Само преди броени седмици авторът на "Синята приказка" Станимир Стоилов изведе сензацията в тазгодишното издание на Шампионската лига Астана до втора поредна титла на Казахстан. Мъри затвърди репутацията си на изключителен специалист и успя за втори път в рамките на 12 месеца да "пренапише" скромната история на столичния клуб.
Начело на Иртиш (Павлодар) пък друг именит роден специалист - Димитър Димитров, направи изключителен сезон и успя да вкара сочения за аутсайдер тим в шампионския плейоф, с което си заслужи уважението дори на местните критици.
Освен Мъри и Херо обаче, още един наш сънародник, при това не от днес или вчера, а още от 2012 година, върши чудеса в Казахстан… Запознайте се с Калоян Петков!
Той е бивш лекоатлет и национал на България в средните и дълги бягания, балкански шампион на 1500 метра, но през последните десетина години се занимава с футбол, и то с женски футбол… Петков е старши-треньор на шампиона на Казахстан БИИК-Казигурт (Шимкент) и на националния отбор.
Житейската история на бившия треньор на една от най-добрите ни атлетки на 800 метра Цветелина Кирилова е доста интересна и любопитна и Sportal.bg реши да я разкаже на своите читатели.
През 2003 година Калоян Петков заминава да живее и работи в САЩ. Две години по-късно започва работа като помощник треньор по физическата подготовка в отбора по женски футбол Индиана.
“През 2005 година станахме победители в женската лига на САЩ и носители на Купата. Там работих до 2009 година и през този период станахме шампиони на Щатите през 2007 и 2008 година и носители на купата през 2008 година. През 2009 година заминах за Перм (Русия) и станах помощник треньор в отбора на Звезда 2005 (Перм) и помощник в младежите на Амкар (Перм)”, разказа Калоян Петков специално пред Sportal.bg.
“Със Звезда 2005 (Перм) станахме шампиони на Русия през 2009 година и носители на Купата през 2011 година. Там се запознах със Захари Сираков, Мартин Кушев и Георги Пеев, тогава играещи в Амкар, които и до днес са много добри мои приятели, които ценя много. През 2012 година чрез футболния агент Евгени Маринов получих предложение от женски футболен клуб БИИК-Казигурт (Шимкент) и националния женски отбор на Казахстан”, добави Петков.
“С идването си подобрих структурата на клуба и от аутсайдер клубът стана шампион на Казахстан през 2013, 2014, 2015 година и носител на Купата през 2012, 2013, 2014, 2015 и Суперкупата на Казахстан през 2013 година”, продължи разказа си Калоян Петков.
Под ръководството на българския специалист отборът на БИИК-Казигурт (Шимкент) се изкачва до 20-о място в клубната ранглиста на Европа. През 2014 година първенецът на Казахстан е изведен от родения в Габрово наш специалист до равенство с Франкфурт 2:2, малко преди германките да триумфират като победителки в Шампионската лига.
На 7 октомври 2015 година БИИК-Казигурт (Шимкент) прави още едно престижно равенство в Шампионската лига срещу Барселона - 1:1.
Женският клуб БИИК-Казигурт се базира в Шимкент, третия по големина град в Казахстан. Президент на клуба е Бауржан Абдубаитов, който е собственик на две футболни бази. Едната е с хотел за 80 места и два терена - естествен и изкуствен, силова зала и сауна, и друга база на 20 км от града с хотел на 160 места, 8 натурални и 1 изкуствен терен последно поколение, съвременна фитнес зала и сауна.
Сериозен прогрес под ръководството на Калоян Петков прави и националният отбор на Казахстан за жени. Той се изкачва с 20 места в ранглистата на FIFA и и вече е дори пред състава на България.
“През 2012 година бихме Швецария с 1:0, а през 2013 година Унгария с 2:1. През 2014 година начело на Казахстан успях да стигна и до победа над националния отбор над България с 4:1. В момента с тима на Казахстан играем квалификации за европейско първенство и сме на 3-о място в предварителната ни група, а на 26 ноември играем важен мач срещу Уелс в Кардиф. Радвам се, че постепенно именити български треньори като Станимир Стоилов и Димитър Димитров започнаха да работят в страна. Тук вече марката “Български треньор по футбол” е много силна. На практика шампионите и при жените, при и мъжете се водят от български треньори. Тук разстоянията са големи (Шимкент - Астана 1700 км, Шимкент - Павлодар 2000 км) и съм много щастлив, когато можем да се видим със Станимир и Димитър. Винаги гледам техните мачове и се радвам на успехите им”, добави Петков.
“В Казахстан сега се отделя много внимание на футбола както на мъжкия, така и на женския. В момента започва централизирана програма за строителство на закрити стадиони и футболни терени. На 1 декември в Шимкент ще се открие Национална футболна академия при Футболната федерация на Казахстан. Женският футболен клуб БИИК-Казигурт вече втора година развива девическа футболна академия, в която тренират около 80 момичета на възраст 8-14 години”, завърши българският специалист, за който тепърва започват истинските предизвикателства във футбола.