"От скрина": Подари ли Интер автобус на ЦСКА заради мача в Болоня

"От скрина": Подари ли Интер автобус на ЦСКА заради мача в Болоня

Адолф Хитлер обичал да казва: "Колкото по-голяма е една лъжа, толкова по-лесно ще ѝ повярват". До каква степен хората са способни да вярват на измислици? Кога повтарянето на една лъжа се утвърждава в общественото съзнание като истина? Докъде се простира границата на истината, отвъд която са манипулацията и хорското въображение? Навярно всички сте чували, а и чели, защото разкази на тази история са излизали и в пресата, как през 1967 г. миланският гранд Интер купува автобус на ЦСКА, с което българите приемат предложението третият мач от полуфинала за КЕШ да се играе на италианска територия - в Болоня. Истина ли е обаче това?

Преди няколко години заговорих Димитър Пенев пред сектор "А" на "Армията". Някак неизбежно раздумката стигна до прословутите двубои с Интер и автобуса "Барейрос". Пената бе категоричен: "Това с автобуса е измислица, която продължава да се повтаря. Никакъв автобус не е идвал от Италия. Наивно се смяташе, че в Болоня не обичат Интер и затова бе решено да играем там". Е, добре, получава ли ЦСКА возило от италианците или не получава?

Жребият за полуфиналите за КЕШ през сезон 1966/67 г. е тежък за българите. "Червените" на Стоян Орманджиев трябва да мерят сили за място на финала с могъщия Интер на Еленио Ерера, елиминирал последователно в турнира шампиона на СССР Торпедо (Москва), унгарския Вашаш и европейския първенец Реал Мадрид. В другия полуфинал битката е между Селтик и Дукла (Прага). Интер е страшилище за всички. Клубът на Анджело Морати разполага със световни звезди и практикува прочутото "Катеначо". Какво представлява по това време "Гранде Интер" на Магьосника Ерера? На вратата е Джулиано Сарти. Непосредствено пред него снове либерото Армандо Пики, който е и капитан на отбора. В линия от трима пред Пики са разположени Тарчизио Бургнич - Скалата, Аристиде Гуарнери и всесилният Джачинто Факети. Средата на терена е запазена територия за Луис Суарес - Архитекта и Сандро Мацола. По дясното крило атакува Анджело Доменгини, а от другата страна същото прави Марио Корсо, носещ прякора Левия крак на Бога. На върха на нападението е Ренато Капелини.



Всички очакват, че "нерадзурите" ще спечелят без проблеми своята трета титла на Европа, но прогнозите не се сбъдват. ЦСКА оказва огромна съпротива на италианските звезди, като първият мач в Милано завършва 1:1. Факети открива за домакините, но със страховит удар Никола Цанев изравнява и на "Сан Сиро" настава тишина. Капитанът на "червените" първо бие от фаул в стената, но при добавката препарира Сарти. Това се случва в 66-ата минута, а до края Интер няма отговор, макар че домакините играят с човек повече след червения картон на Кирил Райков.

След двубоя идва голямо признание за българския шампион от страниците на "Гадзета дело Спорт". "Само Реал Мадрид можа да затрудни така Интер в Италия", пише авторитетното издание.

Огромна роля за отличната игра на ЦСКА изиграва решението на българския треньор Стоян Орманджиев да пусне Димитър Пенев като либеро. Това е първият случай армейския тим да излезе с либеро - Пената застава зад Борис Гаганелов и пред вратаря Стоян Йорданов и се справя чудесно на новата си позиция.

Казват, че Орманджиев е бил първият български футболен мениджър в съвременния смисъл на тази дума. Пашата водел на картотека всички футболисти от известните клубове в Европа - кой с кой крак рита топката, кой кои зони по игрището покрива и т.н. "Не се стряскайте от Интер. Не са страшни. Имаме сили да ги бием и да отидем на финала", казал специалистът на момчетата си преди полуфинала.

