Испания се пребори с Гърция за деветия си пореден полуфинал (видео+галерия)

Испания е първият полуфиналист на ЕвроБаскет 2015, след като надделя над Гърция със 73:71 в Лил. “Ла Фурия” си осигури участие в тази фаза на надпреварата за девети пореден път, но днешната победа не дойде никак лесно, като срещата бе решена в последните секунди, а двата тима предложиха на зрителите изключително оспорван и динамичен двубой и здрава битка до заключителната сирена.

Две тройки на Серхио Йул дадоха мечтан старт и преднина от 6:0 на Испания съвсем рано в двубоя, но Гърция изравни до 8:8 след кошове на Спанулис и Принтезис. Нещата продължиха да се развиват кош за кош и след 10 минути игра резултатът бе равен - 14:14.
Испания се пребори с Гърция за деветия си пореден полуфинал
Втората четвърт стартира по-добре за гърците, които поведоха с точка - 17:18. Никола Миротич обаче се разигра и поведе своята страна за серия от 10-2, която изведе испанците напред с 27:20 в средата на втория период. Именно добрата игра на Миротич и Пау Гасол задържа иберийците начело и до почивката, когато те водеха с 39:32.
Гърция показа далеч по-добра ефективност в нападение през третата част и взе инициативата в началото на второто полувреме, повеждайки мача в своята посока - 42:46 след изключително силни първи пет минути на тази четвърт, в която те удържаха испанците до едва три точки. Гасол на два пъти изравняваше резултата, но след 30 минути баскетбол той и съотборниците му изоставаха с 55:57.

Седем последователни точки в първите три минути на заключителната четвърт дадоха на Испания преднина от 62:57, след което гърците така и не съумяха да си върнат водачеството. Разликата в полза на Испания достигна седем точки при две минути до края - 68:61, но гърците се хвърлиха на финален щурм и със здрава преса настигнаха съперника след торйка на Слукас за 72:71 точно 4 секунди преди сирената. Пау Гасол реализира един път от наказателната линия за 73:71 и умишлено пропусна втората стрелба, след което испанците триумфираха.
Пау Гасол за пореден път бе №1 за Испания - 27 точки, 9 борби, 3 асистенции и 2 блокирани изстрела. Никола Миротич се отчете с 18 точки, а Серхио Родригес се включи силно от пейката с 10 точки и 5 асистенции.

Ник Калатис бе най-резултатен за Гърция с 14 точки, 7 асистенции и 5 борби, докато Йоргос Принтезис се отчете с 13 точки. Янис Адетокумбо изигра отличен двубой - 12 точки, 17 борби и 2 чадъра, но също така и сгреши 4 пъти, като два от случаите се оказаха ключови. Василис Спанулис остана с 10 точки и 5 асистенции.