Кордоба с първа победа от 42 години, постигна я на "Сан Мамес"

Новакът в Примера Кордоба записа исторически първи успех в испанския елит след повече от четири десетилетия. Андалуският тим спечели с 1:0 като гост на амбициозния Атлетик Билбао в двубой от 14-ия кръг на Примера. Набил Гилас реализира единствения гол в 23-ата минута.

Ернесто Валверде пусна като титуляр на върха на атаката дебютанта Иняки Уилиямс. 20-годишният тъмнокож баск заслужи мястото си след голов фурор в дублиращия тим на "червено-белите".

Домакините започнаха срещата припряно и разконцентрирано. Гостите от андалуския град напипаха по-добре ритъма на двубоя и бяха по-настойчиви в търсене на гол. В 16-ата минута Оскар де Маркос изчисти топката, която отиваше голово в краката на Борха Гарсия.

В 23-ата Андер Итураспе допусна елементарна грешка и върна слабо назад, Набил Гилас застигна топката и се озова сам срещу Горка Ираисос, след което го преодоля с нисък удар в близкия ъгъл - 0:1. Две минути по-късно "бяло-зелените" потърсиха второ попадение, а Ираисос се намеси след шут на Борха. Домакините не създаваха нищо интересно пред вратата на Хуан Карлос. Единственото интересно пред вратата на гостите до почивката бяха няколко безопасни корнера.

Валверде направи двойна смяна за началото на втората част: Уилиямс и Бенят напуснаха за сметка на Андони Ираола и Маркел Сусаета. Де Маркос се премести на върха на атаката в търсене на голове. В 47-ата минута Сусаета беше близо до попадение, но закъсня. В 60-ата Борха Вигера засече центриране на Икер Муниаин, но Карлос спаси.

Две минути по-късно Александър Пантич се намеси след много опасен пас на Ираола към Итураспе. В 69-ата гостите от "Нуево Арканхел" можеха да решат всичко, но защитникът Едуард Кампабадал стреля неточно сам срещу Ираисос. В 79-ата резервата Кике Сола, заменил защитника Йон Ауртенече, имаше шанс да изравни, но топката премина близо до гредата и излезе в корнер. В 89-ата Сусаета изстреля топката от 20-метров фаул, но вратарят внимаваше. В добавеното време Микел Рико шутира над гредата при удобна възможност.

Кордоба се отлепи от последната 20-а позиция и вече е на 19-о място. Тимът на Мирослав Джукич
има тежката задача да се задържи в елита, след като последното участие на отбора в Примера беше през далечния сезон 1971/1972. Атлетик остава в средата на класирането.

Снимки: "Ел Корео"