Вторият мач в София се играе пред 70 000 зрители, като преди началото му Еленио Ерера се оплаква от състоянието на терена на "Васил Левски". Тренировката на "Гранде Интер" предния ден пък е открита и на трибуните се стичат над 5000 души за нея. Реваншът се води с предпазлива игра. През първото полувреме Цанев отново праща топката в мрежата на италианците, но попадението е отменено. В средата на второто полувреме Факети прави 1:0 след ъглов удар. Футболистите на ЦСКА тръгват да търсят изравняването с все сили. Десетина минути преди края полузащитникът Никола Радлев - Киш бележи за 1:1. Българският реализатор моментално е повишен с един офицерски чин след последния съдийски сигнал. "Интер бе парализиран в София", изригва пресата на Ботуша. Ще има трети мач.



Стигаме до мита за автобуса. Подарен ли е той на ЦСКА от клуба на Анджело Морати, за да се съгласят българите да играят третата среща с Интер на италианска земя? Или просто някои от партийната ложа по върховете в Народна република България са се облажили сериозно? Според Аспарух Никодимов версията с автобуса е чиста фантасмагория.

"Това с рейса е една измишльотина, която някои подеха и така си остана. Хубаво е, че разказвате такива истории, за да може да се знае истината. Автобусът пристигна в България покрай мачовете с Интер и затова се създаде заблудата, че е подарък от италианците. Той обаче няма нищо общо нито с Интер, нито с Италия. Истината е друга.

През 1966 г. приемахме Черно море в последния кръг на "А" група. Биехме ли, ставахме шампиони. Водихме битка за титлата с Левски. Всичко се решаваше в последния мач. ЦСКА не бе ставал шампион от 1962 г. Преди мача в съблекалнята влезе генерал-полковник Здравко Георгиев. Беше заместник-министър на отбраната, дясна ръка на Добри Джуров. Генералът каза: "Бийте Черно море, станете шампиони и ви обещавам от името на министерството, че за новия сезон ще имате нов, луксозен автобус. Това ще ви бъде шампионският подарък".

Бихме с 4:2 и спечелихме титлата. Бе поръчан въпросният автобус. Марката му е "Барейрос". Испански. Бе направен специално за ЦСКА в Испания. Но направата му отне време и ни бе докаран от Испания през пролетта на следващата година. Клубът го използваше през следващите десетина години. Така че никакъв рейс от Интер не е идвал в ЦСКА. Решението да се играе в Болоня бе взето на най-високо ниво. Вие как мислите, че тогава, когато държава командваше всичко, някой от ЦСКА ще реши така самоволно да играем с италиански отбор на неутрален терен в Италия? Това са го решили шефовете и техните шефове. Защо - не знам.



Периодът между втората и третата среща бе една седмица. В началото знаехме, че ще играем във Виена. Помня много добре. Даже го обсъждахме на тренировките с Орманджиев. После ни казаха, че в Болоня имало много комунисти, които на всичко отгоре не харесвали Интер. А на стадиона се изсипаха 25 000 почитатели на Интер от Милано. Те си играха пред тяхна публика. Капелини ни вкара гол в началото и после "Катеначо". И се разминахме с финала. След този мач си размених фланелката с Факети, но след години я подарих на някого. Пак казвам, че е хубаво, че пишете такива статии, защото така и по-младите ще видят какво е било. Някои си мислят, че футболът започва от днес. Сещам се, че в края на 70-те години бях на треньорски семинар. Лекция чете Хелмут Шьон, който по-рано бе направил германците световни шампиони. Като свърши, всички започнаха да го аплодират. Шьон взе да се смее и каза: "Аплодирате мен, а знаете ли, че тези неща, които четох, ги пише в една книга отпреди 30 години". Хубаво е старите истории да се знаят", споделя Паро Никодимов.

Годините от онзи епохален полуфинал на ЦСКА с "Гранде Интер" се трупат, а стопроцентовият отговор на въпроса за автобуса "Барейрос" може би се крие някъде в документацията от 60-те години в Централния военен архив във Велико Търново.

За мнения, препоръки и идеи относно рубриката, моля пишете на: filip.drumchev@sportal.bg или в групата От скрина във Facebook 

Всички материали в "ОТ СКРИНА" тук!

Следвай ни:

Още от От скрина

Виж всички