Идеалният отбор на Първа лига през есента

Идеалният отбор на Първа лига през есента

Есенният дял на дебютното издание на Първа професионална лига е в историята! 19 кръга футбол, 19 кръга емоции! Шампионът Лудогорец заслужено зимува на върха с 4 точки аванс пред прекия си конкурент за титлата Левски, като единствено домакинското равенство с Черно море (1:1) и отложеният за напролет двубой с Монтана оставиха на пръв поглед интригата в елита все още жива.

Наред със силните изяви на водещите отбори у нас, на небосклона се появиха нови, различни имена, които събудиха интереса и надеждата на българския фен. Завърналият се след повече от 20 години отсъствие от майсторската група Дунав (Русе) и абсолютният дебютант Верея (Стара Загора) нагледно демонстрираха, че с правилна стратегия и усърдна работа могат да се постигнат повече от задоволителни резултати.

Промяна, макар и малка, има, при това в положителна посока - точно, това което иска родният привърженик. Краят на всяка една година е време за равносметки и анализи. След като през всичките 19 кръга екипът на Sportal.bg отличаваше най-заслужилите всяка една седмица, сега е време да представим най-добрите футболисти през есенния дял на шампионата.

Със сигурност, освен долуизброените имена, и други играчи заслужаваха да попаднат в класацията, но в крайна сметка изборът е ограничен и някои от тях трябваше да отпаднат за сметка на други. Но какво по-хубаво от това да имаме колебания и "ожесточени" спорове относно това кой играч има място сред най-добрите през есента!

И така, представяме ви "Идеалният отбор" на Първа лига - есен 2016



Мартин Луков (Дунав) - 18 мача


Едно от откритията през настоящия сезон в Първа професионална лига. 23-годишният страж направи изключителен сезон с екипа на Дунав. Юношата на Левски записа името си със златни букви в историята на "драконите", след като подобри рекорда на тима за поредни минути без допуснат гол в елита. Луков регистрира 456 минути без попадение във вратата си. В цели десет кръга той не инкасира гол, което е отличен резултат за вратар от новак в елита. Мартин Луков впечатли с отличен рефлекс и добра игра с крака, което е рядко явление за вратарите от родния шампионат.



Натанаел (Лудогорец) - 14 мача

Изключително бърз и рязък, с изявен афинитет към играта в нападение, Натанаел е без конкуренция по левия фланг на "орлите". Активен както в защита, така и в нападение, бразилецът записа 14 мача в Първа професионална лига. Неуморим през всичките 90 минути, като рядко срещаше футболист, който да му противодейства успешно. Главна заслуга за израстването му обаче има Георги Дерменджиев, който промени изцяло мирогледа на бразилеца. Защитникът подобри изключително много играта си в дефанзивен план, което бе основният проблем пред него, след като пристигна на "Лудогорец Арена". Сега безспорно може да заявим, че Натанаел е далеч по-завършен бранител.



Димитър Пиргов (Левски) - 18 мача/2 гола


Роденият в Гоце Делчев бранител направи отличен полусезон с екипа на Левски. Защитникът на "сините" бързо се пребори за титулярно място, като записа 18 мача и два гола. Попадението му срещу Монтана пък спокойно може да спори за "Гол на сезона". Димитър Пиргов успя да стигне до националния отбор на България, а дебют направи на "Парк де Пренс" срещу Франция. Бившият бранител на Славия се превърна и в най-силния трансфер на "сините" през лятото.



Божидар Чорбаджийски (ЦСКА-София) - 19 мача/3 гола

Младият защитник е любимецът на Сектор "Г". Капитанът на "червените" изигра абсолютно всички мачове за тима в Първа лига и записа три гола, което е отличен резултат. Отборът на ЦСКА-София инкасира едва десет попадения, като новоизлюпеният национал е с ключова роля за това. Чорбаджийски показа сериозно израстване, въпреки че имаше и своите слаби изяви. Хубавото в играта на младежа обаче категорично надделя и Божидар заслужено попадна сред най-добрите в класацията.



