Левски редовно лее сълзи в Ловеч за Купата

Жребият за Купата на България изправи един срещу друг основните два фаворита в турнира преди четвъртфиналите. Вторият в "А" група Литекс приема Левски в Ловеч. Лидерът в класирането ще търси място към полуфиналите на терен, който е направо кошмарен за "сините" в турнира.

Досега столичани са играли шест пъти в надпреварата покрай Покрития мост срещу "оранжевите" и никога не са побеждавали, а головата разлика е 12:3 в полза на домакините. Четири пъти Литекс постигна победа в мачовете, когато са на разменено гостуване, но само един път от тях продължава напред срещу три за столичани.

Интересното е, че двата пъти, когато ловчанлии посрещат на своя стадион Левски в мач на директна елиминация, продължават напред след изпълнение на дузпи. За последно това се случи през 2011 година, а преди това и през 2008 година. И в двата случая, срещите бяха от същата фаза, каквото е и тази на 9-и декември - 1/4-финал.

Литекс победи Левски след дузпи Отново на четвъртфинал бе и последната им среща през април 2013 година, когато след победа с 1:0 на "Георги Аспарухов" в първата среща на затворени врата, последва победа с 2:1 за Литекс в Ловеч в реванша, но поради гол на чужд терен столичани продължиха напред.

Тимът на Стойчо Стоев демонстрира израстване и добра форма, а също така има самочувствието, че преди няколко седмици в директен мач за първото място в "А" група победи заслужено с 2:1 Литекс насред Ловеч. Дали това ще бъде достатъчно обаче на Левски да спре черната си серия на Градския стадион в Ловеч в турнира за Купата на България, където освен всичко друго загуби и финал от Берое след дузпи през май 2013 година.

Досегашните сблъсъци на Литекс и Левски за Купата на България в Ловеч:

1/4-финал, 1997 година
Литекс - Левски 2:0, първа среща (1:4 в срещата-реванш)
1/8-финал, 1999 година
Литекс - Левски 3:1, втора среща (0:2 в първата среща)
1/2-полуфинал 2001 година
Литекс - Левски 4:0, първа среща (0:1 в срещата-реванш)

1/4-финал 2008 година в един мач
Литекс - Левски 0:0, 4:3 след дузпи
1/4-финал 2011 година в един мач
Литекс - Левски 1:1, 5:3 след дузпи

1/4-финал 2013 година
Литекс - Левски 2:1, втора среща (0:1 в първата среща)

Баланс: Шест мача, четири победи за Литекс, две равнества и след това победи на Литекс с дузпи и нито една победа на Левски.
Голова-разлика: 12:3