Стамболова шеста във финала на 800 м с рекорд

Ваня Стамболова завърши шеста във финала на 800 метра на Европейското първенство по лека атлетика в швейцарския град Цюрих. Българката се движеше на трето-четвърто място в първата обиколка, но в крайна сметка финишира шеста с нов личен рекорд от 2:00.91 мин. До момента варненката имаше 2:00.94 мин от този сезон. Това беше нейно дебютно участие на 800 м на голям форум. Стамболова стана първата атлетка в историята с европейски финали на 400 м, 400 м/пр и 800 м. Тя спечели европейската титла в Гьотеборг през 2006 г. в бягането на 400 м, а през 2010 г. в Барселона заслужи сребърния медал на 400 м/пр.

Европейска шампионка с най-добър резултат в Европа за сезона от 1:58.15 мин стана Марина Арзамасова (Беларус), световна шампионка в зала в Сопот от тази зима. Златната медалистка от преди две години в Хелзинки Линзи Шарп (Великобритания) записа личен рекорд от 1:58.80 мин за сребърния медал, а полякинята Йоанна Йозвик поднесе голямата изненада, след като спечели бронзовото отличие също с най-добър личен резултат от 1:59.63 мин.

Снимки: Getty Images/Guliver