Мъри оцеля в трилър срещу Раонич

Анди Мъри ще играе за първи път в кариерата си на финала на Финалния турнир на ATP в Лондон. Лидерът в световната ранглиста победи на полуфиналите Милош Раонич в изключително драматичен и вълнуващ двубой, завършил 5:7, 7:6(4), 7:6(9) след 3 часа и 38 минути игра.

Мъри трябва да изравни постижението на Новак Джокович на турнира, за да остане номер 1 в света. Сърбинът излиза срещу Кей Нишикора в 22 часа. Ако Анди и Джокович се изправят един срещу друг на финала, победителят ще завърши годината като първи в света.

Успехът над канадеца Раонич удължи победната серия на Мъри, която започна през септември, вече е 23 поредни мача и е негол личен рекорд.

Днешният двубой бе втори много тежък след битката срещу Нишикори в груповата фаза, когато също му се наложи да играе над 3 часа. След мача шотландецът призна, че е изморен. "Не очаквах да играя толкова дълго срещу тенисист с такъв сервис като Милош. Уморен съм. Играх толкова много тенис през последните няколко месеца. Ще дам най-доброто от себе си, това, което е останало", сподели Анди.

Мъри изразяваше с викове към себе си неудовлетворението си от своите отигравания, а 17 000 зрители крещяха при всеки обрат. Той не успя да сложи край на мача на два пъти при свои сервис в третия сет, а часовникът показа, че срещата е отишла в четвъртия си час. След това пропусна три мачбола в тайбрека.

Раонич бе загубил последните си седем мача срещу Анди, сред които бе финалът на "Уимбълдън". Той също стигна до мачбол, но той бе спасен от шотландеца след великолепно воле.

При четвъртия мачбол Мъри успя и можеше да изрази радостта си. "Атмосферата бе невероятна. Колкото по-дълъг ставаше мачът, толкова по-шумна ставаше публиката. За тези моменти играем - мачове като този в зали като тази. Това е един от най-трудните двубои, които съм играл в зала", каза още щастливият победител.

Раонич имаше предимство в първия сет, като вторият сервис на Анди го държеше почти час. При 5:5 и четвърта възможност за пробив обаче световният номер 1 направи двойна грешка. Ранен пробив във втория сет и канадецът вече мислеше за победата. Милош обаче последва това с изпълнен с грешки гейм и пробивът бе върнат. Стигна се до тайбрек, в който при 5:5 след успешно воле и отличен сервис сетовете бяха изравнени.

Сякаш Мъри бе направил достатъчно в третата част, когато при за 5:4, но Раонич успя да върне пробива. Сценарият се повтори в следващите два гейма. Вторият тайбрек бе още по-оспорван, но Анди успя да надделее и да продължи да пише история.