Литва на полуфинал след драма с продължение срещу Италия

Отборът на Литва се класира за полуфиналите на Евробаскет 2015, след като в последния двубой от днешната програма се наложи над Италия с 95:85 след продължение в изключително драматиен и равностоен двубой.

Йонас Валанчунас бе най-добър на терена и приключи с „дабъл-дабъл” – 26 точки и 15 борби, Йонас Мачиулис също завърши с двойни показатели – 19 точки и 10 борби, а Мантас Калниетис се отличи с 14 точки и 11 асистенции.

Андреа Барняни вкара 21 точки за адзурите, Марко Белинели и Данило Галинари добавиха съответно по 18 и 17 точки, а Алесандро Джентиле завърши с 12 точки.

Двубоят започна с размяна на точни стрелби, като след първите шест минути резултатът бе 13:12 в полза на Италия, след като Джентиле отбеляза при самостотелен пробив. Последваха силни минути на Литва, а Мачиулис, Сейбутис и Валанчунас бяха в основата на серия от 8:0 в полза на символичните гости, но в оставащите 120 секунди от първата част адзурите се активизираха и успяха да стопят разликата до само една точка – 20:21.

В началото на втория период италианците поеха лидерството след тройка на Арадори, а след това двата отбора отново си размениха лидерството на няколко пъти. В самия край на първото полувреме Литва отново се възползва по-добре от шансовете си и след нови две точки на Валанчунас литовците излязоха с една точка напред – 37:36

Преследването в резултата между двата отбора продължи с пълна сила и през второто полувреме. Все пак, малко преди края на третата част, Италия отново дръпна с пет точки след кош на Барняни, но Кузминскас, Милакнис и Калниетис реагираха бързо и Литва пак беше напред – 60:59.

Калниетис и Кузминскас дадоха внесоха малко спокойствие в редиците на гостите в началото на последната четвърт, след като не сбъркаха при опитите си за стрелба и изведоха тима си с пет точки напред – 72:67. В оставащите малко над три минути до последния съдийски сигнал баскетболистите на Италия дадоха всичко от себе си, за да се върнат в мача и усилията им бяха възнаградени, след като галинари вкара 32 секунди преди края и прари мача в продължение – 79:79.

В допълнителните пет минути баскетболистите на Литва демонстрираха по-здрави нерви, като Калниетис, Валанчунас и Янкунас използваха по най-добрия начин шансовете си, с което подсигуриха крайния успех на Литва – 95:85.

Италия – Литва 85:95 (20:21; 16:16; 23:23; 20:19; 6:16)

Италия: Белинели 18, Арадори 8, Джентиле 12, Галинари 17, Барняни 21, Кузин 4, Мели 2, Чинчиарини 3, Хакет

Литва: Калниетис 14т. и 11ас., Мачиулис 19т. и10б., Сейбутис 6, Янкунас 7, Явтокас, Валанчунас 26т. и 15б., Кузминскас 13, Милакнис 9, Лекавичус