Вторият сезон в Шампионската лига предлага не по-малко емоции спрямо дебютния. Този път УЕФА включва в надпреварата полуфинали след груповата фаза, които трябва да излъчат финалистите в една среща. Финалът в Атина става емблематичен и незабравим. Нека се върнем към сезон 1993/1994 година от най-престижния европейски клубен турнир.
През лятото на 1993 година европейският клубен шампион Марсилия е изваден от елита на френския футбол и от евротурнирите. Мястото му в ШЛ е заето от Монако, който разполага с много симпатичен отбор. В състава на Арсен Венгер личат имената на легендарния вратар Жан-Люк Етори, Лилиан Тюрам, Кристиан Перез, Еманюел Пти, Енцо Шифо, Юри Джоркаеф, Виктор Икпеба, Юрген Клинсман. Отбор от юнаци, стигнал до полуфиналите, но да вървим хронологично.
В първия кръг сензацията идва на стадион "Васил Левски" в София, където българският шампион Левски удря Глазгоу Рейнджърс на Уолтър Смит. Няколко месеца по-рано шотландците са близо до финала на състезанието, но сега подвиват опашки пред пълните трибуни в синьо. Двубоят е решен с майсторски изстрел на Николай Тодоров в 90-ата минута. По-късно Кайзера признава, че не е мислил за изтичащия пясък в часовника, а просто е решил да потърси горния ъгъл на Анди Горъм. В плейофите за групите обаче силният тим на Левски, воден от Георги Василев, се препъва във Ведрер (Бремен). След мача в Германия Гочето казва, че реваншът е бил решен след червения картон на Гошо Гинчев. Така "сините" остават на крачка от големите пари, но пък записват една от най-големите победи в своята история.
На старта фаворитът Милан бере ядове срещу швейцарския Аарау, а в спора натежава единственият гол на Жан-Пиер Папен. Трябва да отбележим и отмененото попадение във вратата на италианците на българския национал Петър Александров. Барселона на Йохан Кройф също тръгва колебливо - каталунците губят с 1:3 в Украйна от Динамо (Киев), но си наваксват изоставането на "Камп Ноу".
Голям отзвук в Европа има отпадането на Манчестър Юнайтед. Шампионите на Англия правят зрелищно 3:3 с Галатасатарай на "Олд Трафорд", а след това не успяват да вкарат нужния им гол в адската атмосфера на "Али Сами Йен". Така Ерик Кантона, Брайън Робсън, Петер Шмайхел и колегите им не стигат до финалната осмица. Датският страж влиза в хрониките, като изхвърля (буквално) от терена един нахлул турски фен. Кантона пък влиза в разправия с рефера Курт Рьотлисбергер в Истанбул и е наказан сериозно от УЕФА.
Група "А" събира Барса, Монако, Галатасарай и Спартак (Москва). Йохан Кройф се цели в трофея, като каталунците плащат $10 милиона на ПСВ за бразилския голмайстор Ромарио. Последният и Христо Стоичков ще трябва да тласнат испанския гранд към европейския и световен връх. Същевременно Галатасарай мечтае за нови успехи, но се оказва, че клубът ще трябва да се задоволи с подвига срещу тима на Алекс Фъргюсън. В състава на турския шампион се открояват имената на Хакан Шюкюр, шведския национал Роджър Люнг и швейцарския нападател Кубилай Тюркилмаз. Бързо става ясно, че конкурент на Барса за първото място може да е само Монако. На 13 април 1994 година Стоичков матира "монегаските" на стадион "Луи II" в среща, показана пряко по Канал 1. Така Кройф и неговият "Дрийм тим" чакат втория от другата група.
В нея Милан води битка с Порто, Вердер и Андерлехт. Решаваща се оказва победата на "росонерите" с 3:0 над Порто на 1 декември 1993 г. Мачът е излъчен пряко в България, но в състава на Боби Робсън липсва героят от "Парк де Пренс" Емил Костадинов. Головете за италианците бележат Флорин Радучою, Кристиан Панучи и Даниеле Масаро. В тази група се изиграва един паметен двубой - на "Везерщадион" Андерлехт повежда бързо с 3:0. Попаденията за шампиона на Белгия са дело на Филип Албер и Дани Бофен (2). До 66-ата минута резултатът се запазва, но след това Вердер стига до 5 гола и исторически обрат. Вердер остава с утехата от тази сладка победа, а ценителите все още си спомнят за отбора на Ото Рехагел, с играчи като Марио Баслер, Уинтън Руфър, Дитър Айлтс, Марко Боде, Томас Шааф, Ули Боровка, Оливер Рек, Мирко Вотава и Андреас Херцог - Марадона от Алпите.
Полуфиналите са решени в по един двубой. Барселона и Милан печелят у дома с 3:0 срещу Порто и Монако. В историята остава и "българският" полуфинал в ШЛ - Стоичков срещу Костадинов на "Камп Ноу".
Финалът се превръща в рецитал на "росонерите", които буквално разказват играта на Барселона - 4:0. Над всички е Деян Савичевич, който бродира по целия терен и разминава по двама, по трима от звездите в синьо-червено. Преди финала гръмва скандал: УЕФА определя за главен съдия холандеца Джон Бланкенщайн, който обаче получава смъртни заплахи от Ботуша. Тифозите се опасяват, че холандецът ще удари рамо на сънародниците си Йохан Кройф и Роналд Куман. От своя страна УЕФА сменя арбитъра - Бланкенщайн е заменен от британеца Филип Дон.