Испанец измъчи Гришо на старта в Маями (видео)

Григор Димитров започна с трудна победа участието си в турнира от сериите "Мастърс" в Маями. Поставеният под №15 в схемата българин надви с 6:1, 6:7 (5), 6:3 испанеца Алберт Монтанес и се класира за третия кръг. Следващият съперник на Гришо ще стане ясен след изиграването на двубоя между Кеи Нишикори и Маринко Матошевич.

Това бе първи мач между Димитров и намиращия се на 59-та позиция в световната ранглиста Монтанес. Въпреки че не се слави като специалист на твърди кортове, испанецът оказа сериозна съпротива на нашето момче и успя да измъкне втория сет след тайбрек, но в решителната трета част хасковлията показа по-високата си класа и стигна до заслужен успех.

Димитров отрази ранна възможност за пробив, след което самият той спечели подаването на Монтанес и поведе с 3:1. Българинът играеше с настроение и до края на сета не позволи на съперника си да вземе друг гейм.

Втората част бе много по-оспорвана. И двамата печелеха геймовете, в които сервираха, като Григор пропусна няколко шанса за пробив. Стигна се до тайбрек, в който Монтанес показа характер и въпреки че изоставаше в началото, успя да обърне нещата в своя полза. Димитров спаси първия сетбол, но при втория беше безпомощен и резултатът бе изравнен.

Решаващ за изхода на мача се оказа четвъртият гейм на третия сет. Тогава, след няколко размени на водачеството, Гришо съумя да стигне до така важния пробив и да си осигури комфортен аванс. Хасковлията нямаше проблеми до края на двубоя и затвори сета с 6:3.

Мачът продължи малко повече от час и половина, като Григор остави в статистиката 12 аса срещу само един на Монтанес. Българинът не допусна нито един пробив, спечели 95% от разиграните точки на първи сервиси и направи 3 двойни грешки.

Победата донесе на българския тенисист 45 точки за световната ранглиста, а при добро представяне до края на турнира, той може да запише ново рекордно класиране в ранглистата.