Не бяха много хората в Англия, които поздравиха Оливър Бърк в края на август. Тогава 19-годишният офанзивен халф се премести от Нотингам Форест в новака в Бундеслигата РБ (Лайпциг) – трансфер, който предизвика всеобща почуда, още повече че играчът бе следен изкъсо от клубове от английския елит. „Трябва да си в Премиър Лийг! Защо следващата ти стъпка да е Лайпциг, а не Бърнли, Съндърланд или Уест Бромич?”, запита Джон Хартсън, а Джърмейн Джинас коментира, че му „мирише на младок, от когото са се възползвали за парите”.
При все това, ако бяхте на подгизналия от дъжд „БайАрена” в Леверкузен в петък накрая на един вълнуващ двубой, щяхте да видите Бърк и неговите съотборници да празнуват диво пред трибуната с привържениците си. Те пееха: “Spitzenreiter, Spitzenreiter, hey, hey!”, което по традиция прокламира изкачването на техния тим на върха на класирането. Това Лайпциг постигна благодарение на изумителната победа с 2:3 на терена на един от най-силните отбори в дивизията. При това клубът бе създаден преди седем години.
Бърк изглеждаше щастлив от живота си на излизане от стадиона. На пръв поглед можехте да си помислите, че това се дължи на нагънатото от него шоколадово брауни, ала щяхте да сте прави само отчасти. Когато го запитахме дали вече чувства, че е доказал правотата на избора си, младият талант отвърна: „Да, разбира се! Всички грешаха в преценката си и вече показах, че съм дошъл във фантастичен клуб. Всъщност не трябва да казвам нищо особено – само погледнете къде се намираме!”
Нещата наистина изглеждат розови за Лайпциг, който стана първият в историята новак, останал без поражение в първите си 11 мача в Бундеслигата. Все пак Бърк гори от нетърпение да има повече участие в отборния успех: досега той е изиграл едва 193 минути и има само един мач като титуляр. При все това може да се твърди, че е използвал своето време крайно ефикасно.
Бърк, когото мнозина специалисти и фенове сочат за наследника на Гарет Бейл, направи победния гол при дебюта си срещу Борусия (Дортмунд), а при единствения си започнат мач отбеляза първото си попадение в Бундеслигата срещу високо летящия Кьолн. Можете добави към това и още една асистенция, която помогна на тима му да изкопчи ценна победа на гости на Дармщат 98 в края на октомври.
При победата в петък срещу Байер (Леверкузен) Бърк бе хвърлен в дълбокото, когато Лайпциг изоставаше с 2:1, и бе замесен в изравняването. Човек наистина би очаквал Бернд Лено да спаси удара на Емил Форсбери, ала младокът освободи пространството за своя шведски съотборник.
Бърк, който поделя първото място по трансферна сума в цялата история на Лайпциг, не крие въодушевлението си от своя престой до момента в клуба. „Всичко е много позитивно. Всеки ден научавам нещо ново и тук мога само да ставам все по-добър и по-добър. Имам точните хора около себе си, а и все още съм доста млад. Всичко сега се свежда до обучението и подобрението. Нямам търпение да видя какво ще донесе бъдещето.”
Един от тези точни хора около него – старши треньорът Ралф Хазенхютъл, каза по-рано през сезона по отношение на тактическата наблюдателност на новото попълнение, че е „празен харддиск”. Както се доказа наскоро в германската версия на „Стани богат”, 49-годишният австриец все още не се радва на масова известност. На въпроса, кой треньор с асоцииращо се с животно име е поел тим от Бундеслигата това лято, участникът се препъна. Хазенхютъл буквално се превежда като „зайчарник”.
Предвид високата позиция на Лайпциг би трябвало скоро Хазенхютъл, който изкара пробен период в Челси в края на 1990-те години, да получи заслуженото признание. Когато говорите с него извън терена, ще видите един страстен, но и хладнокръвен образ, сред чиито особености е и свиренето на пиано с цел изключване от действителността. Неговото присъствие край тъчлинията е като цяло по-оживено, напълно в унисон с изискваната от него свръхинтензивна игра с висок пресинг.
Този стил проработи за Хазенхютъл и в Инголщат, с който постигна промоция през 2015 г. и лесно оставане в Бундеслигата следващия сезон. Предвид слабостта на спортния директор на РБ Ралф Рангник към агресивния футбол, атаката към Хазенхютъл бе напълно в реда на нещата.
Треньорът днес работи с по-голям бюджет откогато и да било преди благодарение на подкрепата на Ред Бул. Само Байерн (Мюнхен) и Дортмунд изхарчиха повече пари от новака в летния трансферен прозорец. Въпреки това, най-младият състав в дивизията не се предполагаше да атакува върха на таблицата.
Успехът обаче не бе посрещнат с възхита от всички. За доста германски футболни фенове политиката на привличане и утвърждаване на млади играчи като Бърк не променя мнението им, че това не е нищо повече от маркетингов проект. Протести срещу клуба този сезон варираха от марш в Хамбург до хвърлена от трибуните отрязана глава на бик в Дрезден.
Петъчният мач донесе нов скандал: група маскирани поддръжници на Леверкузен хвърлиха боя по навлизащия в „БайАрена” автобус на Лайпциг. Един от тях успя някак да пропусне целта, което накара по-късно Хазенхютъл да го посъветва с крива усмивка да поработи върху точността си.
Цялото това нещо обаче сякаш подмина Бърк. „За да бъда честен, бях си сложил слушалките, така че не бях наясно с всичко, което се случва. Очевидно все пак то не ни повлия.”
Той може и все още да не е в главната роля за Лайпциг, ала и няма как по принцип да е иначе в този клуб. Както го каза Хазенхютъл: „Нашата звезда е системата.”
За момента Бърк ще трябва да остане търпелив. Когато успее да убеди своя наставник, че е натрупал малко повече данни на своя харддиск, възможностите му ще започнат да се увеличават. По начина, по който вървят нещата, шотландският национал може дори да играе в Шампионската лига по това време догодина. Толкова забележителен е възходът на Лайпциг.
Арчи Ринд-Тут, „The Set Pieces”