Как Брентфорд и Мидтюланд променят футбола

Как Брентфорд и Мидтюланд променят футбола

Това бе достатъчно да накара въздишащите по старите времена и старите начини колективно да се задавят със своите порции боб с наденица. Брентфорд щеше, бе обявено в клубно съобщение, да се раздели със своя уважаван мениджър Марк Уорбъртън и да премине към континентална управленска структура със старши треньор и спортен директор плюс използване на математически модели в помощ на привличането на точните попълнения. Отговорът на един бивш професионален футболист – Мики Куин, не беше нетипичен: “Искат старши треньор и математическо моделиране... ха-ха, успех с това!”.

Онова, което Куин може би не осъзнава, е, че чертежът на бъдещето на Брентфорд вече има своя стрес тест на 800 км оттам във ФК Мидтюланд – водач в датската Суперлига с 6 точки преднина, който е на път към първия трофей в своята история. А кой е мажоритарният акционер в Мидтюланд? Матю Бенам – бившият мениджър на хедж фонд и професионален комарджия, който притежава и Брентфорд.

Когато Бенам вложи 6,2 млн. паунда в Мидтюланд миналия юни, назначи за президент Расмус Анкерсен – 31-годишен бивш футболист, треньор с лиценз УЕФА А, предприемач и автор. Анкерсен обеща да предизвика конвенционалните начини за управление на футболен клуб и да постави Мидтюланд на картата. И прави точно това.

“Когато съм провокативен, казвам на хората, че нашият треньор Глен Ридерсхолм никога няма да бъде уволнен на база на мястото ни в класирането”, споделя Анкерсен. Вместо това той казва на наставника, че ще бъде съден по определени Ключови показатели за представянето (КПП), които според него в дългосрочен план са по-показателни за успеха.

Анкерсен не ще разкрие всичко около използването на данни от клуба, ала споделя, че Мидтюланд обръща особено внимание на онова, което нарича “опасни положения” в мачовете. Интересно е, че клубът е клиент на софтуерната компания E4talent, следяща ударите в “опасната зона” – полето от началото на вратарското до края на наказателното, откъдето идват 77% от головете в Премиър Лийг.

Статичните положения са друг фокус. Мидтюланд е вкарал 15 гола от тях в 17 мача (средно 0,88 на мач) – втори в Европа. Само Атлетико Мадрид (1,04) е по-успешен. Най-добър по този показател в ПЛ е Арсенал с 15/26 (0,57).

Данните също информират треньорите на Мидтюланд какво да казват на играчите си и на пресата. Както обяснява Анкерсен, на почивката на треньорите се пращат смс-и преди срещата им с футболистите, в които се подчертава как се представя отборът според определени ключови показатели: “Тези ефективни КПП дават по-точно послание към играчите и пресата.”

Твърде често във футбола резултатът определя сценария – и за треньори, и за репортери, и за фенове. Анкерсен отхвърля това като твърде простоват подход. “Когато например играхме у дома срещу опашкарите, бихме 2:1, но нашият модел ни свали много ниско, защото бяхме огромни късметлии. Мнозина ни казаха “браво”, но представянето ни беше ужасно – това е посланието, което трябва да изпратим. Никой не иска да казва, че е късметлия, когато печели, но във футбола успехът превръща късметлиите в гении.”

Успехът на Мидтюланд се дължи отчасти и на отличната академия, която Анкерсен помогна да се изгради из основи преди десетилетие. Обичайно петима или шестима титуляри са собствени кадри. Избуяването на датския национал за младежи до 21 г. Пионе Систо, свързван с много от топклубовете в Европа, е друг фактор. Използването на математическо моделиране заедно с традиционната скаутска система обаче помогна на клуба да вземе подценени според него играчи като Крис Олсон от Арсенал, Марко Уреня от Кубан Краснодар и Джим Ларсен от Брюж.

Това е запленяващ, радикален подход и е движен от Бенам. Анкерсен помни как го попитал дали Брентфорд ще се изкачи нагоре от Лига 1: “От футболен човек очакваш просто “да” или “не”, но той просто ме погледна и каза: “Има шанс 42,3% да спечелим промоция.” Разбрах тогава, че той мисли по много по-различен начин за футбола.”

Разбира се, че е така. Бенам е направил състоянието си от футболни залози, ала не го е сторил, следвайки овцете, които трупат залози в т.нар. акумулатори и се уповават на слепия късмет. Вместо това той разви по-дълбоко разбиране на това защо отборите печелят мачове, построи статистически модели и ги използва за експлоатиране на недостатъците и грешките в коефициентите на букмейкърите.

Може ли подобен движен от статистики подход да бъде наистина приложен към управлението на футболен клуб? На път сме да разберем. Изглежда обаче напълно уместно да очакваме, че възползвайки се от недостатъците на трансферния пазар и другаде, възприемайки най-добрите практики на клубове като Саутхамптън и назначавайки суперумни анализатори на данни, Брентфорд и Мидтюланд могат надскочи боя си. Анкерсен със сигурност не се съмнява: “В последната година научих, че най-умните хора във футбола работят в индустрията на залозите, защото са много по-рационални и много по-малко заслепени.”

Никой от нас не знае какво предстои да се случи. Можем обаче да кажем това: Брентфорд и Мидтюланд очевидно вървят по правилния път и да се проследят техните истории в следващите няколко години ще са запленяваща гледка. И докато Бенам получи доста критики в последните дни, историята ни учи, че в дългосрочен план е неразумно да се залага срещу него.

Шон Ингъл, “Гардиън”

Следвай ни:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от Футбол свят

Виж всички