Шансът покри изтощения Байерн (видео + галерия)

Три дни след голямата битка с Ювентус тимът на Байерн (Мюнхен) показа сериозни колебания, но все пак успя да спечели с 1:0 при визитата си на Кьолн в мач от 27-ия кръг на Бундеслигата. Победата, дошла след гол на Роберт Левандовски в 10-ата минута, отново донесе аванс на шампионите от 8 точки пред втория Борусия (Дортмунд), чийто двубой е в неделя. Попадението е под №25 за Левандовски от началото на първенството, с което той постави нов личен рекорд.

"Козлите" създадоха няколко опасни положения и само малшансът ги лиши поне от точка. През второто полувреме Мануел Нойер спаси две 100-процентови възможности, като едната беше в продължението.

Старши треньорът Джосеп Гуардиола направи цели пет промени в стартовия си състав в сравнение с този от срещата в Шампионската лига. Филип Лаам, Меди Бенатия, Артуро Видал, Томас Мюлер и Франк Рибери отстъпиха местата си на Рафиня, Хуан Бернат, Тиаго Алкантара, Себастиан Роде и Кингсли Коман, но след почивката се наложи влизането на Лаам, Видал и Рибери.

Вдъхновени от геройския обрат срещу Ювентус, футболистите на Байерн "подхванаха" "козлите" още от първата минута и почти не им дадоха топката. Голът не закъсня и в 10-ата минута Левандовски стори това, което умее най-добре.

Шампионите имаха толкова ясно изразено превъзходство във владеенето на топката, че малко преди края на първото полувреме статистиката показваше, че към момента те бяха направили с 300 подавания повече от тези на играчите на Кьолн. Изненадващо обаче това не довеждаше до чисти положения пред Тимо Хорн. Дори ситуацията с гола на Левандовски стана факт след рикошет.

Игровото предимство на шампионите обаче остана в съблекалнята, защото след почивката мюнхенци станаха доста неубедителни и това веднага си пролича. Коман, Коща и Тиаго предпочитаха да действат индивидуално и това се отрази на отбора.

Кьолн - Байерн (Мюнхен) 0:1

Футболистите в бяло стигнаха до удар в 50-ата минута чрез Леонардо Битенкурт, но Нойер улови с лекота. Това не беше кой знае колко опасна възможност, но феновете на домакините приветстваха и малкото. Шансовете обаче щяха да стават повече.

Далеч по-сериозни бяха нещата в 69-ата минута, когато Марсел Рисе центрира остро от дясното крило и няколко сантиметра не достигнаха на Антони Модест да засече, след като вече беше изпреварил Йошуа Кимих в заемането на позиция. Секунди след това Нойер трябваше да излиза извън полето си, за да пресече подаване към Модест. В тези минути Кьолн играеше на контраатака, макар да изоставаше в резултата.

Така дойде и 74-ата минута, когато "козлите" отново отиграха по наложената схема - Рисе със силно подаване към Модест, който излезе сам срещу Нойер, но не успя да стреля. Вратарят се намеси, но пък нападателят го фаулира. Изненадващо реферът Тобиас Велц не маркира нищо и последва аналогична ситуация като при първия гол на Ювентус в сряда, но този път Дейвид Алаба успя да спре шута към мрежата.

На терена вече бяха Лаам, Видал и Рибери, за когото това беше мач №200 в Бундеслигата. Нищо обаче не се промени, като Байерн задържаше топката и атакуваше, но оставяше свободни пространства в средата на терена и там домакините само това чакаха. В 86-ата минута се наложи Лаам да спре атака на съперника с нарушение за жълт картон, защото иначе не се знаеше какво ще се случи.

В 87-ата минута Левандовски се опита да реши всичко с коварен удар по земя, но Хорн се разтегна и отрази.

Кьолн натика Байерн в половината му за последните минути, което даде шанс на Коман да вкара за 2:0, но той шутира над гредата. Така дойде и последната атака, в която Битенкурт можеше да изравни, но от няколко метра загуби спора с Нойер.

След силната есен сега играчите на Петер Щьогер не се радват на добри резултати и са на 6 точки от първия тим под чертата - Хофенхайм, който е следващият им съперник.

Сега предстои пауза в шампионата заради контролите на националните отбори. След две седмици Байерн приема Айнтрахт (Франкфурт).