Барса прободе Атлетико в края (видео + галерия)

Отборът на Барселона взе аванс от 1:0 срещу Атлетико Мадрид в първата среща от 1/4-финала за Купата на краля, играна на "Камп Ноу". Лионел Меси реализира в 85-ата минута, след като секунди по-рано Ян Облак беше спасил изпълнена от аржентинеца дузпа. Аржентинецът игра по-често по дясното крило тази вечер, освобождавайки върха на атаката за неубедителния днес Луис Суарес. Като цяло Барса игра по-силно и заслужи головата си преднина. Реваншът е след седмица на "Висенте Калдерон" в испанската столица.

Луис Енрике разчиташе на оптимален състав, с изключение на традиционната смяна за турнира - Марк-Андре тер Стеген. Чави Ернандес остана на пейката, а в игра се появи Иван Ракитич. Лионел Меси, Луис Суарес и Неймар бяха избрани да тормозят "червено-бялата" защита. Фернандо Торес получи доверие да бъде титуляр за "дюшекчиите", които играха във формация 4-2-3-1. Триото офанзивни халфове беше оформено от Арда Туран, Антоан Гризман и Коке.

Барселона - Атлетико Срещата започна с натиск на каталунците и няколко интересни атаки. В четвъртата минута Неймар завъртя топката много хубаво от 19 метра към далечения ъгъл, но Ян Облак плонжира и изби в корнер. "Лос блаугранас" владееха продължително и умело се измъкваха от капаните на гостите в средата на терена и по тъчлиниите. В деветата минута Лео Меси и компания показаха образцово как се преодолява преса, но Даниел Алвеш загуби топката пред дъгата.

Барселона - Атлетико В 12-ата Ракитич намери аржентинската звезда в наказателното поле, но топката не беше лесна и Ла Пулга стреля над гредата. Минута по-късно Диего Годин блокира Неймар след хубава бърза комбинация между бразилеца и Жорди Алба. След първия четвърт час на домакински натиск "лос кулес" понамалиха темпото и "дюшекчиите" се запознаха по-отблизо с топката. По-офанзивната игра на "лос рохибланкос" в средата на полувремето донесе само два безопасни корнера и две центрирания от фал.

Барселона - Атлетико Неймар пък на три пъти поиска нарушение срещу себе си, но съдията Гонсалес Гонсалес го пренебрегна, като при третия опит ставаше въпрос за падане в наказателното поле. В 22-ата Ракитич пусна чудесен изненадващ пас към статичния Суарес, който също не очакваше подаване и загуби. В 27-ата Арда Туран нанесе първи удар към Тер Стеген, а германският страж улови без затруднения.

Барселона - Атлетико В 35-ата Антоан Гризман надскочи Алба след центриране отляво и с глава насочи над гредата при чудесен шанс за откриване на резултата. Минута по-късно Суарес изпусна най-чистото положение за полувремето. От пет метра уругваецът прати топката над гредата. "Деветката" имаше нещастието да "хване" кълбото от ждроб, то му избяга и ударът се получи прекалено висок. В 39-ата Атлетико беше напът да развие докрай страхотна контра двама срещу двама, ала подаването на Торес беше пресечено от Жерард Пике. В 43-ата опасна акция на каталунците в наказателното поле беше спряна с тънка засада на Андрес Иниеста.

Барселона - Атлетико - 1:0 Марио Манджукич смени Торес с началото на второто полувреме. Вторите 45 минути започнаха с нов натиск на барселонци. В 48-ата минута Иниеста изведе страхотно Алба, по лявото крило, но центрирането отново не се получи достатъчно добре. Минута по-късно Меси направи поредния си рейд по дясното крило, задмина няколко футболисти, но когато трябваше да подаде - сбърка, въпреки че имаше двама свободни "синьо-червени" в наказателното поле. Иниеста демонстрира висша техника в 53-ата минута, овладявайки и финтирайки двама с лекота.

Барселона - Атлетико - 1:0 В 60-ата добра комбинативна акция на домакините завърши с фронтален шут на Сан Андрес, отбил се защитник. Тимът на Диего Симеоне беше плътно прибран и много рядко излизаше в атака, правейки го само с трима души. Акциите на каталунците пък обикновено завършваха без удар. В 65-ата Даниел Алвеш получи удар в лицето в опита си да фаулира Гилерме Сикейра. Четири минути по-късно Неймар се подхлъзна в неподходящ момент, когато с овладяването можеше да се озове сам срещу вратаря.

Барселона - Атлетико - 1:0 В 74-ата Иниеста реши да стреля и да провери Облак с изстрел от 22 метра - словенецът внимаваше. Минута по-късно Диего Годин игра непозволено с ръка срещу Суарес пред наказателното поле, но реферът за пореден път подмина падане на "деветката". Този път трябваше да има нарушение и картон. В 78-ата Марио Суарес може би си помогна с ръка при овладяването на топката, а липсата на фал донесе гнева на уругвайския нападател. Реакцията му донесе жълт картон.

Барселона - Атлетико - 1:0 В 83-ата Меси изпълни фаул ниско по земята, топката остана в наказателното поле в краката на Серхио Бускетс, който падна, след като усети ритането без топка от страна на Хуанфран - дузпа. Халфът хитро се възползва и спечели дузпата за Барселона. Ян Облак успя да парира удара на Меси, но топката остана в малкото наказателно поле и аржентинецът опъна мрежата след лесна добавка - 1:0. В края на двубоя Луис Енрике извади Иниеста и пусна Марк Бартра, а Ел Чоло Симеоне вкара втори нападател - Раул Хименес вместо капитана Габи Фернандес. Въпреки това домакините имаха по-добрите възможности в последните мигове до финала. Меси пусна страхотен голов пас към Неймар, но Жоао Миранда отклони, за да запази шансовете на Атлетико за класиране напред. В добавеното време Лео получи добра възможност да се разпише от 19-метров фал, но стреля над гредата.

Двата тима имат препятствия в Примера в събота, след което им предстои реванш в сряда вечер от 22,00 часа в Мадрид. Победителят от този сблъсък ще се изправи срещу Виляреал или Хетафе.

БАРСЕЛОНА - АТЛЕТИКО - 1:0
1:0 - Меси (85)

Барселона: Тер Стеген; Алвеш, Пике, Масчерано, Алба; Ракитич (77 - Чави), Бускетс, Иниеста (88 - Бартра); Суарес, Меси, Неймар;
Атлетико: Облак; Хуанфран, Миранда, Годин, Сикейра; Марио, Габи (88 - Раул Хименес); Арда Туран, Гризман (66 - Раул Гарсия), Коке; Торес (46 - Манджукич)
Съдия: Гонсалес Гонсалес