Две седмици след края на Европейското първенство по волейбол селекционерът на националния отбор Пламен Константинов гостува в сутрешния блок на Нова телевизия. Тема на разговора с водещите Ани Цолова и Виктор Николаев беше бъдещето на волейбола и българския спорт като цяло. Константинов разкритикува остро строенето на безсмислени зали по села и паланки, изградени с една единствена цел - усвояване на европари, но без да бъдат координирани с нуждите на спортното министерство.
- Мина ли горчивината, която усещахме накрая на европейското?
- Не може толкова бързо да премине. Това беше в моя съзнателен живот моментът, в който националният отбор беше най-близко до титлата, така че няма как да мине бързо.
- По време на европейското първенство единодушното мнение беше, че вие сте страхотни, но след вас няма кой да заеме местата ви.
- Има такава опасност. Реално ние нямаме вече елитен спорт. Унищожи се една работеща система. За мен принципът, че всичко останало от комунизма е сбъркано, е много грешен. Имахме страхотна система за спорт, която даваше страхотни резултати. Трябваше да я съхраним и да намерим начин да я впишем в новото време. В момента сме в ситуация, в която елитният спорт, елитните спортисти се броят на пръсти.
- Какво е необходимо да се направи, за да се променят нещата.
- Трябва да се започне отдолу, от училишния и масовия спорт и след това да се прехвърли към професионалния. Трябва да се използват специалистите, които имаме, базата. Физическото трябва да бъде извадено от ученическата програма. В сегашния вариант нещата не работят. Не може да имаш първи час физика, втори физическо, трети химия. Слизат по ризка и дънки, поритат футбол без да се преобличат и после се качват за следващия час. Това е безмислено. Затова спортът трябва да се извади от програмата - сутрин учиш, следобед - спорт. Тогава наистина ще го ангажираш това дете. Спортът не е само за професионалистите - той учи на колективизъм, дисциплина, на хигиена, ако щете.
- В момента из цялата страна се играждат нови спортни бази, стадиони, подновява се спортната инфраструктура...
- Проблемът е, че съоръженията се правят в такива места, където няма деца. Процесът не е кординиран с Министерството на младежта и спорта и това трябва да се промени. Тези зали и стадиони се изграждат по Европейската програма за развитие на селските райони. Реализират се безсмислени проекти, само за да се усвоят бързо едни пари. Средствата не се използват рационално и това е голям проблем, липсва координация. Ще дам един пример - в Горна Малина до София беше построена зала. Голям ентусиазъм имаше, откри се с волейболен мач. Сега същата тази зала стои затворена. Истината е, че няма деца в селските райони. Брюксем има погрешна представа за България - там мислят, че сме като Европа - работим в столицата и живеем в покрайнините. Тук истината не е такава. и затова тази програма трябва да бъде предоговорена. За да се променят нещата и парите да се използват рационално. В Годеч построиха зала за 6 млн. лева с 600 седящи места, т.е. за едно място - 10 000 лева. Там живеят 2000 души. В същото време погледнете Ботевград - там кметът построи зала с 3500 места за 7 млн. лева. Част от средствата са на общината, помогна и държавата. Т.е., ако се направи една проста сметка, залата в Годеч излиза 5 пъти по-скъпа. Аз не казвам да не се строи, но защо не се координира със спортното министерство. Да се види в кои райони какви традиции има, какви деца и съобразно това да се строят спортните съоръжения. Тогава ще има ефект, сега ефектът е нулев. В София няма нито една нова спортна зала - "Арена Армеец" не е за масов спорт, не може да се използва и от клубовете заради цената й.
- На предстоящата олимпийска квалификация ще бъдем в група с Русия, Франция и Финландия. За много от момчетата това ще бъде последен шанс за участие на олимпиада.
- Да, така е. Жалкото е, че може би една година преди олимпиадата международната федерация промени системата за класиране. Така точките, които набира даден национален отбор през 4-годишния олимпийски цикъл вече не важат. Сега решаваща е само една олимпийска квалификация. Това за мен е несериозно, но това е една дълга тема. Това е единственият ни шанс, но това не важи само за нас. Като погледнем другите отбори, това ще бъде едно ново европейско първенство. В група сме с олимпийския шампион Русия и европейския шампион Франция и само ако ние прескочим и излезем от групата, това значи, че един от олимпийския и европейския шампион няма да отиде на Олимпиадата.
- Какви са вашите лични планове, свързани с националния отбор?
- Моето желание е да продължа да работя с националния отбор. Но това трябва да се координира с федерацията. Това не е еднолично решение, защото са важни тяхната оценка и желание. Проведохме един разговор, но нещата не са окончателни. Не е възможно за един треньор за кратък период от време да извлече максимума от единотбор. Аз съм в националния от 1 години, но реално сме работили 4-5 месеца заедно, през останалото време момчетата са с клубните си отбори. Правилното за мен е да има едни дългосрочни отношения.