На Световното сервисът не е всичко

На Световното сервисът не е всичко

След първата фаза на Световното първенство в Полша, авторитетният италиански "Гадзета дело Спорт" се допита до мнението на трима треньори за това, което видяхме през първата седмица. Гледната си точка споделиха Анджело Лоренцети, Фефе де Джорджи и Паоло Монтаняни.

Силата остава на заден план. Много по-добре е да се съсредоточиш върху тактиката и прецизността поне на сервиса. Както и да ограничиш грешките, без да се ограничаваш само с търсене на решения със силен начален удар. Това можем да прочетем от страниците на първата част на Световното първенство, като за момента произведението е далеч от своята развръзка и поне засега не е толкова богато на завладяващи емоции (с изключение на група D). Първата фаза на Мондиала анализират някои италиански треньори, които наскоро създадоха асоциация на треньорите на Апенините. "Преди всичко, трябва да се отбележи новата формула, по която се провежда шампионата", коментира Анджело Лоренцети, който за трета година е начело на Каза (Модена). "Турнирът е доста дълъг и не сме свикнали на подобно нещо. И обикновено първите впечатления са достатъчни, за да се изгради някаква представа, но сега не е така", допълва Лоренцети. 

СЕРВИС

Техническа новост на Световново? Сервисът. "Флот сервисът с отскок (jump float, б.р.) е основен, като изпълнителите му се подобряват и успяват да се възползват максимално от характеристиките на топката Микаса. А това ги прави все по-важни на терена. В сравнение с преди три години, когато в Италия използвахме топките "Молтен", този вид сервис се промени много", споделят мнението Фефе де Джорджи и Паоло Монтаняни, които работят във Вибо Валенция и Чита ди Кастело. "Флот сервисът с отскок не се използва само като тактическо решение, но започна да става един "лош" сервис. Топката се търси все по нависоко и този избор носи все по-добри резултати", уточнява Де Джорджи. "Дали посрещачите са по-малко подготвени за такъв тип начален удар? Може би, защото по едно време всички биеха сервис с отскок, дори тези, които не са толкова добри. И по-голямата част от тренировките бе насочена върху мощните изпълнения. Но за да посрещнеш добре флот сервис с отскок е необходима добра техника на т.нар. "багер" (посрещане отдолу, б.р.). А това е аспект, който липсва в играта на много състезатели. Някои избират разиграването на топката след такъв сервис, но за целта трябва да си способен. Други променят системата на игра по време на мача, посрещайки с двама, "двама и половина" или трима. Все оше се търсят правилните решения, но всичко е все още в начална фаза", продължават анализа си Де Джорджи и Монтаняни. 

ГРЕШКИ

Паоло Монтаняни, който след една година в Япония, се завръща в Италия, за да поеме Чита ди Кастело, подчертава намаляването на грешките. "Да сбъркаш сервис означава да подариш точка на противника, а статистика казва, че ако се лиша от 15 % от възможностите, които имам, е много вероятно да загубя гейма. И от началото на Световното виждам, че самите състезатели подхождат по различен начин към сервиса. Ако направи точка след мощен сервис, след това не повтаря изпълнението, а търси друго решение, свързано с тактиката или сменяйки посоката. Отново виждаме как изпълнителите на начален удар прилагат фантазия", допълва коментара си Монтаняни.

ЗАЩИТА 

Сервисът е на преден план за треньорите и специалистите. Но мачовете от Мондиала в Полша не показват само това. "Всички се защитават като луди", коментира Анджело Лоренцети. "И така и в мъжкия волейбол започват да се виждат дълги разигравания. В мача между САЩ и Иран имаше километрични разигравания. И забелязвам, че все по-често разпределителите играят през центъра - дали бърза атака с блокировачите или атака "пайп" от втора линия, но целта е да бъде изненадана защитата на съперника. Не са някакви новости, но тенденции - със сигурност", допълва Лоренцети. Де Джорджи също дава за пример Иран, който за кратък период от време достигна до високите нива на световния волейбол и сега няма намерение да спира развитието си. "Разпределителят Маруф е много добър в това, че дава флуидност на атаката, но преди всичко, че е способен да бъде разнообразен по време на мача. Ако искаш да стигнеш до края на състезание като Световното, не може да играеш само по един начин и да не го сменяш от първия до последния мач. Необходимо е да се адаптираш към различните ситуации и преди всичко да разчиташ на състезатели с различни характеристики. И ми се струва, че най-добрата система си остава тази с по-техничен посрещач и един, който разчита повече на силата", допълва Де Джорджи.

Да можеш да се адаптираш, да бъдеш като хамелеон по време на мач и да си готов на промяна в случай на трудности. Това е волейбола, който виждаме за момента по терените в Полша. "Когато един отбор играе на най-високи обороти е трудно да му прекъснеш серията. И именно затова трябва да се разнообразява постоянно. Ако не играеш по този начин и на най-високо ниво, то си плащаш веднага, който и да е съперника", завършва Паоло Монтаняни.

Матео Маркети, "Гадзета дело Спорт"

Превод BGvolleyball.com

Следвай ни:

Още от Волейбол

Виж всички