Балотели доближи Ливърпул до 1/8-финалите (видео)

Отборът на Ливърпул надви с 1:0 на своя стадион "Анфийлд" Бешикташ в първа среща от 1/16-финалите на турнира Лига Европа. Попадението отбеляза появилият се на терена в 63-ата минута на мястото на Филипе Коутиньо италиански нападател Марио Балотели. Той се разписа от дузпа в 85-ата минута.

Още в третата минута Даниел Стъридж, който изигра тази вечер първия си мач за Ливърпул на европейската сцена, можеше да изведе мърсисайдци напред в резултата. Вратарят на гостите Ченк Гьонен обаче спаси. В 32-ата минута Вели Кавлак отправи опасен удар с глава след центриране от корнер, но топката мина на сантиметри встрани от вратата на Симон Миньоле. Три минути по-късно белгийският страж на Ливърпул се намеси решаващо и попречи на изскочилия очи в очи с него Демба Ба да го преодолее. Ситуацията бе много подобна на онази от края на миналия сезон, когато Ба като играч на Челси излезе сам срещу вратаря на Ливърпул след фатално подхлъзване на Стивън Джерард. Тогава обаче сенегалецът изпрати топката в мрежата, за разлика от сега. В самия край на първата част сантиметри не достигнаха на Джордан Хендерсън да изпрати топката в мрежата на Бешикташ от фаул.

Второто полувреме започна със сериозен пропуск на Адам Лалана. В 49-ата минута офанзивният халф на Ливърпул не успя да накаже грешка на вратаря Гьонен. Той бе на 2-3 метра пред вратата на турците, но стреля над напречната греда. В 65-та минута току-що появилият се на терена Марио Балотели стреля от фаул, но вратарят на Бешикташ внимаваше и улови топката.

Стигна се до 84-ата минута, когато Джордън Айб нахлу в наказателното поле на Бешикташ и играч на гостите извърши нарушение срещу него. Реферът отсъди дузпа в полза на Ливърпул и Балотели веднага взе топката, което не се хареса много на Стъридж и Хендерсън. Футболистът с №45 на гърба на фланелката обаче не сгреши от бялата точка и реализира попадение, което се оказа победно за англичаните. При атаката, след която Ливърпул спечели решаващата дузпа останаха съмнения за нарушение на Балотели, който вдигна доста високо крака си, за да се пребори за топката с Вели Кавлак, но съдията прецени, че няма основание да спира играта.

В последната минута наставникът на Бешикташ Славен Билич имаше претенции за дузпа в полза на турския тим заради игра с ръка на Мартин Шкъртел в наказателното поле на домакините, но такава не бе отсъдена, а в добавеното време нямаше особено голямо напрежение пред вратата на Миньоле и мърсисайдци могат да дишат по-спокойно преди реванша след седмица.

ЛИВЪРПУЛ - БЕШИКТАШ 1:0
1:0 Балотели (85-дузпа)