Национална лига футзал: Левски - Черно море

Рилски спортист с трудна, но заслужена победа в Балканската лига

Отборът на Рилски спортист (Самоков) излезе на първо място във временното класиране на група „А” на ЕВРОХОЛД Балканска лига, след като тази вечер възпитаниците на Росен Барчовски се наложиха при гостуването си в Косово на местния КБ Пея с 93:91 в двубой от IX кръг на турнира и вече имат на сметката си 4 победи и 3 поражения.

Най-резултатен за българите беше Симеон Илиев с 20 точки, Йордан Бозов и Джулиън Норфлийт добавиха съответно по 15 и 14 точки, а Антъби Гуджино завърши с „дабъл-дабъл” – 14 точки и 10 борби.

Самир Шаптахович беше над всички в селекцията на домакините – 33 точки и 8 асистенции, а Йозо Бъркич и Дрилон Харизи вкараха съответно по 15 и 13 точки.

Рилски спортист демонстрира отлична успеваемост в първите минути на двубоя, като с основна заслуга беше Върнан Тейлър, който отбеляза първите шест точки за българите, но Шаптахович също бе неудържим и Пея поведе с 11:7. В следващите минути Рилецо натисна и отново поведе след тройка на Златин Георгиев за 14:13, което принуди домакините да вземат прекъсване, но до края момчетата на Росен Барчовски определено бяха по-добри, а две поредни тройки на Дарин Иванов дадоха аванс на Рилецо - 27:19.

Българите не успяха да задържат добрия ритъм в началото на втория период, което даде възможност на домакините да реализират серия от 5:0 и да намалят изоставането си. Барчовски реагира веднага и взе прекъсване, като след подновяването на играта завърналият се на терена Симеон Илиев наниза нова тройка, но под другия кош Шаптахович отново избухна за 30:30. Въпреки моментният срив в представянето си, българите успяха да се съвземат в края на полувремето и се оттеглиха на почивката с крехък аванс при 44:41, като с основна заслуга за добрата игра на гостите продължаваше да бъде Илиев, който завърши първото полувреме с 13 точки.

Баскетболистите на Пея стартираха по-концентрирано третата четвърт, като този път в ролята на лидер за домакините влезе Харизи, а това доведе до пълен обрат и преднина от пет точки за домакините - 57:52. Ситуацията за Рилецо се влоши допълнително, след като Георгиев и Тейлър увиснаха с по три лични нарушения, но въпреки всички проблеми, самоковци отново демонстрираха силна воля и отличен мерник от тройката, който им върна лидерството след 30 минути игра - 70:65.

В началото на заключителните десет минути Гуджино и Норфлийт вкараха по една тройка за девет точки аванс на Рилски спортист, но след това Шаптахович напомни за себе си и върна тима си в мача – 83:84 при 90 секунди до финалната сирена. В оставащото време Гуджино се развихри в борбата под двата коша, като именно той спечели една отскочила топка, след която Бозов бе фаулиран и вкара два наказателни удара, а в самия край отново гардът на самоковци запази спокойствие от фала и по този начин подсигури крайния успех на Рилецо – 93:91.

КБ Пея – Рилски спортист 91:93 (19:27; 22:17; 24:26; 26:23)

КБ Пея: Весели 11, Харизи 13, Бъркич 15, Петкович 12, Шаптахович 33 (Ругова 5, Шима 2, Грапчи)

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Гуджино 14т. и 10б., Илиев 20т., Тейлър 9, Бозов 15, Георгиев 9 (Иванов 6, Норфлийт 14, Киров 6, Тодоров)