Фуркад спечели световната титла в спринта, Илиев завърши на 10-о място

Носителят на Световната купа Мартен Фуркад от Франция спечели спринта на 10 километра от световното първенство по биатлон в Холменколен (Норвегия). С най-предно класиране от българите е Владимир Илиев, който се класира 10-и. Фуркад повали всичките 10 мишени и измина трасето за 25:35.4 минути. За него това е осма индивидуална титла от световни първенства и общо 17-ти медал. Олимпийският шампион в дисциплината от Сочи 2014 Оле Ейнар Бьорндален (Норвегия) завърши втори пред родна публика. 42-годишният Бьорндален също беше без пропуск в стрелбата и остана на 26.9 секунди след победителя.

Норвежката легенда завоюва 41-о отличие от първенства на планетата във великолепната си кариера. Той има 19 златни, 13 сребърни и 9 бронзови медала. Трети се класира Сергей Семьонов (Украйна) на 27.6 секунди с 10 от 10 повалени мишени. Защитаващият титлата си Йоханес Тингнес Бьо от Норвегия завърши четвърти на 35.5 секунди с една грешка в стрелбата.

Владимир Илиев пропусна една мишена във втората си посещение на рубежа и се нареди 10-и с пасив от 52.2 секунди. Красимир Анев завъртя две наказателни обиколки и завърши на 34-то място на 1:41.1 минути след победителя. Михаил Клечеров записа единствената чиста стрелба от българите и финишира 49-ти, а Антон Синапов е 65-и с две грешки. Общо 102 състезатели участваха в надпреварата. Начело в генералното класиране за Световната купа след 20 от 26 състезания е Мартен Фуркад (Франция) с 977 точки. След него са Антон Шипулин (Русия) с 694 точки и Тарей Бьо (Норвегия) с 606 точки. Красимир Анев е на 30-о място с 247 точки, а Владимир Илиев заема 38-а позиция със 174 точки.

крайно класиране в спринта на 10 км за мъже от световното първенство по биатлон:
1. Мартен Фуркад (Франция) - 25:35.4 минути (0+0 грешки в стрелбата)
2. Оле Ейнар Бьорндален (Норвегия)- на 26.9 секунди (0+0)
3. Серей Семьонов (Украйна) - на 27.6 секунди (0+0)