Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 1:1

Порто остана непобеден в ШЛ след 1:1 на "Санкт Якоб" (видео)

Португалският гранд Порто изтръгна 1:1 при гостуването си на Базел в първи 1/8-финал от Шампионската лига. Резултатът дава предимство на тима от Иберийския полуостров да продължи напред в комерсиалния турнир. Като цяло гостите бяха по-активният отбор на терена и загуба на "Санкт Якоб Парк" щеше да е несправедлив резултат.

Попадението за швейцарците отбеляза 20-годишният парагваец Дерлис Гонзалес в 11-ата минута, като се възползва от грешка в отбраната на Порто. Той получи хубав пас от Фабиан Фрай от дълбочина, овладя добре топката и въпреки намесата на двама бранители на Порто прати топката в мрежата.
Това на практика беше единственото чисто положение за домакините през първите 45 минути. Португалците атакуваха яростно, но домакините се бранеха умело.

Отбраната на Базел все пак капитулира в началото на втората част. След изпълнен от Тейо корнер, Майкон стреля, вратарят Вацлик спаси, а след това Каземиро вкара топката в мрежата, но попадението беше отменено от рефера Марк Клатенбърг поради засада. Първоначално голът беше зачетен, но след консултация със страничния съдия, Клатенбърг отмени попадението.

Все пак футболната справедливост възтържествува и португалците стигнаха до изравнителен гол в 78-ата минута, когато получиха право да изпълнят дузпа за игра с ръка в наказателното поле на бранителя на Базел Валтер Самуел. Той до този момент се справяше отлично, като не позволи на звездата на гостите Джаксън Мартинес да блесне. Данило не сгреши и отбеляза така ценният гол на чужд терен за Порто.

Над 5000 португалски фенове бяха заели местата си на трибуните на стадион "Санкт Якоб Парк". С равенството Порто остава непобеден в тазгодишното издание на Шампионската лига, след като постигна четири победи и две равенства в предварителна група Н. Със същото постижение могат да се похвалят също Челси и Реал (Мадрид).

БАЗЕЛ - ПОРТО 1:1
1:0 Гонзалес (11)
1:1 Данило (79)

Състави:

БАЗЕЛ: Вацлик, Самуел, Сухи, Сафари, Дзуфи, Фрай, Елнени, Джака, Щрелер (63-Емболо), Гаши, Гонсалес (25-Кала)
Треньор: Пауло Соуса.

ПОРТО: Фабиано, Данило, Майкон, Маркано, Сандро, Каземиро, Браими (61-Куаресма), Ерера, Торес (68-Невес), Мартинес, Тейо (Кинтеро)
Треньор: Жулен Лопетеги.

Жълти картони: Фабиан Фрай, Мохамед Елнени, Валтер Самуел, Шкелзен Гаши, Марек Сухи (Базел); Каземиро, Оливер Торес, Алекс Сандро (Порто)