Купата от Шампионската лига отива в Мадрид, исторически финал в Лисабон (видео + галерия)

В триумф за испанския и в частност за мадридския футбол се превърна тазгодишното издание на Шампионската лига.  Ден след като до финала в Лисабон достигна Реал, същото стори и градския съперник Атлетико. Така за първи път в историята на турнира на финала ще наблюдаваме градско дерби.

"Дюшекчиите", които са лидер в Примера дивисион, разгромиха с 3:1 като гост Челси, правейки за смях прословутата защита на лондончани, която им носеше успех в последно време и беше повод за гордост на мениджъра Жозе Моуриньо. Нещо повече - Атлетико се класира непобеден в Лисабон, докато Реал допусна една загуба в Дортмунд срещу Борусия.

В герои за Атлетико в Лондон се превърнаха Адриан Лопес, Диего Коща и Арда Туран, които обърнаха резултата, след като Челси стигна първи до гол чрез Фернандо Торес, който впрочем също е кадър на тима от "Винсенте Калдерон".

За последно Атлетико е стигал до двубой за трофея в далечната 1974 г., когато загуби, и мечтае да подобри това свое постижение. Съперникът им Реал пък преследва мечтата за десета купа при шампионите, която му се изплъзва от 2002 г. насам.

Резултатът 0:0 от първия мач накара двамата треньори да изберат предпазливи тактики.

Мениджърът на Челси Жозе Моуриньо направи три смени в стартовия състав в сравнение с двубоя в Мадрид. След контузия в титулярния състав се завърна Еден Азар, а бившият нападател на Атлетико Фернандо Торес беше предпочетен през Самуел Ето'о. Изненадата в стартовия състав беше включването едновременно на Бранислав Иванович, Ашли Коул и Сесар Аспиликуета.
Солидната отбрана означаваше, че приоритет пред отбора на Моуриньо ще бъде е "сухата" мрежа и търпеливо дебнене на момента за нанасяне на решителния удар.

Арда Туран пък беше различният избор на Диего Симеоне за титулярен състав на Атлетико Мадрид, като този път на пейката остава Диего Рибас, както и Давид Вийя.

Първата опасност беше пред вратата на домакините. Още в 5-ата минута феновете на лондончани дъздъхнаха облекчено, след като удар отдалеч на Коке уцели напречната греда над Марк Шварцер. Преди това Коке изпълни ъглов удар, който беше отразен, но при повторното насочване на топката към вратата се стигна до изключителната опасност.

Отговорът на Челси не закъсня. В 15-ата минута Рамиреш беше фаулиран от Коке фронтално пред вратата и Челси получи право да изпълни пряк свободен удар. Изстрелът на Вилиан обаче пропусна целта.

Много активен в първите минути беше Фернандо Торес, който с лекота печелеше всяко единоборство в средата на терена, която беше постепенно овладяна от играчите в синьо.

В 19-ата минута Атлетико отново беше близо до гола, след като нахлу в наказателното поле отляво, стреля, но Гари Кейхил блокира удара.Това стресна лондончани, които постепенно овладяха топката и се настаниха в полето на гостите.

В 22-ата минута Давид Луиш изпълни ефектно задна ножица в полето пред Куртоа, но топката мина встрани. Последваха нови две ситуации след статични положения. При първото изпълнение на ъглов удар капитанът Джон Тери беше блокиран от бранител на гостите. Последва нов ъглов удар и опит за стрелба на Азар, но доста неточен.

Последваха равностойни минути, в които двата тима си разменяха атаки, но без да стигат до опасни ситуации. Челси нанесе своя удар в 36-ата минута, когато Вилиан създаде проблеми на отбраната на Атлетико, задържайки топката край флагчето за ъглов удар отдясно. Той успя до подаде на Аспиликуета, който по земя намери Фернандо Торес и Хлапето без никаква подготовка стреля и откри резултата.

Атлетико стигна до изравнителен гол минута преди края на полувремето. Хуанфран акробатично върна излизащата в аут топка към Адриан Лопес, който между трима бранители на Челси стреля и направи 1:1.

Защитата на Челси се пропука и в началото на втората част, когато Марк Шварцер спаси вратата си от попадение след изстрел на Арда Туран от близка дистанция. Тибо Куртоа също показа класа след коварен удар с глава на капитана на Челси Джон Тери, който насочи топката ниско, но белгийският страж отрази опасността.

Влезлият като резерва Самуел Ето'о направи грешка в защита, като връхлетя върху Диего Коща в наказателното поле. Бразилецът с испански паспорт не трепна при изпълнението на дузпата и доближи тима си още по-близо до лелеяния финал. Всичко в двубоя свърши в 72-ата минута, когато Арда Туран препарира отново отбраната на Челси и оформи крайното 3:1. Във финалните минути Челси имаше няколко възможности, но феноменалният Тибо Куртоа с прекрасни изяви опази мрежата си.

Двубоят на "Стамфорд Бридж", както и вчерашният 1/2-финал в Мюнхен между Байерн и Реал (0:4), започна с минута мълчание в памет на Тито Виланова и Вуядин Бошков.