Нервна победа доближи Рома на точка до Ювентус (видео)

Отборът на Рома се поздрави с драматична и нервна, но много ценна победа с 1:0 при гостуването си на Дженоа в мач от 15-ия кръг на Серия "А". По този начин "вълците" от Вечния град се бетонираха на второто място в класирането и се доближиха само на точка зад лидера Ювентус, който по-рано днес стигна само до 1:1 при домакинството си на Сампдория. Попадението отбеляза Раджа Наинголан в 40-ата минута, а домакините останаха с човек по-малко в 29-ата, когато червен картон получи вратарят Матия Перин. Нарушението, заради което бе изгонен Перин доведе до дузпа в полза на Рома, но тя бе пропусната от Адем Ляич. През второто полувреме Рома на няколко пъти можеше да реши мача с втори гол и пропуските на столичани едва не им изиграха лоша шега. Буквално в последните секунди на срещата - в третата минута на добавеното време, бе отменен гол на Дженоа заради засада.

Рома събра 35 точки на втората позиция, Ювентус е с 36, а Дженоа е на пето място с равни точки (26) с третия Лацио и четвъртия Сампдория.

Рома сътвори няколко опасни атаки в първите минути, но липсата на прецизност при последния пас не позволяваше на "вълците" да вкарат гол. В 17-ата минута столичани организираха нова хубава атака, при която вратарят на "грифоните" Матия Перин първо изпревари нахлулия в наказателното поле Жервиньо, а при добавката на Миралем Пянич топката се отклони от тялото на младия страж. Заплахата за вратата на домакините не бе приключила, тъй като топката попадна в Алесандро Флоренци, но шутът му бе блокиран от играч на Дженоа.

Дженоа постепенно започна все по-смело да поглежда към вратата на Морган Де Санктис, но в 29-ата минута футболистите на Руди Гарсия организираха опасна контраатака, при която Раджа Наинголан получи топката в наказателното поле на домакините и бе спънат от Перин. Головата опасност бе явна, а реферът Лука Банти показа директен червен картон на стража, въпреки че той не бе последният човек в отбраната на Дженоа в момента на нарушението. В отсъствието на оставения на пейката капитан Франческо Тоти зад топката застана Адем Ляич, но резервният вратар на генуезци Еудженио Ламана позна ъгъла, в който ще бие сърбинът и спаси дузпата.

Все пак, численото предимство на терена помогна на "вълците" да вкарат гол 5 минути преди края на първото полувреме. Бразилският бек на Рома Майкон проби отдясно и центрира към Наинголан, а белгийският халф с красив и много прецизен удар от въздуха насочи топката в долния ляв ъгъл на вратата на Ламана, който този път бе безпомощен.

Две минути след попадението Ляич можеше да направи резултата 0:2. Сърбинът получи отличен пас от Наинголан в наказателното поле, освободи се от пазещия го бранител и стреля силно, но топката профуча на сантиметри встрани от вратата.

В добавеното време на първата част пък домакините можеха да изненадат "джалоросите". Гостите сгрешиха в средата на терена и това позволи на Алесандро Матри да се откъсне в много добра позиция за гол, но Де Санктис спаси удара му по земя.

Четвърт час след почивката "вълците" можеха да решат мача в своя полза, но Ляич направи сериозен пропуск. Той бе съвсем близо до противниковата врата, но игра лошо с топката след пас на Майкон отдясно и Ламана закова кълбото в прегръдката си на голлинията.

В 68-ата минута Андреа Бертолачи направи хубав пробив отдясно и опита нещо следно между удар и подаване, а топката попадна в ръцете на Де Санктис. В 71-ата минута пък Жервиньо направи непростим пропуск. Котдивоарският нападател на Рома се озова очи в очи с Ламана след грешка на защитник на Дженоа, който се размина с топката, но Жервиньо не уцели вратата. Малко след това Диего Пероти бе оставен в наказателното поле от защитата на Рома да стреля, но шутът на аржентинеца бе неточен. Минута по-късно пък резервата Маурисио Пинийя имаше сериозни претенции, че е бил задържан от Флоренци в наказателното поле на "вълците", но реферът Банти не уважи протестите на чилиеца.

Следващата интересна ситуация в мача бе пред вратата на Дженоа. Жервиньо проби отляво и подаде на Флоренци, но неговият удар бе неточен. В 84-ата минута и босненският халф Миралем Пянич направи пропуск за Рома, стреляйки неточно от добра позиция. В 86-ата минута пък бе ред на току-що влезлият на терена за Рома аржентински нападател Хуан Мануел Итурбе да пропилее поредната отлична възможност за Рома да сложи точка на спора. Итурбе не уцели вратата с глава от непосредствена близост след центриране на Флоренци отдясно.

Двубоят приключи с много нерви, след като в 93-ата минута генуезци получиха право да изпълнят ъглов удар и след центрирането играч на Дженоа вкара топката във вратата на "джалоросите", но попадението бе отменено заради засада и Рома удържа победата.