Още след жребия за полуфиналите от турнира за купата на България бе ясно, че двете срещи между ЦСКА и Берое ще са нещо повече от обикновени футболни мачове.
Според червените запалянковци, техният любим ЦСКА, мачкан по всякакъв начин от държавната машина, трябваше да се изправи срещу втория отбор на държавата.
Противоположното мнение пък бе, че нормалният Берое, отбор, който до преди двубоите с армейците се представяше за успешен спортен проект, трябва да забие и последния пирон в ковчега на ненормалния ЦСКА, прегазвайки го без проблем по пътя към финала.
Мнозина очакваха, че след тези срещи армейският клуб официално ще бъде обявен за мъртвец и от лятото ще се гради коренно различен клуб.
Да, но каква стана тя?! ЦСКА не само, че не се предаде, но обърна с краката нагоре футболната философия на България.
Червените помляха "успешния" футболен проект на държавата и за пореден път отказаха да умрат. Дали сериозните постижения на футболния терен, генерирали незабравимо изживяване на многобройните фенове на тима, ще се използват за истинско възраждане на ЦСКА, а не като силен коз за бизнес и политически игрички, е много спорно. Но на този етап далеч по-важни са други неща.
А въпросите към управниците на българския футбол, министерството на спорта и държавата, които се нуждаят от незабавни адекватни отговори, стават все по-сериозни.
1. Как така фалирал клуб като ЦСКА, играещ във "В" група, буквално размаза един от фаворитите за участие в Лига Европа?
2. Защо държавата налива по 5-6 млн. лева на година в клуб като Берое, който за 180 минути създаде около 2 положения пред вратата на аматьорски тим, разполагащ със 7-8 пъти по-малък бюджет от този на старозагорци? Това ли е успешен спортен проект?
3. Защо в националния отбор на България попаднаха четирима футболисти на Берое - Благой Макенджиев, Атанас Зехиров, Иво Иванов и Спас Делев, а когато наставникът на ЦСКА Христо Янев обяви, че и играчи на армейците заслужават да са там, селекционерът Ивайло Петев му се изсмя?
4. Защо ЦСКА няма представители в младежкия национален отбор?
5. Ако ЦСКА се управлява по ненормален начин, как се ръководят клубовете от "А" и "Б", които за 5 мача в турнира за купата на България са вкарали цял 1 гол в армейската врата?
6. Кога държавата ще се намеси в някакъв проект, не само футболен и спортен, и той ще се окаже прозрачен и успешен?
7. Преди 5 години Лудогорец изгради изключително атрактивен футболен тим с почти изцяло български футболисти, изгонени или нежелани от Левски и ЦСКА. Вчера армейците се класираха на финал за Купата с отбор, съставен от български момчета, повечето от които не бяха титуляри в предишните си отбори. Как футболните специалисти ще коментират този факт - дали е случайност или пък имаме тотална липса на компетентност сред ръководители и треньори?
8. Защо единственият равностоен съперник на ЦСКА през настоящия шампионат бе третодивизионният Септември (София), който отпадна от червените за Купата след гол в даденото от рефера петминутно продължение на мача, игран на стадион "Българска армия"? В тази връзка какво тренират професионалните клубове в България?
9. БФС и държавата отчитат ли факта, че сблъсъкът Берое - ЦСКА бе много повече от обикновен мач и звучен шамар от страна на армейците към двете институции?