Паркър вдъхнови Франция за нов полуфинал (видео)

Няколко минути вдъхновение от страна на Тони Паркър бяха напълно достатъчни за Франция срещу Латвия. Селекцията на “петлите” се наложи над Латвия с в четвъртфиналите, след като именно Паркър поведе своя отбор към крайния успех с 84:70, който гарантира нов полуфинален двубой срещу Испания - точно както на ЕвроБаскет 2013, когато французите извървяха пътя до титлата и златните медали.

Латвийците отново заложиха на агресивния си стил на игра и взеха инициативата, повеждайки с 5:10 в средата на първата част. Балтийците останаха начело в резултата и в следващите минути, преди Франция все пак да съумее да поведе - 15:14 след кошове на Де Коло и Гобер. Латвия бързо си върна водачеството и се откъсна напред с 15:21 след седем безответни точки, а след 10 минути водеше с 21:25.
Паркър вдъхнови Франция за нов полуфинал
Латвия бе напред в резултата и през по-голямата част на втората четвърт. Французите за кратко поведоха с 27:26, но шест поредни точки на отбора на Айнарс Багатскис направиха резултат 27:32. Три минути преди почивката обаче Тони Паркър взе нещата в свои ръце при 31:34. Реализатор №1 в историята на европейските първенства наниза 9 последователни точки, благодарение на които Франция се оттегли на почивка с преднина от 40:38.
Силната френска игра продължи и през второто полувреме. Водени от Тони Паркър, останалите играчи на Венсан Коле намериха правилния ритъм, като същевременно удържаха Латвия до само 7 точки в този период, повеждайки за първи път с двуцифрена разлика - 56:45 след три части.

В заключителните 10 минути на “Лил Метропол” не се стигна до нещо особено значимо. Франция продължи да налага волята си, а Руди Гобер, Нандо Де Коло и Борис Диао бяха другите баскетболисти, които последваха примера на Тони Паркър и се разиграха за радост на пълните трибуни. В края на краищата домакините заслужено спечелиха с 84:70 и си осигуриха сблъсък с Испания в полуфиналите.
Тони Паркър завърши като най-резултатен в срещата с 18 точки и 6 асистенции. Борис Диао добави 14 точки, Руди Гобер остана с 13, а Нандо Де Коло реализира 10 точки, към които добави 7 борби и 5 асистенции. Жофре Ловерн също се включи силно от пейката с 10 точки и 7 борби.

Кристапс Яниченокс реализира 16 за Латвия, Янис Стрелниекс се отчете с 14 и 7 асистенции, а Дайрис Бертанс остана с 12.