Струва ли Марсиал 55 милиона?

Струва ли Марсиал 55 милиона?

С изтичането на времето и вариантите си на пазара Манчестър Юнайтед реши да пръсне невероятните 55 млн. евро за младия нападател на Монако Антони Марсиал. Възползвайки се от неуспеха на френския клуб в преследването на участие в груповата фаза на ШЛ, Луис ван Гаал доведе 19-годишния стрелец, за когото доста пъти пращаше скаути и когото смята за играча, който ще донесе искрата в атаката на Юнайтед. След като отхвърли 25 млн. евро от Тотнъм по-рано през прозореца, Монако позволи на нападателя да подпише с „червените дяволи” и, въпреки че губи голям талант, решението едва ли е изненадващо предвид размера на сумата.

Като млад футболист в зората на своята кариера, Марсиал прекарва ранните си години в Ле Юлис във Върховната регионална дивизия – седмия ешелон на френския клубен футбол. Този клуб е известен с това, че е дал път на Патрис Евра и Тиери Анри. През 2009 г., едва 14-годишен, Марсиал е забелязан от скаути на Лион и отива в тяхната академия.

Във втория си сезон там кара да се заговори за него със своите 32 гола в 21 мача и повиквателната за френския национален отбор за юноши до 17 г. за Евро 2012. През сезон 2012/13 играе основно за Б-отбора на Лион с 5 гола в 11 мача. Добрата му форма за клуб и родина го възнаграждава с повишение в първия отбор през сезона, като трупа общо 57 минути в 4 мача в Лига 1, естествено без гол на името си.

Въпреки шепа появи в игра тук и там, в Лион не се очертаваше ясна пътека за прогрес при наличието на Лисандро Лопес и Бафетемби Гомис, ала все пак е изненада, когато на 30 юни 2013 г. преминава в Монако срещу само 5 млн. евро. Още повече при наличието там пък на Радамел Фалкао, Димитър Бербатов и Валери Жермен. Въпреки това 18-годишният стрелец играе в 15 мача в Лига 1 2013/14 при Клаудио Раниери и вкарва два гола.

Сезон 2014/15 е изпълнен със събития за Монако, а Марсиал пораства. Въпреки второто място предния сезон, Раниери е уволнен от Дмитрий Риболовлев и заменен от Леонарду Жардим в комплект с напускането на Хамес Родригес и Фалкао. Това бележи значителна промяна в стратегията на клуба с фокус върху купуването и развиването на млади таланти с надежда те да се превърнат в звездите на бъдещето. Марсиал играе във всички зони на атаката през сезона с 12 гола и 4 асистенции в общо 42 мача за завършилия 3-ти в Лига 1 Монако.

Може да се твърди, че най-голямата сила на Марсиал е неговата скорост. Често е казвано, че суровата скорост е едно от най-трудните неща, срещу които да се защитаваш, а младокът има от нея в изобилие. Чудесен пример може да се види в срещата с Ланс на 26 април т.г.: Монако защитава корнер, централният защитник Андреа Раджи чисти, Яник Ферейра-Караско вижда как Марсиал се движи на ръба на засадата, преди да извърти набега си идеално и да откъсне напред в миг, да достигне паса с огромно пространство пред себе си, да овладее топката, да я поведе дваж, да си я нагласи за шут и да я прати в мрежата без и един защитник наоколо.

Макар че бъдещето му вероятно е на централен нападател, Марсиал е показал, че може да бъде ефикасен и на двете крила с интелигентно движение зад защитата. Често е сравняван по стил с Тиери Анри, а когато е на фланговете, можете да видите приликите. На 10 април т.г. срещу Каен тийнейджърът бе най-високо на терена от своите, получи топката на лявото крило, дриблира през двама бранители с лекота навътре, замахна да бие и така издърпа от позиция левия бек Имору, после плъзна красиво топката към Бернардо Силва за гол. Юнайтед често страдаше от липса на скорост този сезон, но Марсиал и друг нов – Мемфис Депай, могат да предложат много на контраатака и да добавят ново измерение в играта.

Друг впечатляващ аспект в играта на Марсиал е умението му да кара вратарите постоянно да са нащрек с него. По-младите играчи обичайно повече бъркат пред вратата заради загуба на самообладание и заради това, че не целят ъглите. Това обаче е естествено и се очаква подобрението в завършващата фаза да дойде с узряването. Макар да е само на 19 години, Марсиал не попада в тази графа и постоянно показва хладнокръвието на ветеран.

През сезон 2014/15 той има по 2.51 удара на 90 минути с 56% точност. На пръв поглед това изглежда неубедително, ала го поставя сред водещите нападатели под 22-годишна възраст в Лига 1. Лукас Моура от ПСЖ завърши сезона с 47% точност, а Дивок Ориги от Лил (сега в Ливърпул) и Пол-Жорж Нтеп – съответно с 44% и 51%. Марсиал не стоеше по-далеч и от големите момчета в лигата: Единсон Кавани и Александър Лаказет (ппо 59%), Андре Пиер Жиняк (52%) и Макс Градел (49%). След едва три вкарани гола в 4 мача в Премиър Лийг този сезон Юнайтед би трябвало да приеме с отворени обятия Марсиал.

Докато той е силен в преминаването през защитници, нещата не стоят така с въздушните двубои. Висок 181 см, Марсиал спечели едва 39 от 119 спора за топката „на втория етаж” миналия сезон. За сметка на това тогава направи невероятните 271 дрибъла в Лига 1, т.е. средно по 8.8 на 90 минути, по което бе изпреварен в своята възрастова група само от Яник Ферейра Караско, днес в Атлетико Мадрид, с 10.3 дрибъла на 90 минути. Успешно преминава съперници по 2.36 пъти на 90 минути и е изпреварван по този елемент само от Лукас Моура (4.28).

Един детайл от играта му, който трябва да се отработи, е подаването. Често е разсеян с топката и я сдава лесно дори когато не е пресиран, а със своите 72% точни подавания бе един от най-лошите подавачи в Монако миналия сезон. Да, от нападателите не се иска да достигат 90% като Давид Силва и Месут Йозил, ала съвременният футбол изисква по-добри пасове от нападателите и ще трябва Марсиал да поработи върху този елемент, ако желае да играе редовно в новия си клуб.

Няма съмнение, че Марсиал е талант и е заедно с Лаказет един от най-добрите млади френски нападатели. Той обаче е още ненавършил 20 години и има едва три сезона в мъжкия футбол зад гърба си, като е играл редовно само в един. Докато скоростта и универсалността му ще донесат много на Ван Гаал и Юнайтед, да се иска от тийнейджър да окаже моментален ефект в подобен огромен клуб е твърде много, да не споменаваме и риска от тежестта на огромната му трансферна сума. Макар сравненията с Тиери Анри да са може би леко предивременни, Марсиал ще има на разположение всички нужни му ресурси да успее в Манчестър и, ако изчисти няколко от „ръбовете” в своята игра, цялото нужно му умение да стане топ нападател като за 55 милиона за години напред.

Фил Коста, thesetpieces.com

Следвай ни:

Още от Футбол свят

Виж всички