Зенит нанесе първа домакинска загуба на Амкар и оглави класирането (видео)

Новият треньор на Зенит Андре Вилаш-Боаш постигна втора поредна победа начело на тима. Днес питерци обърнаха с 2:1 като гост Амкар и се изравниха по точки с водача в класирането Локомотив (Москва). Юношата на Зенит Максим Канунников откри за тима от Перм преди почивката, но само в разстояние на 5 минути в началото на второто полувреме Доменико Кришито и Александър Кержаков обърнаха нещата в полза на гостите. За Амкар това бе първа загуба на стадион "Звезда" от началото на сезона. Отборът на Станислав Черчесов остана на 7-о място в таблицата.

Захари Сираков и Благой Георгиев играха цял мач за Амкар, Георги Пеев влезе като резерва през втората част, а Петър Занев продължава да лекува травма и не попадна в групата за двубоя.

В седмицата преди мача наставникът на домакините Станислав Черчесов беше на крачка от договор със Спартак (Москва), но преговорите между двете страни се провалиха и бившият национал остана в Перм. Той остави на пейката Георги Пеев, който имаше лека травма, и пусна на негово място юношата на Зенит Максим Канунников. Атаката на "червено-черните" се предвождаше от Мартин Якубко, а зад него действаше новото попълнение Фегор Огуде.

Старши треньорът на Зенит Андре Вилаш-Боаш отново предпочете Александър Кержаков пред Соломон Рондон в предни позиции. Офанзивното трио зад Керж беше в състав Дани - Шатов - Хълк. Младият Олег Шатов обаче се контузи още в средата на първата част и беше заменен от Александър Рязанцев.

Срещата беше равностойна в първите минути и домакините по нищо не отстъпваха на Зенит. Те дори можеха да излязат напред в резултата, но Огуде не се възползва от хубав пас на Благо Георгиев. Добрата игра на Амкар беше възнаградена в 18-ата минута, когато Канинников с прекрасен изстрел по диагонала изненада Юрий Лодигин. Авторът на гола не се зарадва от уважение към бившия си отбор.

До края на полувремето Зенит се постара да изравни, но усилията на Хълк не срещнаха почти никаква подкрепа от неговите съотборници. Бразилецът се опитваше да направи всичко сам и не беше далеч от гола, но Сергей Нарубин отрази негов мощен шут.

Зенит изравни много скоро след почивката, а изненадващият голмайстор беше Доменико Кришито. Италианският защитник се оказа на точното място и довкара топката, след като преди това Томас Фибел успя да блокира удар на Аксел Витсел. В 54-ата минута гостите направиха пълен обрат. В основата на гола беше Хълк, който с лекота надбяга Януш Гол и подаде на непокрития Кержаков, а той от точката на дузпата нямаше как да сбърка.

Малко по-късно интригата можеше да приключи, но изведен сам срещу Нарубин Дани не успя да насочи топката във вратата. В 67-ата минута в игра се появи и Пеев, който замени Якубко. Домакините ставаха все по-настоятелни в търсенето на гола, но Фибел и Канунников не показаха точен мерник. Захари Сираков също намираше време да се включва в атака, а в 81-ата минута централният защитник Дмитрий Белоруков стреля над вратата след центриране от корнер на Георгиев.

Последната възможност за домакините се откри пред Пеев, но той не можа да отправи хубав изстрел след подаване на Сираков.

В следващия кръг Амкар приема Терек, а Зенит е домакин на Рубин.