Пламен Крумов (Локомотив Пловдив) - 14 мача

Десният бранител на Локомотив сякаш си намери мястото в Пловдив. След няколко трудни сезона в софийските Левски и Славия, на "Лаута" Крумов успя да се наложи като един от основните стълбове в отбраната на "смърфовете". Започна сезона под ръководството на Илиан Илиев, а след това продължи да бъде титуляр и след смяната на наставника с Едуард Ераносян. В края на полусезона имаше нещастието да получи контузия и пропусна последните двубои на тима си, но това не може да помрачи положителния му до този момент сезон. Един от най-силните му мачове за Локо бе второто дерби срещу градския съперник Ботев, където спечели напълно битката с голямата звезда на "канарчетата" Тодор Неделев.



Александър Цветков (Черно море) - 17 мача/1 гол

Новото попълнение на Черно море бе над всички свои съотборници през изминалата есен. Присъствието му на терена даваше огромно спокойствие, а неговите важни попадения в първенството и турнира за Купата на България донесоха изключително ключови победи за "моряците". Цветков бе и автор на два от трите гола срещу Левски на "Герена", с който изпрати Черно море на 1/4-финал. Решението на Георги Иванов да изтегли малко по-напред халфа се оказа ход, който донесе много свежест и разнообразие в играта на футболиста.



Роман Прохазка (Левски) - 15 мача/4 гола

Един от малкото разумни трансферни ходове на Левски през последните години бе решението словакът да бъде задържан в отбора след изкарания наем в родния Спартак (Търнава) през сезон 2013/14. Оттогава Прохазка се утвърди като един от лидерите на "сините" и този сезон не прави изключение. Поливалентният играч бе използван успешно на няколко различни позиции в хода на шампионата и не разочарова нито треньорския щаб, нито феновете. Роман вкара четири гола през полусезона, като всичките му попадения бяха решаващи за спечелване на точки - два при успеха с 2:1 над Нефтохимик и по един за успеха с 1:0 над Черно море и равенството 1:1 с Ботев.



Жоао Пауло (Ботев Пловдив) - 19 мача/12 гола

Друго от откритията в Първа лига. Нападателят се появи в Пловдив без кой знае какви очаквания към него, след като последно се бе подвизавал някъде си по долните дивизии на Бразилия - по-конкретно в тимовете на Ботафого (Параиба) и Феровиария. Още с първите си мачове по родните терени обаче показа, че притежава качества, с които може да изпъкне на фона на останалите. За първия полусезон отбеляза 12 гола в шампионата и в момента дели с Клаудио Кешерю от Лудогорец първата позиция при реализаторите. Двамата пък вече ще са съотборници при шампионите, след като ръководството и треньорският щаб на "орлите" решиха, че би се вписал отлично в обстановката в Разград и го привлякоха.



Джонатан Кафу (Лудогорец) - 12 мача/ 7 гола

Нападателят със сигурност е сензацията в редиците на Лудогорец тази есен, тъй като в последните месеци нагледно демонстрира защо бе привлечен в Разград преди година, при това за баснословна за родните стандарти сума от Сао Пауло. Бразилецът се справя еднакво добре и на десния фланг, и на върха на нападението, където в няколко ключови двубои бе предпочитан пред изявен голаджия като Клаудиу Кешерю. Спряганият за трансфер тази зима южноамериканец се отличи със 7 гола, два от които донесли трите точки на "орлите" - срещу Локомотив (Пловдив) и Берое. Кафу направи фурор и в Шампионската лига, където реализира четири попадения - две в предварителните кръгове и още толкова в груповата фаза на турнира.



Марселиньо (Лудогорец) - 16 мача/7 гола

Надали у нас е имало толкова качествен чуждестранен футболист, който в продължение на шест години да държи топ ниво. Марселиньо, който през 2016-а дебютира и с националната фланелка на България, продължава да бъде барометър за представянето на шампиона Лудогорец. Нещо повече, въпреки наличието на Клаудиу Кешерю и Джонатан Кафу, плеймейкърът е сред водещите голмайстори на "орлите". Отсъствието на Марселиньо винаги отнема от блясъка на разградчани, тъй като той е от онези играчи, които във всеки един момент могат да измислят нещо различно, нещо нестандартно, с което да изненадат противника.



