Катеначото – тази дефанзивна мантра, която преследва от толкова години италианския футбол, отстъпи път на головите спектакли този сезон: Серия А е най-резултатната от петте водещи европейски лиги. Въпреки че бяха вкарани 11 гола по-малко отпреди година (1035), в никое друго първенство няма повече от 1024-те на италианското. Цифрите оборват определението “скучно”, съпътстващо калчото. Ла Лига (1009 гола) и Премиър Лийг (975) – обичайните лидери, изживяха спад в статистиките, а Бундеслигата (843) и Лига 1 (947) също останаха назад.
КАЛЧОТО В КРИЗА УВЕЛИЧАВА ПОКАЗАТЕЛИТЕ СИ
Времената на охолство в Серия А са далеч назад. Големите световни звезди – Лионел Меси, Кристиано Роналдо, Гарет Бейл, Неймар, Луис Суарес – не са по италианските терени. Калчото е във финансова криза и е на 3-то място по похарчени пари за трансфери (410 млн.).
Затягането на коланите и липсата на радости в евротурнирите, с изключение на Ювентус този сезон, доведе до загуба на една квота за Шампионската лига. Това доведе до размисъл и предизвика промяната: отварянето на играта към нападението изпълни с радост участниците и с голове вратите на Апенините, което се отрази и на “скуадра адзура”.
“Италианският футбол отново расте и се подмладява. Има куп младежи с огромен потенциал. Имаше и отбори открития като Дженоа, Емполи и Сасуоло, чиито нападатели вкараха множество голове”, коментира Педро Обианг, халф на Сампдория.
МЕТАМОРФОЗАТА НА СЕРИЯ А ЗА ЕДНО ДЕСЕТИЛЕТИЕ
Когато през сезон 2004/05 се премина от 18 към 20 отбора в Серия А, бяха вкарани 960 гола – с 64 по-малко от настоящата кампания. Средно имаше по 2,53 гола на мач, а днес са по 2,69. Еволюцията е непрекъсната. В последните три сезона за първи път, при това последователно, се премина границата от 1000 попадения, за да бъдат изпреварени по резултатност първенствата на Англия, Испания и Германия. В последния кръг например имаше 47 гола: в два мача по 7 и в един – 6, за да се сгазят законите на катеначото.
МИТОВЕТЕ ЗА ИТАЛИАНСКИТЕ ПОДРЕДЕНИ ЗАЩИТИ
В офанзивен план Серия А е най-резултатната, но и най-уязвимата в защитен. Нейните отбори са получили средно по 51,2 гола този сезон, а най-пробитият – Парма (75), е и №1 по този показател във всички пет водещи европейски лиги.
Попаденията са балансирано разпределени: разликата между най-вкарващия тим (Ювентус) и най-яловия (Киево) е най-малката (44) в цяла Европа, а така е и при допускането на голове. Кризата свали нивото, а офанзивният футбол навреди на защитния ред.
“Италианският футбол не е като преди, затова и се виждат повече попадения. Ценят се стиловете на Италия и на Юве. Калчото не е толкова офанзивно, колкото е Ла Лига. Тактиката играе важна роля, но не е и толкова дефанзивна, както говорят незапознатите”, смята Яго Фалке, голмайсторът на Дженоа.
ПРЕМИЪР ЛИЙГ – ОТ ЛИДЕР ПО ГОЛОВЕ ДО 3-ТО МЯСТО
Премиър Лийг изживя най-безрезултатния си сезон и мина от №1 (1052 гола) на 3-тото място (975) само за година. За първи път от 2009 г. английският шампионат остава под кота 1000. Спадът на Ливърпул и Манчестър Сити, вкарали по над 100 гола миналия сезон, е ключов за това.
“Изненадва ме. Английските отбори са много офанзивни, не изчакват отзад, а в защита са леко неорганизирани”, коментира бившият играч на Тотнъм Фалке. Идването на чуждестранни играчи и треньори променя тамошния футбол.
СРЕДНАТА СТОЙНОСТ В БУНДЕСЛИГАТА И ОБИЧАЙНОТО НИВО НА ФРАНЦУЗИТЕ
Отвъд общия брой голове стоят тези средно на мач. По този показател Бундеслигата води през 2014/15, въпреки че има два отбора и четири кръга по-малко. Средно в Германия се виждат по 2,75 гола на мач. Следват Серия А (2,69), Ла Лига (2,66), ПЛ (2,56) и Лиг 1 (2,49). Головата мощ на Байерн (Мюнхен) и офанзивната игра на германските клубове доведе до по-забавни за гледане двубои.
Във Франция, напротив, се виждат най-малко голове. Откакто през 2002 г. има 20 тима в лигата, никога не се е стигало до 1000 гола. Таванът си остава 967 през 2012/13. Все на опашката.
ЛА ЛИГА МИНАВА КОТА 1000 ОТ 2008 Г. НАСАМ
Испанският футбол навикна на головете. Откакто страната навлезе в златната си ера, а Меси и Кристиано се надпреварват със свръхчовешки цифри, Ла Лига изживява голово охолство. От 2008 г. насам, когато бяха отбелязани рекордните 1101 попадения (също толкова имаше и следващия сезон 2008/09), Примера не пада под 1000 на сезон.
Х. Прада/ А. Рубио/ Х.А. Хименес, “Марка”
Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.