ЦСКА за втори път европейски първенец по волейбол за жени! Минути след връчването на купата, от ляво надясно, прави: Емилия Пашова, Десислава Никодимова, Мила Рангелова, Румяна Каишева и Мая Стоева; клекнали, Верка Стоянова-капитан и играещ треньор, Валентина Харалампиева, Росина Гуджева, Верка Николова и Ваня Манова.
Сравнително кратък, само шест години, е периодът, който беляза със златни дири женския ни волейбол. Въпреки че не всички тези години бяха златни, а само 1981, донесла ни европейската титла в София. Но и останалите (без 1983), бяха със значими успехи за най-добрите ни волейболистки. Те започнаха с европейските бронзови медали в Лион’79, продължиха с олимпийските бронзови отличия в Москва’80, за да достигнат апогея си с огромната радост от европейското ни злато в София’81! Но и за трите авторитетни отличия на онова изключително силно поколение в женския ни волейбол, решаващо значение имаха преобладаващите националки от ЦСКА.
И затова техните международни успехи на клубно равнище допълват блясъка на тези славни шест години, 1979 - 1984. Две десетилетия след първата ни КЕШ (сега Шампионска лига) на женския отбор на „Левски”-1964 г., ЦСКА „Септемврийско знаме” донесе третата ни КЕШ за жени! Това стана на 26.02.1984 г. в Лохов (ФРГ), където те спечелиха първото място от финалната четворка на турнира. Останалите три отбора финалисти бяха съставите на „Олимпия” (Равена, Италия), „Екзашибаши” (Турция) и домакините от Лохов. С това волейболистките на ЦСКА „Септемврийско знаме” дублираха първата си Купа на европейските шампионки от 1979 година, а през 1982 извоюваха и Купата на носителите на купи (сега Купа на Европейската конфедерация).
Още преди финалния турнир в Лохов, основната шестица на ЦСКА най-често бе: Верка Стоянова – капитан и играещ треньор, Румяна Каишева, Мая Стоева, Верка Николова, Емилия Пашова и Валентина Харалампиева. В игра влизаха Десислава Никодимова, Мила Рангелова, Ваня Манова и Росина Гуджева. (Тук внасям едно уточнение, че Росина Гуджева е в този състав, а не Лидия Танчева, както погрешно се отбелязва в някой публикации, включително и мои, за което моля извинение.) В този непълен състав (без две състезателки), утежняващо обстоятелство, още от началото на 1984 г., бе и липсата на титулярен треньор, поради което железният боец Верка Стоянова, освен капитан, пое и треньорските функции. А в Лохов треньорска помощ оказа и една от волейболните ни легенди Димитър Каров, както и Фани Шаханова, чиито възпитанички, като девойки, бяха повечето от титулярките на ЦСКА „Септемврийско знаме”.
Тяхната открояващата се и безспорна класа намери най-точен израз в двата категорични резултата с по 3:0, срещу италианките и туркините, а срещу домакините с 3:1. Така се стигна до крайния успех и първото място във финалната четворка. С това волейболистките на ЦСКА „Септемврийско знаме” за втори път взеха най-високо клубно отличие на континента – Купата на европейските шампиони!
А когато това престижно отличие бе връчено на капитана и играещ треньор на отбора Верка Стоянова, голямата спортистка бе двойно по-радостна и щастлива. 26 февруари бе нейният рожден ден, за което тя бе почетена с огромен букет и подаръци.
Специално за www.cskavolley.org
Асен Минчев
КАДРИ от КАЛЕНДАРА на ЦСКА - ТУК!!!
ВИЖ КАКВИ ОТСТЪПКИ има КАРТАТА "100 сърца за ЦСКА" - ТУК!!!