Късен гол запази интригата в скандинавското дерби (видео + галерия)

Швеция победи Дания с 2:1 на "Френдс Арена" в Стокхолм в скандинавското дерби от баражите за класиране на Евро 2016. Попадение на резервата Николай Йоргенсен в 80-ата минута запази шансовете на гостите, които губеха с 0:2, но със силен финален щурм стигнаха до така важния гол на чужд терен.

Емил Форсберг откри за Швеция в 45-ата минута след великолепен пас на Микаел Лустиг. Отново Форсберг беше в основата и на второто попадение. В 49-ата минута той беше спънат от Томас Каленберг в наказателното поле и Златан Ибрахимович реализира дузпата. После обаче домакините отстъпиха инициативата и сега ги чака много тежък реванш на "Паркен" в Копенхаген.Швеция - Дания 2:1

Ибрахимович водепе атаката на "тре кронур" в опит да запише първи успех срещу датчаните от седмия опит. Маркус Берг бе другият нападател на домакините, а по двата фланга действаха Емил Форсберг и Джими Дюрмаз.

Дания разчиташе най-вече на своя плеймейър Кристиан Ериксен. На халфа на Тотнъм помагаха Виктор Фишер и Мартин Брайтвайте, а в предни позиции бе Никлас Бендтнер.

Срещата започна с минута мълчание в памет на жертвите на терористичните атаки в Париж. Преди това пък шведските фенове освиркаха датския химн.Швеция - Дания 2:1

Гостите показаха от самото начало, че ще търсят гол в Стокхолм и в първите минути на два пъти застрашиха вратата на Андреас Исаксон. Томас Каленберг шутира опасно, но ударът му беше блокиран, а след това Ериксен пропусна да открие резултата с левия крак. Шведите организираха първата си добра атака в 13-ата минута, когато изстрел на Дюрмаз беше спасен от Каспер Шмайхел.

В средата на полувремето шведите създадоха напрежение в противниковото наказателно поле, но Шмайхел парира изстрела на Маркус Берг. После шанс се откри пред Бендтнер, но неговият удар бе твърде слаб и Исаксон улови с лекота. В 31-ата минута Ибрахимович по перфектен начин изведе Берг зад гърба на датската защита, но нападателят на Панатинайкос стреля много неточно.Швеция - Дания 2:1

Двубоят стана много зрелищен в края на първата част. Хубава атака на шведите по десния фланг осигури възможност за Ибрахимович да стреля към вратата на Шмайхел, но звездата на домакините прати топката в аут. Последва прекрасен пас на Ериксен към Бендтнер, който от няколко метра пропусна да даде аванс на "червения динамит". Нападателят претендираше, че е бил задържан от противников защитник, но въпреки това можеше да нанесе по-добър удар.

Пропускът на Бендтнер беше наказан секунди по-късно. Десният бек Микаел Лустиг се откъсна и центрира по земята към Емил Форсберг, който откри резултата. Това бе първи гол за "тре кронур" срещу Дания в последните 6 мача помежду им. Нещата можеха да станат и по-лоши за датчаните, защото малко преди почивката Даниел Агер фаулира Ибрахимович в опасна близост до вратата и само блестящата намеса на Шмайхел след изстрела на Ибра запази резултата.Швеция - Дания 2:1

Паузата между двете полувремена явно не бе достатъчна, за да могат датчаните да си върнат увереността. В 49-ата минута опитният Каленберг направи много груба грешка и фаулира Форсберг в наказателното поле. Реферът Никола Рицоли веднага посочи бялата точка, а Ибрахимович със силен удар в левия ъгъл отбеляза първия си гол срещу "червения динамит".

Веднага след гола Мортен Олсен реагира с двойна смяна, като пусна в игра Николай Йоргенсен и Пиер-Емил Хьойберг. В 67-ата минута Бендтнер засече центриране от корнер, но не уцели вратата. Датчаните се стараеха да атакуват разнообразно, но след влизането и на тарана Юсуф Поулсен заложиха на повече центрирания. Именно при една такава ситуация се стигна и до гола, който върна интригата. Ериксен центрира от фаул, Поулсен отклони с глава, а Йоргенсен беше заел добра позиция на далечната греда и намали на 1:2. Швеция - Дания 2:1

След гола Ибрахимович се контузи и беше сменен, а Дания потърси изравняването и не беше никак далеч от втори гол. След пробив на мощния Поулсен Ерик Йохансон за малко не си отбеляза автогол, а в последната минута Николай Йоргенсен с глава стреля над вратата и пропусна да се превърне в герой за "червения динамит".