Страхотен успех: България ще играе на европейското

Юношеският национален отбор на България до 19 години ще играе на финалите на Европейското първенство в Унгария през юли, след като тази вечер възпитаниците на Александър Димитров победиха с 2:0 отбора на Чехия на стадион "Хаджи Димитър" в Сливен. Така "трикольорите" постигнаха втори пореден успех в квалификациите, след като преди два дни надделяха с 2:1 над Швеция. Головете днес реализираха Никола Колев (52') и Антонио Вутов (61'), а в 69-ата минута Александър Любенов спаси дузпа, с което съхрани аванса на "лъвчетата".

В същото време - в Стара Загора, Швеция победи Италия с 3:1, което гарантира първото място на България. Дори да загубят от "скуадра адзура" в четвъртък на стадион "Берое", нашите няма как да бъдат изместени от върха, тъй като спечелиха преките двубои срещу чехите и шведите, които излизат едни срещу други в последния мач.

Младите български футболисти, водени от старши треньора Александър Димитров, стигнаха до победата и до класирането за финалите на ЕП през второто полувреме. В 52-ата минута, след пробив по фланга на Александър Василев и отличен пас по тревата, Николай Колев от границите на наказателното поле с точен удар откри резултата - 1:0 за България. Три минути по-късно за грубо нарушение Юри Содома получи директен червен картон и българският отбор вече имаше числено превъзходство.

В 61-ата минута Антонио Вутов получи топката в наказателното поле и от близко разстояние увеличи на 2:0. В 69-ата минута за нарушение на Александър Василев бе отсъдена дузпа в полза на младите чешки футболисти. Вратарят и капитан на българските юноши Александър Любенов демонстрира отличен рефлекс и спаси дузпата, изпълнена от Патрик Шчик.

В 76-ата минута Пламен Гълъбов получи втори жълт и съответно червен картон и двата отбора останаха с по десет души на терена.

България - Чехия - 2:0

1:0 Никола Колев (52')
2:0 Антонио Вутов 61

Стадион: Хаджи Димитър
Главен съдия: Ерик Либрехт /Белгия/