Базел шокира Валенсия в първия мач (видео)

Базел шокира като домакин Валенсия в първата 1/4-финална среща между двата тима в турнира Лига Европа. Швейцарците победиха испанския си съперник с 3:0, въпреки че резултатът спокойно можеше да бъде и по-изгоден за "прилепите", ако те бяха реализирали някое от головите си положения през второто полувреме. Попаденията за Базел реализираха Матиас Делгадо (35, 38) и Валентин Щокер (90).

Любопитно за отбелязване е, че Базел елиминира българския първенец Лудогорец в квалификационната фаза на Шампионската лига в началото на сезона, а Валенсия отстрани "орлите" от Разград на 1/8-финалите на Лига Европа.

За Базел не игра лекуващият контузия в момента български национален защитник Иван Иванов.

В 10-ата минута останаха съмнения за извършено нарушение от страна на Филип Сендерос срещу Давид Деген в наказателното поле на Валенсия, но реферът Мартин Аткинсън прецени, че няма основание да отсъжда дузпа в полза на Базел.

В 25-ата минута швейцарският защитник на "прилепите" Сендерос бе сменен принудително от Антонио Бараган, тъй като получи травма.

Базел бе по-активният отбор през първата част и вратарят на испанците Висенте Гуаита на няколко пъти трябваше да се намесва след далечни удари на играчи на Базел, но до гол не се стигаше. В 35-ата минута обаче швейцарският тим поведе с 1:0 в резултата. Матиас Делгадо получи топката от Филип Деген точно пред наказателното поле на гостите и с безпощаден изстрел не остави шансове на Гуаита.

Само три минути по-късно Делгадо реализира още едно попадение. Аржентинецът бе изпуснат от отбраната на Базел, изпревари Жереми Матийо след отлично центриране на капитана Валентин Щокер отляво и по чудесен начин отклони топката в мрежата зад Гуаита.

Пет минути след почивката пред Валенсия се откри златен шанс да вкара важен гол на чужд терен, но първо Пако Алкасер, а веднага след него и Едуардо Варгас не успяха да играят добре с топката пред вратата на Базел след центрирале отляво. Пет минути по-късно отново Варгас застраши вратата на Ян Зомер, но стражът на домакините спаси опасния удар на чилийския нападател.

В 58-ата минута авторът на двете попадения за Базел Делгадо напусна принудително игра, след като получи травма.

През второто полувреме играчите на Хуан Антонио Пици търсеха упорито гола, но в 69-ата минута Варгас направи сериозен пропуск, стреляйки в аут с глава от много изгодна позиция след центриране на Феде отляво. В 79-ата минута гостите организираха още една опасна атака, но пак Варгас не успя да реализира гол, засуетявайки се на метър-два пред противниковата врата.

Минута преди края Ян Зомер направи важно спасяване след удар на Сейду Кейта, който не успя да насочи по-добре топката към вратата на Базел от удобна позиция.

В крайна сметка, испанците бяха наказани за пропуските си през втората част - в последната минута Валентин Щокер получи извеждащ пас, отскубна се напред, надбяга Бараган и с майсторски завършващ удар направи резултата 3:0, което вече дава много сериозно предимство на играчите на Мурат Якин преди реванша на "Местайя".

БАЗЕЛ - ВАЛЕНСИЯ 3:0
1:0 Делгадо (35)
2:0 Делгадо (38)
3:0 Щокер (90)