Предишния път, когато Чикаго Къбс стана шампион...

Предишния път, когато Чикаго Къбс стана шампион...

За втора поредна година шампион в МЛБ стана отбор с огромна пауза след последната си титла. Всъщност най-огромната, понеже Чикаго Къбс не бе печелил Световните серии от 1908 г., а това бе абсолютен рекорд във всички основни спортове на Северна Америка.

Миналогодишният триумф на Канзас Сити Роялс накара феновете с носталгия да си припомнят какъв е бил светът през 1985 г. – предишния шампионски сезон на "кралските". Подобна равносметка сега обаче може да бъде направена само въз основа на учебниците по история, тъй като на земята едва ли има жив човек със собствени спомени отпреди 108 години...

И все пак, какъв е бил животът през 1908-а? Ето няколко любопитни факта, подбрани от различни източници по света и у нас:

България обявява своята независимост

От Освобождението са изминали точно три десетилетия, през които България е била със статут на трибутарно княжество спрямо Османската империя. Независимостта е провъзгласена на 22 септември в църквата "Св. Четиридесет мъченици" в Търново с манифест, подписан от княз Фердинанд I и министър-председателя Александър Малинов.



Все още се използва Юлианският календар

По онова време у нас, както и в голяма част от Източна Европа, датите в годината се изчисляват по метод, който днес наричаме "стар стил". Това всъщност е Юлианският календар, използван на континента още откакто Гай Юлий Цезар управлява Римската империя. През 1582 г. папа Григорий XIII въвежда подобрена версия, наречена по света Григориански календар и с течение на времето придобила в България популярност като "нов стил". Само че въпросният нов стил по нашите земи е приет чак през 1916 г.



Най-бързият начин за придвижване е плаването

Да стигнеш от едно място на друго през 1908 г. е истинско приключение. Особено в междуконтинентален мащаб, тъй като първият самолет е бил подкаран от братята Райт само пет години по-рано. Затова, когато става дума за презокеанско пътуване, не е имало по-добро решение от мореплаването, обикновено с параход. И въпреки че пътешествието от Европа до Америка вече е отнемало само няколко седмици, вместо няколко месеца както до съвсем скоро преди това, планетата все още е изглеждала гигантска в очите на нейните разумни обитатели.



Започва серийно производство на автомобили

Само две седмици преди Чикаго Къбс да стане шампион през октомври 1908 г., от поточната линия на Хенри Форд слиза първият Модел Т в серийно производство. Дотогава автомобилите са били сглобявани на ръка, а високата им цена е ограничавала кръга на собственици до най-богатата част на аристокрацията. Нововъведението на Форд прави колите достатъчно евтини, за да предизвика бъдеща революция в начина на придвижване на хората.



Радиото и телевизията не съществуват

Поне не във вида, без който всички днес се чувстват безпомощни. В онези дни единственият начин да гледаш Световните серии е да присъстваш на стадиона. Радиото навлиза в масова употреба едва през 20-те години на ХХ век, а конкретно първият бейзболен мач, достигнал до широка аудитория през високоговорителите, е през 1921 г., когато станцията KDKA предава на живо срещата между Питсбърг Пайрътс и Филаделфия Филис. За телевизионно излъчване запалянковците ще почакат още почти две десетилетия – до 1939 г., когато каналът W2XBS ще излъчи двубоя между Бруклин Доджърс и Синсинати Редс директно от "Ебет Фийлд" в Ню Йорк.



"Ригли Фийлд" не е построен

Днес стадионът на Чикаго Къбс е историческа забележителност във Ветровития град. Само че последния път, когато клубът става шампион, той още дори не съществува. Емблематичното съоръжение е построено през 1914 г. и първоначално служи за бейзболен дом на Чикаго Уейлс – отбор от просъществувалата за кратко Федерална лига. "Мечетата" изиграват първия си мач на него през 1916 г. и от 1920 до 1926 г. стадионът носи името "Къбс Парк". Чак през 1927 г. игрището е кръстено "Ригли Фийлд" на името на тогавашния собственик на тима – пионера в производството на дъвки Уилям Ригли-младши.



Чернокожите не може да играят бейзбол

Днес професионалните бейзболисти в САЩ идват от всички раси и от всички краища на света, най-вече от Куба, Доминиканската република, Венецуела и Япония. Но ако съставът на Чикаго Къбс през 2016 г. може да послужи за представителна извадка на политкоректността, то през 1908 г. играчите в шампионския тим са доста... бели. Не че тогава няма добри чернокожи бейзболисти. Има, но те нямат право да се състезават рамо до рамо с бледоликите, та се налага през 1920 г. да създадат свое собствено първенство – Негро лигата. Бариерата в МЛБ е вдигната чак през 1947 г., а първият тъмнокож играч на Къбс е днешната клубна легенда Ърни Банкс, дебютирал през 1953 г.



Жените нямат право да гласуват

В първото десетилетие на ХХ век движението за равноправие на жените тепърва се заражда в Америка. Тогава представителките на нежния пол не само нямат право да гласуват, но и повечето мъже се противопоставят дори на идеята това да се промени. Битката ще продължи още 12 години, преди през 1920-а да бъде приета 19-ата поправка в конституцията на САЩ. В България дамите получават право на глас чак през 1938 г. Не е ли ирония, че днес кандидат-президенти и на двете страни са жени?




Следвай ни:

Още от Други спортове

Виж всички