Лукойл Академик се сбогува с Европа

Лукойл Академик отстъпи със 73:75 на естонския Тарту Рок и на практика се прости с шансовете си да продължи напред в турнира Юрочалъндж. Загубата бе четвърта за българите, които се нуждаеха от задължителен успех днес, за да имат надежда за следващата фаза.

Тарту Рок овладя ключови борби в нападение и показа по-здрави нерви в края, като това се оказа ключово за крайния изход на мача. Гостите бяха подкрепяни от 20 свои фенове, които бяха пропътували цялото разстояние от родината си с автобус, за да подкрепят любимците си.

Българският тим първи взе инициативата и след добра серия поведе с 13:9, но тук последва силно включване на резервите на гостите, които обърнаха резултата 14:17 след серия от 8-1. "Студентите" все пак си върнаха лидерството в оставащата минута и водеха с 18:17 след една част.

Българите бяха водачи и през почти цялата втора четвърт, като в един момент преднината им нарастна до шест точки - 32:26, но Тарту Рок отново свали изоставането си, за да се стигне до 34:32 на почивката.

Лукойл бързо поведе с 40:34 след подновяването на играта, но седем поредни точки дадоха предниан от 40:41 на гостите от Естония. Последваха множество смени на водачеството, преди все пак домакините да се оттеглят с точка повече - 54:53 след 30 минути.

Българските вицешампиони започнаха последната част ударно - със серия от 12-2 и така поведоха с 66:55. В редиците на родния тим последва спад, а Тарту Рок се възползва от това и изравниха резултата след 15-4 и 70:70 две минути и половина преди сирената, а след това Лукойл не успя да се върне в двубоя и отстъпи със 73:75, след като в последната атака Морис Къри подари топката на съперника.

Чарлз Томас вкара 20 точки и овладя 8 борби за Лукойл Академик, Бруно Шундов добави 19 точки, а Тери Смит остана с 18 точки.

Янар Талц реализира 17 точки за Тарту Рок, а Герт Дорбек се отчете с 15.

В последната си среща след седмица Лукойл Академик приема румънския Енергия Ровинари.

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК - ТАРТУ РОК 73:75 (18:17, 16:15, 20:21, 19:22)

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК: Морис Къри 9, Тери Смит 18, Крис Минков, Чарлз Томас 20, Тенчо Банев (Самуел Франсис 3, Веселин Веселинов 2, Николай Грозев 2, Бруно Шундов)

ТАРТУ РОК: Танел Сок 8, Герт Дорбек 15, Танел Курбас 4, Тимо Ейхфус 6, Янар Талц 17 (Валмо Крийса 9, Марек Доронин 4, Аугустас Печиукевичиус 8, Каролис Петруконис 4)