Яя Туре се завърна с гръм и трясък (видео)

Яя Туре се завърна в състава на Манчестър Сити и го направи по впечатляващ начин. Той вкара два гола за успеха на "гражданите" с 2:1 при гостуването на Кристъл Палас. С този резултат отборът на Пеп Гуардиола се изравни с Ливърпул на върха на класирането, а днешният им съперник записа пета поредна загуба в първенството и е на точка от зоната на изпадащите.

След като двата отбора не създадоха почти никакви голови положения през първото полувреме, в 39-ата минута Туре откри резултата. Той направи двойно с Нолито в наказателното поле и с прецизен удар прати топката в мрежата. Малко преди попадението Сити загуби капитана си Венсан Компани. Белгиецът получи нова контузия след сблъсък с вратаря Клаудио Браво.

Домакините заиграха доста по-силно след почивката и в 66-ата минута успяха да стигнат до изравняване. Тогава Заха намери влезлия като резерва Конър Уикъм и той оправда доверието на Пардю с попадение във вратата на Сити. Секунди по-рано Агуеро пропусна да направи резултата 0:2, като след негов изстрел топката бе избита от голлинията. Седем минути преди края отново Яя Туре се разписа. Той бе оставен непокрит в наказателното поле след ниско центриране на Де Бройне и отбеляза ценното попадение за гостите.

Голямата новина в лагера на Манчестър Сити бе завръщането на Яя Туре в стартовия състав. Той бе сред титулярите за първи път от началото на сезона, след като Пеп Гуардиола нямаше намерение да разчита на него. Туре изигра едва втория си мач под негово ръководство в Манчестър след участието си в плейофите на Шампионската лига срещу Стяуа.

Съотборниците на Яя го наобиколиха след последния съдийски сигнал и нагледно демонстрираха оценката си за представянето му, а феновете на Сити пяха името му почти през целия мач. 33-годишният халф не бе играл за тима от края на август, а Гуардиола бе заявил, че той няма да получи шанс за изява, докато агентът му Дмитри Селюк не се извини за коментарите си. Туре, а не Селюк, пусна изявление относно ситуацията в началото на ноември и това очевидно бе достатъчно за испанския наставник. Липсата на игрови минути сякаш не се бе отразила на точния мерник на Яя, който толкова често носеше успехи на Сити през последните шест години, и той осигури трите точки с двата си гола.

Палас влезе в мача със статистика от 0,73 точки средно на мач, спечелени през 2016 г., което е най-лошото постижение от всички английски отбори от първите четири дивизии. Тази загуба направи нещата още по-непирятни за "орлите" и удължи кризата.

Отборът на Алън Пардю днес не се представи слабо и създаде доста проблеми на гостите с преса и пробиви по крилата. Но дори в моментите, когато натисна, Кристъл Палас изглеждаше уязвим и към края бе наказан за лошата си организация в защита.

Докато завръщането на Туре бе изненада, поредната контузия на Компания определено не е. Феновете на Сити трябваше отново да видят капитана на тима да напуска терена със здравословен проблем. Този път травмата не бе в прасеца, който го мъчи от дълго време. След сблъсък с вратаря Клаудио Браво той имаше проблеми с очите и не виждаше добре и затова бе сменен. 30-годишният белгиец игра като титуляр едва за втори път този сезон във Висшата лига и още няма пълни 90 минути в петте мача във всички турнири, в които е участвал.