"Петлите" спечелиха титлата в България след разгром над Германия пред 15 000 (видео+галерия)

Отборът на Франция спечели категорично титлата на европейското първенство за юноши до 17 години, което се проведе в България. "Петлите" разпиляха с 4:1 Германия във финала на стадион "Лазур" пред около 15 000 зрители и триумфираха за втори път в своята история с трофея след 2004 година.

Герой за тима на Жан-Клод Жиунтини бе младия талант на Пари Сен Жермен Одсон Едуард, който отбеляза хеттрик във вратата на Бундестима. Младокът бе точен в 40-ата, 47-ата и 70-ата минути, като завърши турнира със златен медал и с награда за голмайстор №1 с осем попадения.
Каракаш намали за 1:2 в 51-ата минута, а автогол на Гюл в продължението на срещата оформиха голямата победа за Франция.

В 9-ата минута французите пропиляха прекрасен шанс за гол. "Петлите" организираха опасна атака отдясно и играч на тима получи шанс да стреля от много удобна позиция, но не уцели вратата. Две минути след това имаше нова опасност пред вратата на Германия, но бранител в бяло се намеси решаващо и изби топката в ъглов удар. Атаките към германската врата не спираха и в 14-ата минута Иконе получи топката в наказателното поле и стреля, но вратарят Фроман изби. В 17-ата минута капитанът на "петлите" Коня стреля над вратата от границата на наказателното поле, а малко след това французите сътвориха опасна атака отляво, но до гол отново не се стигна.

В 25-ата минута футболист на Франция изскочи очи в очи с Фроман, но не успя да преодолее стража на германците. Секунди по-късно германският тим можеше изненадващо да поведе в резултата, след като за първи път в мача застраши сериозно противниковата врата. Егещайн обаче не уцели рамката. В 33-ата минута Бундестимът отново имаше прекрасен шанс, като този път Шмидт не намери целта с удар отблизо. В тези минути германците бяха по-опасният отбор на терена и в 34-ата минута Паслак стреля неточно от границата на наказателното поле, пропускайки нова отлична възможност за гол.
Голмайсторът на турнира Одсон Едуард бе точен в последната минута на първата част, след като засече центриране отдясно на Жоржен. Това бе първи допуснат гол за Германия на Евро 2015.

Втората част отново чистите положения бяха пред вратата на Фроман, който на няколко пъти спаси.
В 47-ата минута Едуард имаше късмет след поредица от рикошети в самостоятелна акция и вкара за 2:0 със силен удар. Лука Зидан пък не се намеси добре няколко минути по-късно при опита да избие топката след изстрел на Каракаш с глава и топката спря в мрежата.

Германците се хвърлиха в атака да търсят изравняване, но Франция пропусна нови чисти положения, а в 70-ата минута Едуард донесе титлата с прехвърлящ удар. В последните секунди автогол на Гьокхан Гюл оформи крайното 4:1 за Франция.

Талантите на "петлите" започнаха да празнуват, а след това Мишел Платини им връчи купата, която бе напълно заслужено. Едуард и компания спечелиха пет мача, а един завършиха наравно и продължиха с дузпи. В тях те надвиха Германия, Белгия и Русия, които бяха останалите полуфиналисти.

На стадион "Лазур" в Бургас трибуните бяха пълни и присъстваха около 16 000 зрители, като така бе подобрен рекорда от 11 000 при откриването на турнира в Стара Загора. Минути преди срещата за титлата първенството бе закрито със страхотно шоу.

ФРАНЦИЯ - ГЕРМАНИЯ 4:1
1:0 Едуард (40)
2:0 Едуард (47)
2:1 Каракаш (51)
3:1 Едуард (70)
4:1 Гюл (80+2-автогол)

ФРАНЦИЯ: 1. Лука Зидан, 2. Алек Жоржен, 3. Крист-Еманюел Мауаса, 4. Дайо Упамекано, 5. Мамаду Дукуре, 6. Жан-Виктор Макенго, 8. Тимоти Конят (69-18.Калегари), 10. Билал Бутоба, 12. Жеф Рен Аделаид (61-9. Максим Пеликан), 11. Нанимато Иконе, 7. Одсон Едуард (80-14. Иса Самба)
ГЕРМАНИЯ: 1. Константин Фроман, 5. Ердинч Каракаш, 6. Джоел Абу Хана, 13. Даниел Неселер (48-15. Салих Йозджан), 18. Йонас Бусам, 2. Феликс Паслак, 4. Гьокхан Гюл, 10. Никлас Шмидт (52-16. Яни Сер), 20. Витали Жалент,  9. Йоханес Егенщайн, 11. Матс Кьолерт (69-14. Гьоркем Саалам)