Златен требъл за Левски, "сините" прекратиха хегемонията на Лукойл (видео+галерии)

Левски прекъсна 11-годишната хегемония на Лукойл Академик в родния баскетбол и детронира шампионите след победа с 81:69 (24:15, 25:15, 18:22, 14:17) в Самоков. По този начин столичани спечелиха финалната серия с 3-2 победи и триумфираха с първа титла от 2001 насам и общо 18-та в историята на клуба. По-рано през сезона играчите на Тити Папазов спечелиха титлите в ЕВРОХОЛД Балканска Лига, както и Купата на България, записвайки златен требъл и запазвайки честта в сезона на 100-годишнината на клуба.

Играчите на Тити Папазов стигнаха до златото след изключително силно първо полувреме, през което си изградиха комфортен аванс, който в последствие не изпуснаха нито за миг до края на мача.
Левски прекъсна 11-годишната хегемония на Лукойл Академик
И двата тима започнаха без излишни рискове в нападение, но все пак Лукойл Академик поведе с 5:0. Левски бърз изравни до 5:5, преди няколко поредни атаки на Лалич да изведат домакините напред с 11:5. Последва истинска лекция в атака на Лайънъл Чалмърс, който реализира 7 от 12 безответни точки на Левски, за да се стигне до 11:17 две минути преди края. Везенков взе таймаут, но това не даде резултат и Хийт вкара за 11:19, преди Лалич да прекъсне серията на Лукойл от три минути без кош за 13:19. Последва нова силна серия за столичани, които дръпнаха с 14:24 след първите точки на Върбанов, а след 10 минути игра резултатът бе 15:24
Левски задържа инерцията от първата четвърт и увеличи аванса си до 17:35 след три изиграни минути във втората част. “Студентите” се съвзеха и отговориха с 8-0, намалявайки пасива си до 25:35 в средата на частта. Гостите отново взеха контрол на мача и покачиха преднината си до 19 точки – 27:46 минута преди почивката след серия от 11-2. След едно изиграно полувреме авансът на Левски бе повече от добър - 30:49

Второто полувреме стартира с няколко хаотични нападения и за двата тима, но Левски успяваше да задържи преднината си, която достигна 20 точки – 37:57 след тройка на Чалмърс шест минути преди края на частта. Лукойл запази надежда след 9 поредни точки на Аврамов, Уийдън и Вергинис за 46:57, но Чалмърс поведе Левски към силен финал на частта и след 30 минути "сините" бяха все по-близо до титлата с 15 точки преднина - 52:67.
Домакините се върнаха в мача, след като бившият играч на тима Брандън Хийт извърши неспортсменско нарушение, което бе в основата на серия от 10-2, доближила Лукойл на 9 точки – 62:69. Уилкинсън възстанови спокойствието на “сините” с тройка за 62:72, а Чалмърс добави още един кош за 62:74 четири минути преди финалната сирена. Александър Янев вкара тройка за 65:74, но Чалмърс взе нещата в свои ръце и не допусна обрат, а в крайна сметка гостите победиха с 81:69.
Юре Лалич бе единственият чужденец, представил се на ниво за Лукойл със своите 17 точки. Божидар Аврамов добави 16, а Димитрис Вергинис остана с 9.

За Левски Лайънъл Чалмърс наниза 20 точки, бившият гард на Лукойл Брандън Хийт остана с 18, а Джумейн Джоунс завърши с 11 точки, 11 борби и 3 асистенции.