Рекорд и пето място за Габриела Петрова на еврофинала в тройния скок

Европейската шампионка в тройния скок за девойки под 23 години от миналата година Габриела Петрова отново се показа като боец. Родената в Харманли атлетка записа първия си голям успех в състезанията при жените. Възпитаничката на Атанас Атанасов завърши пета във финала на троен скок на Европейското първенство в Цюрих (Швейцария), след като постигна личен рекорд от 14.13 м (+0.1 м/сек).

Тя регистрира този опит още при първото си излизане в сектора. Това беше и единственият й успешен опит тази вечер. Тя пропусна третия, петия и шестия си опит. Петрова имаше проблеми с контузия през сезона, което е най-вероятната причина да не направи всичките си шест опита във финала. Това беше първо постижение за Петрова над 14 метра на открито в нейната кариера. До момента тя имаше 13.92 м от миналата година. Петрова изравни най-доброто представяне на български атлет досега в Цюрих след петото място на Ивет Лалова в спринта на 100 метра.

Европейска шампионка за трети пореден път стана украинката Олга Саладуха с 14.73 м (-0.4 м/сек). Световната шампионка в зала от Сопот тази зима Екатерина Конева (Русия) заслужи сребърния медал с 14.69 м (+1.1 м/сек). Рускиня се качи и на третото място на почетната стълбичка. Ирина Гуменюк спечели бронза с 14.46 м (-0.2 м/сек). Пред Петрова се нареди още испанката Рут Ндумбе, която изпревари нашата скачачка само с 1 сантиметър - 14.14 м (-0.7 м/сек).