ла Оя - Флойд Мейуедър - 136 млн. долара, 2007 г.
3. Ленъкс Луис - Майк Тайсън - 112 млн. долара, 2002 г.
4. Майк Тайсън - Ивендър Холифийлд - 100,2 млн. долара, 1997 г.
5. Майк Тайсън - Питър Макнийли - 96 млн. долара, 1995 г.
6. Флойд Мейуедър - Мигел Кото - 94 млн. дорапа, 2012 г.
7. Ивендър Холифийлд - Джордж Формън - 80 млн. долара, 1991 г.
8. Майк Тайсън - Ивендър Холифийлд - 77,9 млн. долара, 1996 г.
9. Мани Пакиао - Шейн Моузли - 75 млн. долара, 2011 г.
10. Феликс Тринидад - Оскар де ла Оя - 64 млн. долара, 1999 г.