Миналата година той бе запитан какво обича да прави в свободното си време. Отговорът му бе: да се разхожда из горите. Онези гори, които украсяват пейзажите на Германия и са на една ръка разстояние от всеки твой съсед в която и да е област на страната. Онези гори на вековни дъбаци и букаци, правещи хората да изглеждат незначителни. Самотни местенца, чужди на съвременните футболисти, но не и за Тони Кроос, роден преди 24 години в померанската област Грайсвалд, точно до Прибалтика.
В събота това момче със спокоен пасторален вид направи нещо наглед съвсем просто: подаваше. Подаваше топката на късо, подсигурявайки владението й. Подаваше, за да не си я върнат противниците. Подаваше и се движеше. Твоя-моя, както казваха навремето. Тики-така, както казват съвременниците ни. Un-deux, едно-две във френската версия на Карим Бензема.
Тази операция, повторена упорито всеки път щом топката бе в притежание на Реал Мадрид в Ел Класико, бе достатъчна да разложи лека-полека духа на един съперник, който в продължение на години показваше зверско желание да контролира играта.
Речено-сторено, дори и при изоставане. Когато Барса направи 0:1, съиграчите на Кроос отстъпиха топката на Кроос, вместо бързо да търсят вратата на Клаудио Браво. И германецът контролираше и разиграваше. Подаваше назад към Серхио Рамос, отстъпваше топката на Лука Модрич, Марсело или Иско, а те му я връщаха. И така, докато това не се превърна в един вид психологическа война.
Оръжията на самата Барса бяха използвани за обезоръжаването на Барса. Не бе случайност, че Мадрид успя да обърне негативен резултат в Класика за първи път от 26 години. Не бе случайност и че онези предшественици, под знамето на Петорката на Лешояда, също бяха майстори на играта на пас. Кроос даде 57 точни подавания, повече от когото и да било от “белите”.
Италианецът разбра, че с футболисти с разума на Кроос отборът му не би могъл да играе като миналия сезон – изчаквайки отзад и контраатакувайки. Колкото и усилия да полагат, германецът и колегите му просто нямат манталитета на дисциплинирани пазачи в защита. Тъй като без топката им е трудно да са агресивни, треньорът заключи, че най-доброто е да я имат колкото се може повече.
И сега статистиките за владението й от Мадрид в последните три Класики обобщават стремежа: 32% в Ла Лига 2013/14, 32% във финала за Купата на краля и 42% в събота. Тези 10% направиха разликата. Разстоянието между една конкурентоспособна Барса и една покорена Барса.
Планът би бил невъзможен без съучастничеството към Кроос на съотборниците му. Всички в бяло от полузащитата напред, без Кристиано, в даден момент са били втори нападатели. Кроос игра зад тарана в Байер (Леверкузен) в сезон 2009/10. Същото, което прави Бензема от юноша. Същият пост, на който Модрич влезе в професионалния футбол. Същият, заразил Иско с необходимата страст за стигането до Примера. Същият занаят, превърнал Хамес Родригес в една от големите фигури на Мондиала в Бразилия.
Кроос потвърди напълно изработения му профил от експертите. Неговото семейство принадлежи на аристократската класа на Източна Германия: спортистите. Майка му Бригит бе национална състезателка по бадминтон на ГДР, докато баща му Роланд бе професионален футболист в първия ешалон на страната, а в момента е треньор на юношите на Ханза (Рощок).
Когато Тони бил в началното училище, учителката му го карала да играе футбол без обувки, за да изравни огромните му умения с тези на съучениците му и така всички да имат равен шанс да побеждават. Днес, като световен шампион, е невъзможно да го принизиш по класа. Колегите му в Мадрид казват, че гледа на себе си като на виртуоз и не проявява особено желание да запретва ръкави. Още повече пък да си маха обувките. Ще прави каквото умее. Но винаги с наслада.
Скаутите уцелиха и в друг пункт: представя се по-добре, когато е заобиколен от халфове, а не от чисти нападатели. С Бейл и Кристиано в единайсеторката германецът страда повече отколкото само с един от двамата голмайстори. Доказателство е и това, че дори в компанията на четирима умели втори нападатели, колкото и Модрич да се стараеше да го покрива при включване напред, движенията в защита на Кроос в Ел Класико така и не изглеждаха убедителни. Голът на Неймар дойде след негово невнимание в покриването на Меси.
Грешките са предвидими. Пренасищането на халфовата линия със специалисти в завършващия пас наруши тактическия баланс на отбора. Към днешна дата ветераните на Мадрид смятат, че е невъзможно да се постигне защитна солидност на тима.
Диего Торес, “Ел Паис”