Изключителен Марко Ройс вдъхнови Борусия (Д) за голям обрат срещу Щутгарт (видео)

Отборът на Борусия (Дортмунд) победи с 3:2 като гост Щутгарт, въпреки че губеше с 0:2 в резултата. И трите гола за "жълто-черните" отбеляза Марко Ройс (30, 68-дузпа, 83), а за "швабите" точни бяха капитанът Кристиан Гентнер (9) и Мартин Харник (19). Георг Нийдермайер от Щутгарт получи червен картон в 68-ата минута. Двубоят бе от 28-ия кръг на германската Първа Бундеслига.

В 9-ата минута Оливер Кирх върна лошо топката към свой съотборник, Гентнер я открадна, излезе на отлична позиция за стрелба и с безпощаден удар изведе Щутгарт напред в резултата.

Само 3 минути след гола на Щутгарт гостите от Дортмунд имаха добър шанс да изравнят резултата. След атака отдясно топката достигна до Роберт Левандовски, но топката се отклони от играч на домакините след удара на полския нападател. Две минути по-късно Кевин Гроскройтц стреля към вратата на Щутгарт, но стражът Свен Улрайх с прекрасна намеса изби в корнер.

В 19-ата минута Щутгарт вече имаше сериозен аванс в резултата. Ибрахима Траоре проби отдясно и подаде на оставения сам пред празната врата на Дортмунд Мартин Харник, а за австриеца нямаше никакъв проблем да отбележи един от най-лесните голове в кариерата си, правейки резултата 2:0.

Домакините продължаваха да играят добре и в 29-ата минута застрашиха сериозно вратата на "жълто-черните", като пропуснаха прекрасен шанс за 3:0. Минута по-късно нещата се промениха много, тъй като отборът на Юрген Клоп намали изоставането си в резултата на 1:2. Йонас Хофман даде чудесен извеждащ пас на нахлуващия в наказателното поле Марко Ройс, който с прецизен удар преодоля Улрайх.

Минута след гола на Борусия резултатът можеше да стане и 2:2, но Хенрих Мхитарян пропиля стопроцентова голова възможност. Той получи топката в идеална позиция пред противниковата врата, но Улрайх спаси удара на арменския офанзивен халф.

В 42-ата минута защитникът на Щутгарт Даниел Швааб стреля в аут с глава, а последната интересна ситуация пред една от двете врати през първото полувреме бе в 44-ата минута, когато Марко Ройс пропусна чудесен шанс за 2:2, след като получи пас от Левандовски. Ройс шутира отблизо, но топката се отби от тялото на играч на Щутгарт.

Десет минути след паузата Левандовски с топовен изстрел от далечно разстояние разтресе гредата на вратата на Улрайх и Борусия отново не успя да изравни резултата. Това обаче се случи в 68-ата минута, когато Левандовски падна в наказателното поле на домакините и реферът Михаел Вайнер прецени, че защитникът на Щутгарт Георг Нийдермайер е извършил нарушение срещу поляка. Нийдермайер получи червен картон и тимът на Хууб Стевенс остана с човек по-малко на терена, а Ройс изпълни безупречно дузпата и направи резултата 2:2.

До любопитна и рядко виждана ситуация се стигна в 73-ата минута, когато реферът Вайнер получи контузия и бе сменен от четвъртия съдия. Последният пък не показа дори жълт картон на футболист на Щутгарт за грубо нарушение срещу Ройс няколко минути по-късно. След това гол на дортмундци бе отменен заради съмнително нарушение срещу вратаря на "швабите" Улрайх, но в 83-ата минута обратът стана факт. Ройс оформи своя хеттрик, изпращайки топката в мрежата зад Улрайх с удар от границата на наказателното поле - 2:3.

Само две минути по-късно Харник се озова в чудесна позиция за отбелязване на гол, но пропусна да изравни резултата, а секунди след това отстъпи мястото си на Какау.

В крайна сметка, Борусия сътвори впечатляващ обрат и отново е пред областния си съперник Шалке 04 в класирането. Дортмундци са втори с 55 точки, докато "кралскосините" от Гелзенкирхен заемат трета позиция с 54. Щутгарт се намира на предпоследното 17-о място с 24 точки.