Септември (София) (U16) - ЦСКА-София (U16)

Дори без Обамеянг Дортмунд не се отказва (видео)

Борусия (Дортмунд) отказа да се предаде в преследването на Байерн (Мюнхен) и седем кръга преди края отново съкрати до 5 точки изоставането си от лидера. Това стана факт след победа с 3:1 над Аугсбург като гост в последния мач от уикенда в Бундеслигата. "Жълто-черните" губеха с 0:1 до 45-ата минута, но след това успяха да наложат превъзходството си.

Дортмунд беше без голаджията си Пиер-Емерик Обамеянг, който беше освободен заради смъртта на дядо си. При неговото отсъствие като нападател започна Адриан Рамос, на когото помагаха Марко Ройс, Хенрих Мхитарян и Шинджи Кагава. Срещу тях наставникът на домакините Маркус Вайнцийрл постави защитна линия от петима играчи. Освен това баварците доброволно предоставиха топката на Борусия и чакаха за контраатаки. Те получиха шанс да вкарат още в 7-ата минута, в която Кауиби изскочи на стрелкова позиция, но Роман Бюрки отрази сигурен гол. В 16-ата минута обаче нов спринт на Кауиби завърши с подаване към Алфред Финбогасон, който нямаше как да сгреши - 1:0 за Аугсбург.

След това настъпи опълчение в половината на домакините, в което играчите в бяло се защитаваха, докато вестфалци разиграваха в търсенето на път към мрежата. По тази причина играчите на Томас Тухел записаха цели 555 докосвания на топката само за първото полувреме, което е нов рекорд за тях в Бундеслигата (Върховото постижение е на Байерн - 649 за 45 мин.). Независимо от това феновете на Дортмунд трябваше да чакат до 41-ата минута за нещо сериозно, като тогава Мхитарян изведе Ройс едно на едно с Александер Манингер, но най-възрастният футболист в първенството (38 г.) успя да спаси.

И той обаче се оказа безпомощен в 45-ата минута, когато нова проява на висша техника на "жълто-черните" завърши с изстрел на Мхитарян, който след рикошет спря във вратата за 1:1.

На полувремето Ройс напусна, като не стана ясна причината за това.

Любопитното е, че през втората част играчите на Борусия успяха на няколко пъти да издърпат бранителите на Аугсбург напред и да ги преодолеят. Така падна и голът за 1:2, след като в 69-ата минута влезлият на мястото на Ройс Гонсало Кастро беше точен след подаване на Рамос. След още шест минути самият колумбиец реши всичко с попадение за 3:1 след добавка. По-рано през полувремето, докато резултатът все още беше 1:1, Рамос пропусна почти на празна врата, но после все пак успя да се реваншира.

До края на сезона на Борусия предстоят четири домакинства - срещу Вердер (Бремен), Хамбургер ШФ, Волфсбург и Кьолн, както и три гостувания - на Шалке 04, Щутгарт и Айнтрахт (Франкфурт). В Дортмунд ще стискат палци Байерн да се издъни някъде в оставащите си сблъсъци срещу Айнтрахт (д), Щутгарт (г), Шалке 04 (д), Херта (Берлин) (г), Борусия (Мьонхенгладбах) (д), Инголщат (г) и Хановер 96 (д).

Аугсбург е в сериозна криза на резултати и е с равен брой точки с изпадащия Айнтрахт (Франкфурт), като засега само головата разлика го държи над чертата.