Юве ще зимува на върха след лесна победа в Сардиния (видео+галерия)

Шампионът на Италия Ювентус победи с 3:1 Каляри като гост в изтеглена среща от 16-ия кръг в Серия "А" и ще зимува като лидер в класирането. Карлос Тевес, Артуро Видал и Фернандо Йоренте осигуриха солиден аванс на "бианконерите", а Лука Росентини вкара почетния гол за тима на Зденек Земан, който е в кошмарна форма и остава в зоната на изпадащите.

Гостите от Торино все пак бяха водени от Масимилиано Алегри, след като неговото наказание беше отменено. "Старата госпожа" се нуждаеше от задължителна победа, за да не позволи на Рома да се изкачи на първото място.

Преди визитата си в Сардиния, Ювентус записа две последователни равенства - срещу Фиорентина и Сампдория. От своя страна Каляри е без победа от края на октомври, когато разгроми Емполи с 4:0 като гост, и е единственият тим без успех на собствен терен. Срещу Юве отборът на Земан има само две равенства в последните вече 10 мача.Каляри - Ювентус 1:3

"Бианконерите" бяха без наказания Леонардо Бонучи. Неговото място в центъра на защитата зае Анджело Огбона. Другите трима в отбранителния вал на Юве бяха Стефан Лихтщайнер, Джорджо Киелини и Патрис Евра. Пол Погба бе оставен на резервната скамейка, защото при евентуален жълт картон щеше пропусне мача с Наполи за Суперкупата на Италия в Доха, който ще се играе в началото на следващата седмица. Другите застрашени бяха Лихтщайнер, Огбона и Клаудио Маркизио, но нито един от тях не получи картон.

Атаката на шампионите предвождаха Карлос Тевес и Фернандо Йоренте, въпреки очакванията, че титуляр ще е Алваро Мората. Зад двамата нападатели действаше Роберто Перейра.

Големият отсъстващ в състава на Каляри беше нападателят Марко Сау. Добрата новина обаче бе завръщането след наказание на Виктор Ибарбо, който си партнираше в предни позиции с Андреа Косу. Каляри - Ювентус 1:3

Мачът започна с ранен гол за Ювентус. Още в 3-ата минута Йоренте отправи хубав удар с глава, но стражът на Каляри Алесио Краньо изби в корнер. След неговото изпълнение защитата на домакините не се ориентира и позволи на Киелини да насочи топката към вратата. Краньо реагира, но намиращият се наблизо Тевес нямаше как да сбърка и откри резултата.

Каляри се опита да отговори веднага и Джанлуиджи Буфон трябваше да избива опасен изстрел с глава на Албин Екдал. Сардинци направиха още няколко интересни атаки, но се поувлякоха и бяха наказани. В 15-ата минута след центриране от левия фланг защитник на Каляри изби топката право на крака на Видал, който с фалцов удар намери незащитения ъгъл на Краньо - 0:2.

При този резултат Юве намали темпото, но въпреки това до почивката пред футболистите на Алегри се откриха още 2-3 добри възможности за гол. Домакините пък гледаха да са по-предпазливи и да не оставят така лесно свободни пространства на съперниците си.Каляри - Ювентус 1:3

В началото на втората част и малко останала интрига беше убита. Йоренте получи топката в наказателното поле от Пирло, обърна се и стреля, като топката мина под плонжа на вратаря Краньо и мина зад голлинията. Малко по-късно Марко Капуано можеше да върне едно попадение, но ударът му мина встрани от целта. В 62-ата минута пак Йоренте беше оставен непокрит, но този път не затрудни Краньо.

Каляри все пак стигна до гол в 65-ата минута, когато Лука Росентини скочи най-високо в наказателното поле и засече центриране от фаул на Андреа Косу. Последва хубава атака на Ювентус, при която Роберто Перейра се озова сам срещу Краньо, но реши да търси комбинация с Маркизио и сгреши.

До края Юве не изпусна инициативата и дори можеше да направи победата си още по-убедителната, но влезлият като резерва Мората се отличи с няколко пропуска. В 87-ата минута Данило Авелар имаше шанс да направи финала на двубоя интригуващ, но от някоко метра не уцели вратата и прати топката в аут.