Мартин Камбуров (Локомотив (Пловдив) - 18 мача/10 гола - капитан

И на 36 години лидерът на Локомотив (Пловдив) продължава да бъде истинско страшилище за противниковата защита. Вездесъщият капитан на "черно-белите" няма спирачки, като до зимата заби 10 гола в Първа лига. Като прибавим към тях тези от втория дял на миналия сезон, попаденията му за календарната 2016-а се увеличават до 23. Камбуров не изневери на стила си и отново се превърна в кошмар за отбора на Левски, като на два пъти се разписа във вратата на Боян Йоргачевич - при равенството 2:2 на "Лаута" и победата с 2:1 като гост на "Герена". Към тях петкратният голмайстор на "А" група добави и гол във вратата на шампиона Лудогорец, донесъл точката след 2:2 под тепетата. Нападателят продължава да бъде водещата сила за Локомотив, като нищо чудно, след трансфера на Жоао Пауло в Разград и очертаващата се вътрешна конкуренция на бразилеца с Клаудиу Кешерю, в края на сезона Камбуров отново да е на върха в голмайсторската листа.



Групата от 18 души допълват следните играчи:

Николай Банков (Локомотив Горна Оряховица) - 15 мача

Вратарят, който през миналата година дори не влизаше в групата на Пирин (Благоевград), се прероди в редиците на Локомотив (Горна Оряховица). Банков започна сезона като резерва на Стефано Кунчев, но с изявите си в 5-ия кръг срещу ЦСКА-София убеди вече бившия старши треньор Ангел Червенков, че заслужава да му бъде гласувано доверие. Разкри пълния си потенциал под ръководството на Иван Колев, като съвместната му работа с треньора на вратарите Тодор Попов доведе до някои фантастични спасявания в последните месеци.

Венцислав Керчев (Локомотив Горна Оряховица) - 18 мача


Младият бранител доказа, че притежава отлични качества. 19-годишният талант изигра 18 мача за Локомотив (ГО) през този полусезон и впечатли всички. Той демонстрира страхотно израстване в играта си, което го направи и ключов играч за "железничарите".

Антон Огнянов (Дунав) - 18 мача/4 гола

Крилото на Дунав изигра най-добрия полусезон в кариерата си и е с основна заслуга за доброто представяне на новаците в елита през тази година. Огнянов бе неудържим в голяма част от мачовете на русенци и правеше каквото си поиска по левия фланг. От началото на сезона има четири гола и четири асистенции на сметката си. Представянето му логично привлече вниманието на останалите отбори от групата, което доведе до скандал със старши треньора Веселин Великов и бъдещето му в състава изглежда под сериозна въпросителна.

Светослав Дяков (Лудогорец) - 12 мача

Това е моторът на "орлите". Халфът, който носи спокойствието на тима. Когато той е на терена, Лудогорец изглежда много балансиран клуб. Все пак Дяков остава извън титулярите, защото бе част в само 12 срещи от началото на сезона в Първа професионална лига.

Уго Секо (Черно море) - 18 мача/2 гола

Едно от открията на сезона не само в редиците на Черно море, но и на Първа професионална лига като цяло. Вписа се перфектно в схемата на Георги Иванов и се отличи с техничните си и нестандартни отигравания по десния фланг на "моряците". Голяма част от опасностите пред противниковата врата идваха именно след негови отигравания, а като добавим към тях и двата гола, които отбеляза, то приносът му за страхотния полусезон, който изигра Морето, е съществен.

Диого Виана (ЦСКА-София) - 19 мача/5 гола

Крилото на ЦСКА-София е сред най-постоянните играчи на тима от "Българска армия". Португалецът винаги е сред най-креативните футболисти на "червените" и голяма част от интересните ситуации в атаката на тима са създадени именно от него. Освен това Виана има пет попадения на сметката си и заедно с Густаво Кулма е основният реализатор на тима.

Клаудиу Кешерю (Лудогорец) - 16 мача/12 гола


Румънецът продължава да доказва, че е един от най-добрите чужденци, подвизавали се по нашите терени в последните години. Нападателят бележи гол след гол с лекота и е лидер сред реализаторите на Първа лига, въпреки че не игра пълни 90 минути в голяма част от двубоите, в които взе участие.

Следвай ни:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от БГ Футбол

Виж всички